zuzana29
25.08.06,10:17
Rada by som vedela, ako vypočítať náhradu mzdy za jeden deň dovolenky v júli, keď má 75,- Sk/hod. a základnú mzdu má 10 200,- Sk, odrobil 14 z toho 1 deň dovolenka. Ďakujem, mám v tom nejaký zmätok... :-/
Dadena
25.08.06,08:54
Náhrady za mzdy na dovolenku počítame z priemerného hodinového zárobku, pričom rozhodné obdobie je predchádzajúci kvartál. Počíta sa ako úhrn vyplatených miezd za odpracovanú dobu (bez náhrad príjmu) deleno počet odpracovaných hodín = Sk/h, a to je priemerný hodinový zárobok. Ten potom násobíte počtom hodín dovolenky. Nie je mi jasné ako je odmeňovaný hodinovo alebo mesačne. Ak predpokladám, že u Vás pracuje dlhšie napr. od 01.04.06 a za obdobie od 01.04 -30.06.06 mal mesačnú mzdu vo výške 10 200, Sk, nemal PN, odmeny a pod., tak: 10 200 x 3 = úhrn príjmov 30 600 : 520 ( fond pracovného času 160 hod za 04/06 + 184 hod za 05/06 + 176 h za 06/06) = 58, 84 Sk/hod. Čiže ak má stanovený 8 hodinový pracovný čas za jeden deň dovolenky má dostať 471,- Sk. Tento priemer Vám bude slúžiť pre celý 3.Q.
zuzana29
25.08.06,09:32
Zamestnaný je od 1. 7. 1998 a pracuje ako pekár a odpracované hodiny má od 10,5 hodiny až 16 hodín, tak sa v tom už vôbec nevyznám...
endrju
25.08.06,15:57
Rada by som vedela, ako vypočítať náhradu mzdy za jeden deň dovolenky v júli, keď má 75,- Sk/hod. a základnú mzdu má 10 200,- Sk, odrobil 14 z toho 1 deň dovolenka. Ďakujem, mám v tom nejaký zmätok... :-/

Možno Ti v boji so zmätkom pomôže preštudovanie tejto témy:

http://www.porada.sk/t24069-vypoeet-priemerneho-zarobku-na-pracovnopravne-ueely.html

:)
eloelo
26.08.06,07:02
Vydel hrubu mzdu za odpracovane hodiny v predchadzajucom kvartali plus pripadne odmeny, premie odpracovanymi hodinami v predchadzajucom kvartali (1.4.-30.6.)
monika.s
26.08.06,17:51
Prosim o radu:
mame jedneho zamestnanca, ktory 1.9. odchadza do Anglicka. Nepocitali sme s tym, preto si necerpal dovolenku. Mal totiz v plane ist do Anglicka na jeden mesiac - august, vtedy by som mu vypisala cely mesiac dovolenku. Ale situacia sa zmenila, rozhodol sa ukoncit pracovny pomer a ostava mu 22 dni dovolenky. Musim mu ju preplatit? Ak tak urobim, budem mat velke naklady na platenie poistneho a dane. Moze sa dovolenka nevycerpat ani nepreplatit?
Dakujem za radu
Tweety
26.08.06,18:01
Prosim o radu:
mame jedneho zamestnanca, ktory 1.9. odchadza do Anglicka. Nepocitali sme s tym, preto si necerpal dovolenku. Mal totiz v plane ist do Anglicka na jeden mesiac - august, vtedy by som mu vypisala cely mesiac dovolenku. Ale situacia sa zmenila, rozhodol sa ukoncit pracovny pomer a ostava mu 22 dni dovolenky. Musim mu ju preplatit? Ak tak urobim, budem mat velke naklady na platenie poistneho a dane. Moze sa dovolenka nevycerpat ani nepreplatit?
Dakujem za radu
Pri ukončení PP musíš preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
DanielaSL
26.08.06,18:02
Pozri Zákonník práce § 116

2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
monika.s
26.08.06,19:17
Dakujem za odpovede.
ZuzanaP
28.08.06,05:42
Ak zamestnanec čerpe dovolenku, zaratávajú sa mu tieto dni do ďalšieho nároku na dovolenku?

Šéf sa ma dnes pýtal, ja tvrdím, že áno. Nie je to žiadne prerušenie ani nič podobné. Ide mu o to, že zamestnanec chce skončiť k 31. 08. 2006 a zostáva mu nejaká dovolenka. Keby sme ho nechali si ju vyčerpať, bol by naďalej v PP (aj po 31.08) a za dni čerpania dovolenky (keď sa mu rátajú do odpracovaných) by mal nárok na ďalšie dni dovolenky, čo v konečnom dôsledku by bol pre nás ďalší náklad. Čo šéf nechce.

Je to tak?
jankasm
28.08.06,06:06
Ak zamestnanec čerpe dovolenku, zaratávajú sa mu tieto dni do ďalšieho nároku na dovolenku?

Šéf sa ma dnes pýtal, ja tvrdím, že áno. Nie je to žiadne prerušenie ani nič podobné. Ide mu o to, že zamestnanec chce skončiť k 31. 08. 2006 a zostáva mu nejaká dovolenka. Keby sme ho nechali si ju vyčerpať, bol by naďalej v PP (aj po 31.08) a za dni čerpania dovolenky (keď sa mu rátajú do odpracovaných) by mal nárok na ďalšie dni dovolenky, čo v konečnom dôsledku by bol pre nás ďalší náklad. Čo šéf nechce.

Je to tak?

Áno, je to tak. Dni čerpania dovolenky sa považujú ako výkon práce.
ZuzanaP
28.08.06,06:36
Ďakujem, musel by aj tak odpracovať alebo dovolenkovať 22 dní, aby mal nárok na ďalší deň.
zuzana29
30.08.06,06:24
Ďakujem za odpovede :-)
nikulik
30.08.06,08:46
ahojte, nie som si ista tak budem rada ak mi poradite. zamestnankyna sa ma pytala, ze odkedy bude mat narok na 25 dni dovolenky, ak budúci rok 2007dosiahne 33 rokov v novembri. Povedala som jej, ze dovolenka vo výmere 25 dni sa jej bude počítať už od januára 2007 aj ked 33 rokov dosiahne az v novembri. Povedala som jej správnu informáciu? Nie som si ista.
Paula
30.08.06,08:51
Nerozhoduje iba vek.

§ 103
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

(4) Nárok na dlhšiu ako základnú výmeru dovolenky je zamestnanec povinný preukázať najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom uplatňuje nárok na dlhšiu dovolenku; inak nárok na dlhšiu dovolenku za ten kalendárny rok zaniká.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
§ 104
nikulik
30.08.06,09:01
Paula, ja viem, ze nerozhoduje vek, ale to, ze má nárok na tých 25 dní dovolenky som si už zistila, po 18.roku pracovala a potom bola na materskej s deťmi, čiže žiaden deň jej nechýba.
Tak ako, dobre som jej povedala, že má nárok na 25 dní dovolenky už od januára aj ked 33 rokov dosiahne až v novembri?
Paula
30.08.06,09:04
Áno, dobre si ju informovala. Píše sa o tom v ods.2.
nikulik
30.08.06,09:09
Áno, dobre si ju informovala. Píše sa o tom v ods.2.

Ďakujem, nebola som si istá na 100%. :) Pekný deň