inuš
25.08.06,10:12
Poraďte prosím nejaký recept na omáčku /či skôr šťavu mäsa/. Keď ideme do reštaurácie a dám si nejaké mäso na prírodno, vždy je preliate nejakou šťavou, či výpekom super dochutené. Ja to doma skúšam, ale márne. Výsledok mojej snahy je omáčka nemastná neslaná. Neviem výpek dochutiť. Robíte niečo také? Ak áno, poraďte. Ďakujem. Mámila som recept aj od kuchára, ale nechcel mi povedať, čím to dochutil. Asi vlatné tajomstvo.
kukučka
25.08.06,08:18
zuzka34
25.08.06,09:05
ja to robím takto:mäso(osolené,okorenené podľa druhu) najskôr opečiem na rozpálenom tuku,pekne do slabo hneda,potom vyberiem,pridám cibuľku a opečiem do zlata(keď tmavšie aj omáčka je tmavšia,no pozor na spálenie(prichystanou vodou podliať a chvíľu povariť.Zahustiť buď zápražkou,no ja používam tzv.FixSosenbinder- zahusťovač (nosia mi to zo zahraničia) a dochucujem hlavne Podravkou original a prípadne ešte korením.Potom šťavu precedím na mäso.Zahusťovače bežne už používajú v reštauráciách a niekedy dávajú do šťavy k mäsu kocku-bujón.Dˇalej sú to finty so smotanou,ktorá nielen zahustí ale aj zjemní a stačí vegeta a biele korenie.Tak veľa úspechov pri varení.
AlaNR
25.08.06,09:37
Ja dám do výpeku osmažiť 1-2 lyžice hladkej múky (kým z nej nie je taká kašička - bacha nech nezhorí) , potom zaleje vodou, hodím kocku bujónu a povarím. Podľa chuti pridám korenie a vegetu. Vlastne tam môžeš nahádzať všetko, čo ti chutí.

Skúšala som pridať do omáčky aj sladký kečup a horčicu a, čuduj sa svete, dobre to chutilo.
zuzanar
25.08.06,09:41
Dobré je namiesto múky použiť Solamyl.
AlaNR
25.08.06,10:11
So solamylom toto konkrétne nezahusťujem, nemá to totiž želanú konzistenciu. Aspoň teda pre mňa. Zdá sa mi to sním moc rôsolovité. A ešte má jednu nevýhodu, nemôže a prevariť, lebo sa znova rozpustí, tak sa nedá omáčka poriadne zohrievať.

Ale inak inde ho používam, nič proti nemu nemám. Také mäská na zelenine alebo samotná zelenina, tam sa mi zasa tá múka nejak chuťovo nehodí.
rosemary
25.08.06,11:10
Ak robím mäso na prírodno, robím k tomu omáčku:
Na oleji osmažím cibuľku, žampiony a šunku, pridám trocha horčice a kečupu, trocha bazalky, alebo petržlenovej vňate a zalejem smotanou.
Tej omáčky sa na mäso dáva iba trocha, ale stojí to za to
ajacik
27.08.06,12:09
Tá omáčka sa volá: Univerzálna hnedá omáčka. Naozaj, bolo to aj na Prime, ked ešte bola PRima vareška.

Inak táto omáčka sa dá kúpiť normálne v obchode ( určite v Metre) ako sypký polotovar. Pridáš do vody a prevaríš.

Ale inak robím tak, že do výpeku z mäska dám kúsok bujonu a worčestrovú omáčku - mňam,mňam šťavička.
ivetuska
22.09.06,08:51
Mila Inuska.
Zaklad omacky na masko je vlastne bešamel. T.j.:maslo(olej),muka,mlieko. Do toho pridas podla chuti chren , do inej šampiony atd. A napriklad hribovu, z čerstvych, je zaklad ako na prazenicu hribovu, len tam miesto vajca,ked maš huby udusene, priaš šlahacku.Ešte to chvilu povariš a ono ti to zhustne same. Vyskušaj.
bezradná
22.09.06,09:22
Mila Inuska.
Zaklad omacky na masko je vlastne bešamel. T.j.:maslo(olej),muka,mlieko. Do toho pridas podla chuti chren , do inej šampiony atd. A napriklad hribovu, z čerstvych, je zaklad ako na prazenicu hribovu, len tam miesto vajca,ked maš huby udusene, priaš šlahacku.Ešte to chvilu povariš a ono ti to zhustne same. Vyskušaj.

A ešte tým bešamelom preliať uavrené cestoviny(pridať kukuricu, hríbiky, špenát, šunku,,alebo čo kto má rád) posypať strúhaným syrom a na 10 minút zapiecť, to je tiež lahoda:p
Lucuš
22.09.06,09:46
Vieš, ja keď robím mäso na prírodno najprv si ho obalím v hladkej múke a potom na rozohriatom oleji narýchlo opražím a dám cibuľku a podusím a pridám mäso, potom zahusťujem buď hladkou múkou alebo solamylom a dochucujem rôznym korením a niekedy pridávam worcestrovú a sójovú omáčku. To už záleží len na chuti a predstave.