anavi66
21.03.19,15:40
Dobrý deň, chcela by som sa vás spýtať, známa dlhodobejšie pracuje u jedného zamestnávateľa a teraz je prišlo zo SP upovedomenie, že zamestnávateľ za nich neplatí niekoľko rokov odvody, je možné skončiť pracovný pomer zo strany zamestnanca napr aj okamžite? Nakoľko si neplní zamestnávateľ svoje povinnosti voči štátu? Ak ano viete mi napísať o aký paragraf ide? Ďakujem
Tweety
21.03.19,14:41
Toto nie je zákonný dôvod na okamžitė skončenie PP. Pp môže ukončiť Dohodou podľa § 60 alebo výpoveďou podľa §67 ZP.
anavi66
21.03.19,14:51
§67ZP nemusí uviesť dôvod ale musí od robiť 2 mesiace co je výpovedná lehota však? A nevedeli by ste jej poradiť čím by mohla ukončiť okamžite pracovný pomer? Dá sa to niako? Samozrejme okrem absencie, dakujem
Tweety
21.03.19,14:54
Nie, dôvod netreba uviesť. PP skončí po uplynutí VD.
Chobot
21.03.19,15:19
V toto prípade nemôže skončiť okamžite. Musí len dohodou alebo výpoveďou s 2 mes. výp. dobou.

Môže ísť počas VD na PN. v tom prípade jej môže skončiť PP po ukončení VD, ak s tým bude súhlasiť. Iný spôsob okamžitého skončenia v tomto prípade nie je, pokiaľ nemá iný dôvod.
ZuzanaA
22.03.19,05:40
To naozaj SP posiela takého upovedomenia? Čo s tým akože má zamestnanec, že jeho zamestnávateľ neplatí odvody? Na čo by slúžila takáto informácia pre mňa ako zamestnanca?
misoft
22.03.19,09:34
Aby zamestnanec vedel, ako je na tom. Ako zamestnanec však on nemá z toho žiadne sankcie - skôr zamestnávateľ.
BTW: to, že zamestnávateľ za teba neodvádzal zákonné odvody - je to už tr.čin. (A podľa toho sa môžeš i zariadiť - ak už nebudeš zamestnancom, môžeš mu to "osoliť")
ZuzanaA
22.03.19,12:53
No áno, jedine že z tohto dôvodu :)