mareko
19.03.19,07:18
Ahoj poraďáci, poraďte prosím - nie som si istá.
Je kúpna zmluva na kúpu pozemku na stavbu chaty (dvaja vlastníci 1/2 a 1/2) a na tejto KZ je aj spoluvlastnícky podiel 2/40 na prístupovú cestu (všetko kupované spolu od predchádzajúceho majiteľa). Vlastníci chcú pozemok predať (dosiaľ jasné, bez problémov).
Musia vlastníci ponúknuť predkupné právo ostatným spolumajiteľom prístupovej cesty (pri kúpe sa nič také neudialo)?
Nie je možné všetko (teda pozemok spolu s podielom na prístupovej ceste) predať budúcemu majiteľovi bez ponuky, vzhľadom na to, že je to v jednej KZ? Možno sa pýtam hlúpo, no radšej sa opýtať hlúpo, ako vyrobiť problém.
Ďakujem za vysvetlenie.
buchač
19.03.19,06:32
Nie, nie je potrebné...nakoľko spolu s pozemkom sa zároveň prevádza aj podiel na prístupovej ceste...a tá predsa slúži pre účely všetkých majiteľov príslušných pozemkov.

P.S.:
Svojho času som predával záhradu, kde bolo v uličke zo 20 pozemkov...žiadnu ponuku som nedával, rovno predal - zahrnul do zmluvy.
mareko
19.03.19,07:22
Buchač díky, tiež som mala ten istý názor, len som si nebola celkom istá. Je tam jeden človek, ktorý chce skúpiť v uličke všetko čo sa dá (on vybudoval prístupovú cestu)a urobí všetko pre to, aby pozemky kúpil. Preto to potrebujem vedieť na 100 %.
Chobot
19.03.19,07:58
Ustanovenia obč. zákonníka ohľadne predkupného práva platia aj v tomto prípade. Teoreticky sa tak môže stať, že sa niektorý z ostatných spolumajiteľov si uplatní predkupné právo.

V praxi sa ale v takýchto prípadoch toleruje, že spolu s pozemkom sa prevedú aj podiely na spoločných častiach bez toho, aby to bolo ponúknuté ostatným spoluvlastníkom. Nepočul som o takom prípade, že by niektorý spoluvlastník voči tomu namietal. Ono by to ani nemalo logiku, lebo ak by vlastník pozemku nemohol kúpiť podiel na pristupovej ceste, nemal by prístup na pozemok. Zákon ale nemôže riešiť každú situáciu, ktorá môže nastať.

Toto sa rieši tak, že vlastník sa pri kúpe zároveň vzdá predkupného práva na podiel na prístupovej ceste. My tiež máme takto 1/11 na prístupovej ceste a keď vznikla ulica (my sme ju financovali sami - komplet siete, cestu), tak sme každý zo spoluvlastníkov podpisovali to vzdanie sa predkupného práva. Preto keby som predával pozemok aj s podielom na ceste, nemusím ho ponúknuť ostatným spoluvlastníkom, lebo sa v podstate vzdali predkupného práva.

Kľudne to kúpte bez ponuky predkupného práva a keby sa niekto ozval, musel by podať návrh na súd a myslím, že súd by uznal oprávnené záujmy kupujúcich, takže by neuspeli.
mareko
19.03.19,09:42
Chobot, my sme predávajúci. Práve sa obávam toho, že jeden "neuspokojený záujemca" by mohol podať návrh na súd, lebo on má veľmi veľký záujem, preto to všetko ešte radšej overujem.
Chobot
19.03.19,09:49
A ten jeden "záujemca" chce kúpiť len váš podiel na ceste, alebo celú parcelu aj s podielom na ceste?

Inak dané ustanovenie znie takto:

§ 140
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe (§ 116, 117). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Čiže ak by veľmi chcel, on má právo kúpiť iba taký podiel z tvojho podielu, ktorý on má na spoločnom vlastníctve. Ak vlastní, ako uvádzaš, 2/40 na prístupovej ceste, tak si môže nárokovať na 2/40 z tvojho podielu. Na zvyšné 38/40 majú nárok ostatní spoluvlastníci, ak sa oni vzdajú práva - teda si neuplatnia predkupné právo, tak tých 38/40 môže kúpiť ten človek, ktorý kupuje tvoj pozemok.
mareko
19.03.19,10:50
Vec sa má takto..my vlastníme 2/40 z celkového podielu a ten záujemca vlastní oveľa viac, skúpil už niekoľko parciel a ku každej je podiel 1/40 a viac. Takže je myslím väčšinový podielnik, presne som to nerátala. Chceme to predať inému, ten je kamarát bezprostredného suseda. No nechcem sa dostať do situácie, že "ohrdnutý" kupec nás bude ťahať po súdoch. Celé je to nelogické, keďže pozemok sa kupoval aj s podielom na prístupovej ceste a teraz by mohol byť budúci majiteľ odstrihnutý od cesty ;)
Chobot
19.03.19,11:14
Či je väčšinový alebo menšinový - tu nehrá rolu, stále má len určitý podiel. Problémy môže robiť v každom prípade, žalobu na súd môže kedykoľvek podať, na to má právo a to mu nikto nemôže zobrať. Či má šancu uspieť, to je druhá vec.

Je to nelogické, ale zákon je zákon. Predaj to a uvidíš. Možno sa nič nebude diať, snáď mu bude stačiť ten podiel, ktorý má.

Alebo niekedy spomínal, že by od teba chcel kúpiť tvoj pozemok?
mareko
19.03.19,11:22
Prepáč, prehliadla som začiatok predošlej odpovede...chce kúpiť celý môj pozemok, definitívne sa má vyjadriť dnes. Verím, že od toho upustí a bude pokoj ;)
vicktor
19.03.19,11:59
Trochu si to zamotala - ty chces predat a dufas ze nadejny kupec strati zaujem. To robis ako charitu?
Chobot
19.03.19,12:02
Nie, nezamotala sa, treba si prečítať celú diskusiu, potom pochopíš súvislosti.
mareko
19.03.19,12:09
Presne tak ...iba som doplnila už dané.
JUDr. Vöröšváry, advokát
20.03.19,08:07
Podľa § 140 Občianskeho zákonníka,
Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže ide o prevod blízkej osobe. Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Podľa § 40a Občianskeho zákonníka,
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140 (predkupné právo), § 145 ods. 1, § 479,§ 589 a § 701 ods. 1, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá.

Kataster nehnuteľností při vkladovom konaní na základe kúpnej zmluvy neskúma, či predávajúci ponúkol spoluvlastnícky podiel spoluvlastníkom.
Avšak neoslovený spoluvlastník môže kúpu spoluvlastníckeho podielu napadnúť tak, že sa dovolá neplatnosti tejto kúpnej zmluvy, a teda dovolá sa relatívnej neplatnosti tejto. Toto právo neosloveného spoluvlastníka podlieha premlčaniu, a to v 3 ročnej premlčacej lehote.
vicktor
20.03.19,08:27
Cital som a pochopil takto: existuje moznost ze druhy zaujemca navrhne vyssiu cenu, ale ty veris, ze od toho upusti.
Uz sa vcera vyjadril definitivne?
vicktor
20.03.19,08:32
To je vsetko pekne, ale co dalej?
Cize nespokojny spoluvlastnik zmluvu napadne. Bude sa sud striktne pridrzat § 140 alebo uzna opravnene zaujmy kupujuceho (a podla akeho paragrafu) ako pise Chobot?
Chobot
20.03.19,09:33
JUDr. ti odpovedal presne ako právnik - odcitoval paragraf a potom ho zopakoval vlastnými slovami.

Nič konkrétne ti nenapísal, lebo ani nemohol. Nikto ani on nemôže vedieť dopredu, ako rozhodne súd. Na súde treba predložiť argumenty a dôkazy a sudca potom na základe nich rozhodne.
Chobot
17.12.19,07:53
Tému uzatváram. Pre otázku od zori29 som vytvoril novú tému tu:

https://www.porada.sk/t319708-predkupne-pravo-zamena-pozemkov.html