ljuhasz
19.03.19,12:15
Dobrý deň, poprosil by som o radu. Od 1.4.2019 budem prepustený z TPP. Prácu si intenzívne hľadám, ale zrejme pre svoj vek (v máji budem mať 60), sa mi ju nedarí získať. Som súčasne aj spoločníkom a konateľom v jednej sro. Do obdobia 02/2018 som v nej aj pracoval ako jediný zamestnanec. Firme sa nedarilo (vznikla 11/2016), nepodarilo sa ju rozbehnúť, aby vytvárala zisk. Firma je zatiaľ živá, má skladové zásoby a technologické zariadenia. Občas sa zrealizuje istý predaj, ale to pokrýva len výdavky na účtovníčku, odvod DPH, daň za KO, obnovenie licencie softvéru a pod., v konečnom dôsledku firma produkuje stratu. Preto som ako zamestnanec z nej odišiel výpoveďou a v súčasnosti pracujem vo firme, odkiaľ budem prepustený. Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Ak budem nezamestnaný, kto bude za mňa platiť sociálne a zdravotné poistenie?
Ďakujem za radu. Ladislav
ivka70
19.03.19,11:22
Nebudes mat narok na podporu, lebo ako spolocnik a konatel sa nemozes evidovat na UP. A evidencias na UP je prvou podmienkou naroku na podporu v nezamestnanosti.
Kedze nebudes evidovany na UP, stat nebude za teba platitelom ZP, musis si ho zacat platit sam (ak nezmenis spolocnika a konatela vo firme).