juga20
20.03.19,13:43
Dobrý deň, som SZČO, neplatca DPH, registrovaná pre daň podľa § 7a, nakupujem tovar od poľskej firmy a predávam tovar cez e-shop na Slovensku. Vediem si daňovú evidenciu. Súhrny výkaz som podávala každý štvrťrok (dostávam províziu každý mesiac). Chcela by som vedieť, či mám povinnosť uviesť v daňovom priznaní (FO typ B) príjmy z provízie ak nevystavujem faktúry a nedostávam peniaze na účet od poľskej firmy, ale sa mi odrátava provízia z objednávky (nákup tovaru) ako zľava na nákup.

Bolo mi povedané, že v sústave jednoduchého účtovníctva v peňažnom denníku musím účtovať ako zníženie výdavkov na obstaranie zásob v členení, v ktorom boli zásoby pôvodne účtované. Mohli by ste mi to vysvetliť ako to mám uviesť? Faktúry od poľskej firmy mám zaúčtované so zníženou sumou za nákup tovaru.

Podľa môjho zistenia:
z pohľadu uplatňovanie zákona o 222/2004 o dani z pridanej hodnoty v z. n. p. ( ďalej len "zákon o DPH"): ak môžeme považovať tzv. "províziu" za zníženie ceny po vzniku daňovej povinnosti, potom ide o opravu základu dane v zmysle § 25 zákona o DPH a táto skutočnosť (poskytnutie zľavy) nevstupuje do súhrnného výkazu.

Do pozornosti dávame taktiež § 22 ods. 4 zákona o DPH, podľa ktorého ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.

Mohla by som poprosiť o vysvetlenie, keďže si vediem daňovú evidenciu, ako v tomto prípade mám postupovať v súlade so zákonmi a zaúčtovať správne príjmy do daňového priznania o dani z príjmov FO (Typ B) ?

Ďakujem vopred za odpoveď.