baculka631
19.03.19,18:26
Ako ďaleko musia byť jablone od susedového plotu?Máme 2 metre a sused sa vyhráža,že na nás zavolá políciu.Vraj je to málo podľa zákona.Poprosím aj zákon podľa čoho je to o.k. alebo nie je.Srdečne ďakujem.Baculka
misoft
19.03.19,17:31
Sused môže vyskakovať aj 3 metre vysoko a povolať hoci aj NAKA - nič mu to nebude platné.
Ničia mu plot? Zasahujú nadmerne do jeho pozemku? NIE? Tak ho pošli (sorry) DO RITI!
Nech ti ten "sused" cituje zákon, kde sa o tom pojednáva. A nech si nemýli stromy s budovami.
buchač
19.03.19,17:49
„V oblasti práva nie je určené, koľko metrov alebo centimetrov má byť strom alebo iný trvalý porast vysadený od hranice suseda. Existujú len odporúčania uvedené v odbornej literatúre, napríklad ovocinárskej, ktoré vychádzajú z habitu konkrétnej dreviny. Tieto odporúčania však nemožno prenášať do oblasti práva a myslieť si, že keď sa má napríklad štíhle vreteno sadiť meter od susedného pozemku, že túto vzdialenosť si možno vynútiť aj právne. Existuje iba všeobecná právna úprava susedských vzťahov, ktorá je v ustanovení paragrafu č. 127 Občianskeho zákonníka. Uvádza, že vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval inú osobu, alebo čím by vážne ohrozoval výkon jej práv.“

Čo to v praxi znamená?

„Znamená to, že každý pestovateľ by mal už pri výsadbe rešpektovať odporúčania odborníkov, aby v budúcnosti predišiel narúšaniu medziľudských vzťahov. Akonáhle strom začne prerastať konármi či koreňmi do susednej záhrady, alebo tieni a odoberá živiny zo susedného pozemku, dochádza k narušeniu susedských vzťahov. Vtedy možno postupovať podľa spomínaného paragrafu č. 127, v ktorom sú obsiahnuté ďalšie možnosti. Keď napríklad prerastajú konáre do susednej záhrady, jej majiteľ ich môže odstrániť, ale musí to urobiť vo vhodnom ročnom období. Keby to urobil v nevhodnom čase a strom by vyhynul, je povinný nahradiť škodu. Čiže ide o recipročný vzťah: koľko práv je na strane jedného suseda, toľko povinností je na strane druhého suseda a opačne. Platí to, samozrejme, aj o orezávaní koreňov.“



Zdroj :
...a čo ja viem...niekde na internete o tom píšu...;)
bodliak
19.03.19,20:26
Na takýchto trtkov ja používam jediné: "Volaj, som tu, čakám." Nikto nikam nevolal a viac sa policajtami neoháňal.
baculka631
19.03.19,23:43
Všetkým Vám ďakujem,ak by bol ešte niekto tak aj tým ďakujem.Pomohli ste.
bettylou
20.03.19,05:10
sa mi "páči" jak by ste chceli prírodu do zákonov vtesnať..:)
vicktor
20.03.19,08:35
Este niekto? Tak skusim ja - niet takeho zakona ktory definuje vysadbu jabloni a inych ovocnych stromov.
Su to nove stromy? Tieto uz byvaju vyslachtene ako nizkorastuce, nemali by vadit.
Su to stare vysoke stromy? Susedovi moze vadit tien a padajuce listie. V takom pripade odporucam primerane orezat.
A sused a vy ste stari alebo novi?
baculka631
20.03.19,09:57
Sú to 2,5 ročné stromy:rubinola,topaz a fuji.Tieň nie na tej strane nemá okná.My sme starí,oni asi o 10 rokov neskôr prišli.Im vadí aj to,keď sa naše vnučky 2,5 a 5 ročné/ sa hrajú,smejú sa prípadne poplačú na dvore.Ďakujem za odpoveď.
bodliak
20.03.19,10:22
On sa nedomáha svojich práv, on chce obmedzovať vaše práva.
Žabinka
20.03.19,12:40
niet nad dobré susedské vzťahy.. ale ak to nejde...:rolleyes: v takom prípade je najlepšia obrana útok (samozrejme, nie doslovný..:);) ) hoci, nie každý má na to schopnosti.. najhoršie je ustúpiť, po čase si vymyslí niečo iné.. treba mu dať najavo že zákony poznáš..
baculka631
21.03.19,08:29
Ďakujem všetkým za užitočné rady.Manžel sa rozhodol dnes tie stromy vykopať a premiestniť.Vraj,múdrejší ustúpi,aj tak mi je smutno,už rašia.
bodliak
21.03.19,08:42
Sused si vymyslí niečo iné a zas budete tam, kde ste... Navyše tým stromkom ublížite a možno o ne prídete. Nerobil by som to.
afrikánka
21.03.19,10:38
2 metre od plotu a presadit? Nikdy! Riskujete uhynutie stromkov a to je taka malá "vražda". Sú to dobré odrody, dajú sa strihať, udržovať na prijateľnú výšku, aby neprekážali.:-)
Teraz som premerala vzdialenosť od suseda...1,20, on taktiež a v pohode sa zmestia, nikto neprotestuje. Okolité záhrady detto, všade pokoj, kľud.