koalko
19.11.04,17:00
Vie mi niekto povedať čo bude s DDP, keď nastupuje nová forma sporenia na dôchodok. Už som počula, že niektorý si povyberali tieto nasporené sumy z DDP. Je to vôbec možné?
Môj manžel je v DDP od r.1998 ako to bude od 1.1.2005? Čo znova si začne šetriť v druhom pielieri (už má 45 rokov) a potom príde nová vláda a zruší druhý pielier a tak to bude dookola? A nakoniec mu vyjde aj tak žobračenka.
Jozef Mihál
19.11.04,16:04
Hm, žiadna vláda nezruší II.pilier. Dokonca ani ch.t. F. si to nedovolí. Ale v 45 rokoch si začať s II.pilierom, to chce byť veľký optimista alebo mať tých 9% v prepočte na Sk naozaj v dosť vysokej sume. Investujte.
koalko
19.11.04,16:09
Ako ste to myslel p.Miháľ možno mi to ťažko zapaľuje.
Jozef Mihál
19.11.04,16:15
Možno ťažko, možno ľahko. Skúste sama.
Pomôcka: ch = chrobák
Pomôcka 2.: t = truhlík
Pomôcka 3.: F = žeby Fero ? Alebo kamarát Fedora F. ?
koalko
19.11.04,16:31
ešte sa Vás opýtam to DDP bude fungovať ďalej?
Jozef Mihál
19.11.04,17:29
Áno, bude fungovať ďalej.
Paula
19.11.04,17:39
Ja si už vo svojom veku so žiadnym pilierom nefandím.Myslím, že akékoľvek sporenie môže byť zaujímavé pre mladých,ak naša spoločnosť bude O.K. a všetko usporené na DDP nezhltne nejaký vypočítavec tak, ako sa zhltli iné úspory v predchádzajúcich finančných inštitúciach.
Jozef Mihál
19.11.04,18:02
Súhlas. Ale len po to "O.K.". Garancie štátu a zákonom stanovený dohľad nad pilierom č.2. a 3. myslím nedovolia zopakovanie Sporofondu či BMG investu.
gabri
19.11.04,21:48
možem sa pridať? ja mam 43, neviem ci 2.pilier ano ci nie, ale obavam sa, ci s nim ci bez, vyjdem aj tak na mizinu. alebo mam byt oprimista?
draik
19.11.04,22:24
Transformované DDP budú DDS. Budú môcť vytvárať viacero sporiacich fondov. Teraz investujú len konzervatívne, budú môcť vytvoriť aj také fondy, ako DSS, ktoré pôsobia v ramca 2.piliera. Dôchodok z DDS sa bude dať čerpať až po dosiahnutí 55. roku života, teraz je hranica 50 rokov. Po novom si budú môcť spoločnosti účtovať poplatok za prechod do inej DDS (poplatok maximálne 1% z hodnoty účtu). Môžu si sporiť aj ľudia, ktorí nie sú zamestnancami či živnostníkmi.
Jozef Mihál
20.11.04,15:54
gabri - žiadny 2.či 3. či 4.tý pilier nepomôže k dobrému dôchodku len tak sám od seba...Buďte radšej pesimista a verte v úspech Vašich detí, to je tá najlepšia investícia...
accad
20.11.04,16:48
P.Mihál, čo myslíte pod tým, veriť v úspech svojích detí?
Jozef Mihál
20.11.04,17:21
V úspech v živote, práci, podnikaní a to najmä v tom zmysle, že na Vaše staré kolená Vám i finančne pomôžu, ak ten Váš dôchodok nebude práve "švajčiarsky".
accad
20.11.04,21:23
Tak to musíme zmeniť filozófiu myslenia na Slovensku. Ja mám taký pocit, že u nás je to stále ešte založené na názore, že rodičia musia pomáhať deťom ešte dlho po ich osamostatnení a dosť vzdialené západné myslenie, že keď dieťa vypadne z hniezda, tak nech sa aj finančne stará same o seba. Nechcem to zovšeobecňovať, ale spoliehať sa na finančnú podporu detí je tiež pôda neistá. Takže radšej ešte pridajte nejaké iné možnosti.
Nika
20.11.04,21:38
Máme v rodine taký prípad. Rodičia dosť investovali do svojho dieťaťa(nielen peniaze) a hoci ešte pracujú, už sa im to vracia. Ale to je aj jediný o ktorom viem. Snáď je ich takých viac.
Katty
22.11.04,08:42
Možno ma tu ukameňujete, ale ja to vidím tak, že my ako "deti" sa máme lepšie ako naši rodičia aj čo sa týka peňazí aj možností a tak netreba sa báť podnikania, máme na to!!!!!!! Šikovným patrí svet, z nášho úspechu sa budú tešiť aj rodičia, a koľkokrát ich psychická podpora je silnejšia ako tá "finančná", postarajme sa o nich, veď oni sa starali o nás, máme im čo vracať...