cepeva
25.08.06,09:28
Dobry den,
potrebujem vyriesit jeden problem. Mam nejaku predstavu o rieseni, ale nechcem Vas nou ovplyvnovat.
V spolocnosti vyplacaju stravne nad ramec zakona v mzde (v podstate ide o cestovne nahrady - stravne).
Moje dve otazky zneju:
1. Ma sa tento prijem zdanovat?
2. Ide tento prijem do vymeriavacieho zakladu na zdravotne poistenie?

Dakujem za Vase rady.
Pekny den.
Yvvetta
25.08.06,07:31
1. Zdaňovať zamestnancom - áno a pre organizáciu je to pripočítateľná položka v daň. priznaní.
2. Neviem, či vstupujú do vzm. základu zdr.poisť.
Gabi03
25.08.06,07:32
Ak je to stravné pri pracovných cestách, nie je to príjem ZCa (do výšky stnovenej osobitným predpisom) zmysle dani z príjmov a ani nie je vymeriavacím základom pre poistné.
Ak však je to nad rámec zákona, tak rozdiel bude zvyšovať aj základ dane ZĽa.
veve111
25.08.06,07:36
Prepáčte že vám do toho vstupujem, ale hľadám tu niekde odpoveď na moju otázku, či zamestnávateľ dáva zamestnancovi stravné lístky aj za dni, ktoré mal dovolenku. Alebo záleží na zamestnávatelovi?
cepeva
25.08.06,07:40
Gabi,
rozdiel bude zvysovat zaklad dane aj vymeriavaci zaklad na zdravotne poistenie?
Dakujem.
cepeva
25.08.06,07:41
veve111
To zalezi na zamestnavatelovi, ci za tie dni da alebo neda stravne listky.
My v spolocnosti dostavame aj za tie dni stravne listky, ale mame spolocnosti, ktorym to zamestnavatel nedava.
Stina
25.08.06,07:42
Prepáčte že vám do toho vstupujem, ale hľadám tu niekde odpoveď na moju otázku, či zamestnávateľ dáva zamestnancovi stravné lístky aj za dni, ktoré mal dovolenku. Alebo záleží na zamestnávatelovi?

Musíš to mať zakotvené buď v internej smernici alebo KZ.
durisovad
25.08.06,07:48
My mame v smernici, ze stravne listky patria za dni dovolenky, PN, ale nepatria za dni pracovneho volna, t.j. soboty, nedele a statne sviatky.
Gabi03
25.08.06,07:48
Gabi,
rozdiel bude zvysovat zaklad dane aj vymeriavaci zaklad na zdravotne poistenie?
Dakujem.

Tak s týmto nemám skúsenosti. Treba pozrieť do zákona, čo tvorí VZ pre poistné.
cepeva
25.08.06,09:17
Prosim nevie mi niekto odpovedat, ci takyto druh stravneho ide do VZ na zdravotne poistenie?
Gabi, v zakone je, ze co sa zdanuje ide aj na VZ na stravne a su tam popisane vynimky, pricom sa mi nezda, ze by tento moj pripad spadal do nich. Dakujem ti za snahu.
veronika1
04.10.06,10:26
ak poskytnem zamestnancovi stravné lístky na mesiac podľa pracovných dní v zmenovom kalendári( tak je to zakotvené v internom predpise spolčonosti), no v tom istom mesiaci pôjde na školenie kde mu poskytnú aj obed.
Je potebné preučtovať stravný lístok za uvedený deň na 528 a náklad za stravenku zdaniť zamestnancovi?
Tweety
04.10.06,10:30
ak poskytnem zamestnancovi stravné lístky na mesiac podľa pracovných dní v zmenovom kalendári( tak je to zakotvené v internom predpise spolčonosti), no v tom istom mesiaci pôjde na školenie kde mu poskytnú aj obed.
Je potebné preučtovať stravný lístok za uvedený deň na 528 a náklad za stravenku zdaniť zamestnancovi? Buď takýmto spôsobom, alebo jednoduchší je ten, že tú stravenku, na ktorú nemal nárok(SC)odrátaš z jeho nároku na stravenku v ďalšom mesiaci.
veronika1
04.10.06,10:49
Musím to zamestnancovi zdaniť?
Tweety
04.10.06,10:51
Musím to zamestnancovi zdaniť?
Ak mu ten stravný lístok dáš naviac, je to tvoj nedaňový náklad, a jeho nepeňažný príjem, ktorý podlieha zdaneniu.