MalyJojo
21.03.19,12:42
Ahoj, som zamestnaný už 2,5 roka a chcem dať výpoveď. Zamestnávateľ zvykne robiť odchádzajúcim zamestnancom problémy, predlžovať dobu, kým podpíše prebratie výpovede alebo siaha na prémie a pod.
1. Aký postup pri dávaní výpovede treba dodržať, aby zamestnávateľ nemohol robiť prieťahy alebo problémy?
2. Aký paragraf sa v takomto prípade používa v texte výpovede? Je to "V zmysle ustanovenia paragraf 67 Zákonníka práce dávam výpoveď z pracovného pomeru atď.?
3. Plynie dvojmesačná výpovedná lehota od momentu odovzdania výpovede alebo treba mať nejaký písomný doklad/potvrdenie, že zamestnávateľ výpoveď prijal a od toho termínu plynie výpovedná lehota?
4. Ak mám napr. 10 dní dovolenky, dá sa ju vyčerpať počas výpovednej lehoty alebo na jej konci, čím vlastne v práci skôr skončím? Alebo ju musí zamestnávateľ vyplatiť, ak by nejaká zostala? Či záleží na dohode?
5. Kedy sa mám prihlásiť na Úrad práce? Hneď po dátume, ktorým uplynula výpovedná lehota?
6. Mám nárok na dávku v nezamestnanosti po 2,5 roku práce? Ak áno, aká bude jej výška?
ivka70
21.03.19,11:48
1. standardne dorucovanie vo firme alebo vyuzit sluzby posty , poslat s dorucenkou, dobre si ale zratat dobu, kedy moze zamestnavatel list prevziat, lebo dorucenie sa povazuje az od prevzatia
2.ano
3. VD plynie od proveho dna nasledujuceho mesiaca po doruceni vypovede zamestnavatelovi - idealne, ak odovzdavas vypoved osobne, dat si na kopiu dat podpisat prevzatie alebo mat podpisanu dorucenku
4. dovolenku cerpat mozes, ale so suhlasom zamestnavatela, ak suhlasit s cerpanim nebude, nevycerpanu dovolenku ti pri skonceni PP preplati
narok si treba prepocitat ku dnu skoncenia PP
5. ak chces byt evidovany od prveho dna po skonceni PP, musis sa stihnut prihlasit do 7 dni od skoncenia PP
6. ano, ak za zaevidujes na UP, podmienku platenia poistenia vnezamesntanosti splnas,. Vyska je cca. 50% priemernej hrubej mzdy za posledne 2 roky. vyplaca sa na kalendarne dni, tazke sa lisi podla poctu dni v mesiaci a ma max. vysku stanovenu zakonom.
MalyJojo
21.03.19,11:57
Takže ak podám výpoveď napr. 25.3., výpovedná lehota pre mňa znamená obdobie 1.4.-31.5.?
ivka70
21.03.19,12:00
ano, ak nemas v zmluve dohodnutu dlhsiu ako 2 mesacnu VD
MalyJojo
21.03.19,12:34
Akých najčastejších chýb sa ľudia pri výpovediach zvyknú dopúšťať a čomu sa teda ešte vyvarovať?
Tweety
21.03.19,12:36
Aké tam môžu byť chyby? Jednoducho ju podáš ,doručíš a PP po uplynutí VD skončí.
MalyJojo
21.03.19,12:48
Mám na mysli takéto prípady, kedy nejde všetko so zamestnávateľom podľa plánu. Že robí prieky, že využije každú možnosť ťa zdržať (lebo napr. nemá náhradu) a pod.
misoft
21.03.19,13:08
Akonáhle ju preberie a je tam výpovedná lehota - nemá inú možnosť. Výpoveď podávaš ty podľa §67a on len môže toto konštatovať, že končíš a nemá inú možnosť.
veronikasad
21.03.19,17:41
Máš možnosť doručiť výpoveď osobne ?
MalyJojo
21.03.19,18:16
Áno.
veronikasad
21.03.19,18:28
Doruč výpoveď osobne a daj so potvrdiť prevzatie na kopii. Ak tak urobíš do konca marca, výpovedná doba začína 1.4.2019 a pracovný pomer skončí 31.5.2019, pokial nemáš v pracovnej zmluve dohodnutú dlhšiu výpovednú dobu.
MalyJojo
27.03.19,19:58
Ešte jedna upresňujúca otázka. Ako to je so zostatkovou dovolenkou, keď dávam výpoveď. VD mi plynie 1.4.-31.5. a zostalo mi do konca roka 20 dní dovolenky. Keď sa dohodnem napr. so zamestnávateľom, že mi dovolenku preplatí, tak koľko dní mi preplatí? Všetkých 20 alebo alikvotnú časť dovolenky, prislúchajúcu k obdobiu do konca mája?
Tweety
27.03.19,20:06
Áno len pomernű časť tohto roka.
veronikasad
27.03.19,20:13
O zostatku dovolenky za ktorý rok píšeš ?
MalyJojo
28.03.19,02:28
O zostávajúcej dovolenke pre tento rok (2019). Z minulého roka už žiadna nezostala.
Tweety
28.03.19,05:27
Odpoveď som ti už dala včera o 22,06.
MalyJojo
29.03.19,13:18
Ďakujem. Ešte jedna otázka. Zamestnávateľ vypláca mzdu formou peňazí na páske + odmeny, ktoré sú bokom (pôvodne majú byť vo výške, koľko človek v daný mesiac odrobí dní). Rád tento nástroj používa na tých, ktorí dajú výpoveď, že proste žiadne odmeny nedostanú (za trest). Predošlé mzdové ujednanie bolo 500, tento január sa zmenil platový výmer na 600. Ak mzda nedosiahne spomenutých 600, či teraz alebo počas výpovednej doby, ako sa dá brániť?
ivka70
29.03.19,15:15
Musis dostat to, co mas na platovom vymere ako fixnu cast mzdy. V hrubom. To, co si dostaval bokom, teda na cierno, na to ziadne paky nemas. Rovno sa s tym rozluc.