domacnost
25.08.06,11:54
Prosím Vás, ideme robiť AL dvere pre bytovku. Na zrealizovanie prác sme žiadali zálohu. V zmluve o dielo , ktorá je spísaná a potvrdená so správcom bytovky je dohodnuté, že nám uhradia vopred zálohu, aby sa môhli realizovať práce. Dneska od nás žiadali nie vystavenú záloh.faktúru,ale už rovno daňový doklad s podotknutým textom, že sa faktúruje čiastočne prevedené práce na AL dverí. Môj problém je, že aký dátum povinnosti mám uviesť na vystavenej faktúre?, ked v skutočnosti záloha z ich strany nebola uhradená a prevedené práce na AL sa ešte nerealizujú.
Je takáto faktúracia v poriadku? Stretol sa už niekto s tým? Ešte podotknem, že v zmluve je dohodnuté, že dodacia doba je 25 prac.dní, po túto dobu by mali byť vymenené staré dvere za AL.
Môhla by som určiť dátum povinnosti dňom podpísania zmluvy o dielo?
Danila
25.08.06,19:21
Snáď by si im nechcela zaplatiť faktúru, keď ešte práce ani nezačali? Dňom podpísania zmluvy o dielo nenastala pre Teba žiadna povinnosť platiť.
Paula
25.08.06,19:25
Myslím, že domácnosť je dodávateľom, nie odberateľom......Konečná faktúra (daň. doklad)by mala byť vystavená až po dodaní diela.
domacnost
26.08.06,08:48
Áno my sme dodávatelia. Ide o to, že pýtali sme si záloha na sumu 40 tis. aby sme môhli začať realizovať práce , ale povedali nám že neuhradia zálohu ale uhradia vystavenú faktúru s podtextom, že ide o prevedené čiast.práce. Vlastne čiastková faktúra nahrádza zálohu. Na základe tejto úhrady začneme realizovať práce na bytovke. Mňa zaujímalo či takáto faktúracia je v zmysle zákona o dph v poriadku , a ak je tak by som potrebovala poradiť aký mám uviesť dátum daňovej povinnosti.? S určitosťou môžem povedať, že faktúra bude určite uhradená. Zbytok im vyfaktúrujeme až po dodaní diela. Ide o dve faktúracie. Prvá faktúracia na sumu 40 000,00 a druhá už len doplatok 15 000,00 SK.
Danila
26.08.06,08:57
Paula Ti predsa jasne odpovedala. Alebo Ti niekto uhradí zálohu / na budúce dodanie prác a služieb/, alebo mu práce a služby dodáš, a vtedy Ti vznikne daňová povinnosť. Tieto veci sa však bežne v praxi robia, aby sa predišlo práci naviac, ktoré so zálohovými faktúrami súvisia. Nie je to však v súlade s príslušnými zákonmi - účtovnými, daňovými.
domacnost
26.08.06,09:06
Ja viem, že sa to robí tak, že najskôr sa uhradí záloha a až potom sa vystaví daň.doklad. No oni chceli hned už vystaviť faktúru, pani účtovníčka u správcu bytovky povedala, že to tak robia s každím a nie sú s tým problémy a dokonca to je správne zo zákona o dph. Ide mi len o dátum, ktorý mám uviesť na vyst.faktúre, ked práce sa ešte nerealizujú. Budú sa realizovať, až po uhradení.
Danila
26.08.06,09:28
Ja viem, že sa to robí tak, že najskôr sa uhradí záloha a až potom sa vystaví daň.doklad. No oni chceli hned už vystaviť faktúru, pani účtovníčka u správcu bytovky povedala, že to tak robia s každím a nie sú s tým problémy a dokonca to je správne zo zákona o dph. Ide mi len o dátum, ktorý mám uviesť na vyst.faktúre, ked práce sa ešte nerealizujú. Budú sa realizovať, až po uhradení.Takže je absolútne jedno, aký tam dáš dátum. Keď to je celé od buka do buka, tak snáď sa Ti nestane, že Ti faktúru neuhradia, z dôvodu, že práce neboli prevedené. Vlastne v riziku je Tvoj odberateľ. Po úhrade za dodanie služby, by si mu vlastne nič nemusela robiť. Vieš, ja osobne som nikdy nepristúpila k tomu, aby ma niekto tlačil do kúta. Alebo práce chce, alebo nechce. Viem, že je to súboj o klienta, lebo trh je týmito ponukami presýtený. A potom je zákon bokom, takže podmienky trhu Ti vlastne určujú podmienky práce. Posúď sama.Lenže dovtedy chodí krčah po vodu dokiaľ sa mu ucho neutrhne. V hodine h.... by to mohol niekto posúdiť ako fiktívnu faktúru pre nadmerný odpočet. A tam už končia všetky žarty.
Paula
26.08.06,09:57
pani účtovníčka u správcu bytovky povedala, že to tak robia s každím a nie sú s tým problémy a dokonca to je správne zo zákona o dph.

Alebo pani účtovníčka nevie, ako sa zúčtujú zálohy a doplatky, resp. nedoplatky....tak si to zjednodušuje tým, že si žiada vystavenie "ostrej" faktúry.....inak si neviem predstaviť jej tvrdenie, že je to tak správne podľa zákona. Bez protokolu o odovzdaní a prevzatí diela Vy nemáte na základe čoho vystaviť konečný daňový doklad. Môžte vystaviť iba preddavkovú faktúru, napr. na nákup potrebného materiálu.

Napokon, v zmluve píšete o zálohe.....podpísali ju, tak nech nešpekulujú:)
apo
27.08.06,21:11
Ja viem, že sa to robí tak, že najskôr sa uhradí záloha a až potom sa vystaví daň.doklad. No oni chceli hned už vystaviť faktúru, pani účtovníčka u správcu bytovky povedala, že to tak robia s každím a nie sú s tým problémy a dokonca to je správne zo zákona o dph. Ide mi len o dátum, ktorý mám uviesť na vyst.faktúre, ked práce sa ešte nerealizujú. Budú sa realizovať, až po uhradení.

Áno navonok je to v súlade so zákonom o DPH. Ale keď sa pozrieme bližšie tak je to podvod. Je to znásilńovanie zákona o DPH len preto, že niekto si dal do smernice, že bude preplácať faktúry len na základe vykonanej práce a potom núti dodávateľa porušovať zákon o DPH.

apo