Monika77
25.08.06,10:24
Dobrý deň,
viete mi prosím niekto poradiť, ako rozviažem pracovný pomer so zamestnancom, ktorý zomrel? A čo s jeho mzdou? :confused:
dana9
25.08.06,08:28
Dobrý deň,
viete mi prosím niekto poradiť, ako rozviažem pracovný pomer so zamestnancom, ktorý zomrel? A čo s jeho mzdou? :confused:

S ním už nič rozväzovať nemusíš, prac. pomer zanikol smrťou. :rolleyes: Mzdové nároky (aj náhrada mzdy a nevyčerpaná dovolenka) až do výšky 4x priemeného mesačného zárobku prechádzajú na manžela, deti, rodičov, ak takých niet, stávajú sa predmetom dedičstva , rovnako ako ostatné peňažné nároky voči ZĽ.

dana:)
dana9
25.08.06,09:01
Presne to upravuje § 35 ZP v ods. 1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

(2) Peňažné nároky zamestnávateľa zanikajú smrťou zamestnanca s výnimkou nárokov, o ktorých sa právoplatne rozhodlo alebo ktoré zamestnanec pred svojou smrťou písomne uznal čo do dôvodu aj sumy, a nárokov na náhradu škody spôsobenej úmyselne alebo stratou predmetov zverených zamestnancovi na písomné potvrdenie.


dana:)
Šípková
17.10.06,09:41
Dobrý deň,
zomrel nám zamestnanec - starobný dôchodca, vykonávajúci prácu na základe dohody o vykonaní práce. Za minulý rok mu vznikol nedoplatok na ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, ktoré treba zaplatiť do konca októbra. Kto to má teraz zaňho zaplatiť? Ďakujem za pomoc.
jankasm
17.10.06,09:45
Dobrý deň,
zomrel nám zamestnanec - starobný dôchodca, vykonávajúci prácu na základe dohody o vykonaní práce. Za minulý rok mu vznikol nedoplatok na ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia, ktoré treba zaplatiť do konca októbra. Kto to má teraz zaňho zaplatiť? Ďakujem za pomoc.

Ak to bol starobný dôchodca, ktorý u Vás nemal pracovný pomer, pracoval len na základe dohody o vykonaní práce, tak nerozumiem otázke.
S jeho ročným zúčtovaním zdravotného poistenia nemá zamestnávateľ spoločné nič, pretože on zaňho, ako za dohodára, predsa žiadne poistné do ZP neodvádzal.
Ročné zúčtovanie ZP si mal vykonať on sám ako osoba a on sám ako osoba si ho má aj vyrovnať. (keďže zomrel tak asi manželka)
Teba ako zamestnávateľa táto otázka vôbec nemá prečo trápiť.
Šípková
17.10.06,10:11
Ja by som to potrebovala vedieť preto, lebo ja som mu to zúčtovanie pomáhala urobiť, je to šéfov otec, a chcela som jeho rodine poradiť, kto to má zaplatiť. Ako zamestnávateľ sme to preňho nerobili. Pardon za zle položenú otázku.
jankasm
17.10.06,10:54
Ja by som to potrebovala vedieť preto, lebo ja som mu to zúčtovanie pomáhala urobiť, je to šéfov otec, a chcela som jeho rodine poradiť, kto to má zaplatiť. Ako zamestnávateľ sme to preňho nerobili. Pardon za zle položenú otázku.

Nič sa nestalo. :p :cool:
Skús si zavolať na príslušnú ZP, či to treba uhradiť keď dotyčná osoba medzičasom zomrela. Ale predpokladám, že áno, a asi by to mala urobiť manželka.
Šípková
17.10.06,11:03
Ďakujem za ochotu.