scema
21.03.19,20:25
V roku 2016 som neúmyselne spôsobil škodu zamestnávateľovi. Samozrejme, že som škodu uznal. Keďže som bol na tento prípad poistený do výšky 2.000,-€ som škodu samozrejme postúpil poisťovni. Oprava poškodeného majetku sa pretiahla a vyčíslenie konečnej sumy prišlo až o rok t.j. 2017. Výška škody sa spolu navýšila na 2.940,-€. Samozrejme poisťovňa uhradila celú poistnú sumu (2000€). Ja som podpísal ako škodca "Zápis škodovej komisie" no dosiaľ mi zamestnávateľ nepredložil nič o náhrade škody. V súčasnosti som podal výpoveď a obávam sa, že zamestnávateľ okrem zníženia prémiovej zložky mzdy, bude požadovať aj uhradenie tejto neuhradenej časti škody, aj napriek ústnej dohode (bez svedkov), že mi ju odpúšťa.
Teda otázka. Môže odo mňa túto čiastku požadovať po skoro dvoch rokoch??
Niekde som totiž čítal, že je povinný náhradu škody žiadať do mesiaca od vzniku škody.
veronikasad
21.03.19,20:21
o akú škodu ide ? aký bol v roku 2016 tvoj priemerný mesačný zárobok ?
Mila123
21.03.19,20:27
to niekde čo si čítal prilož.....
scema
21.03.19,20:29
zničil som vchodové dvere (úplne) ... výplatnú pásku už asi nemám, ale bolo to cca 800€
veronikasad
21.03.19,20:37
§ 186

(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

§ 191

(1) Zamestnávateľ môže požadovať od zamestnanca náhradu škody, za ktorú mu zamestnanec zodpovedá. Požadovanú náhradu škody určí zamestnávateľ.

(2) Zamestnávateľ prerokuje požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámi mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.

(3) Ak zamestnanec uzná záväzok nahradiť škodu v určenej sume a ak s ním zamestnávateľ dohodne spôsob náhrady, je zamestnávateľ povinný uzatvoriť dohodu písomne, inak je dohoda neplatná. Osobitná písomná dohoda nie je potrebná, ak škoda bola už uhradená.

(4) Požadovanú náhradu škody a obsah dohody o spôsobe jej úhrady s výnimkou náhrady škody nepresahujúcej 50 eur je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov.
scema
21.03.19,20:38
Mila123
21.03.19,20:58
Zamestnávateľ je povinný prerokovať požadovanú náhradu škody so zamestnancom a oznámiť mu ju najneskôr do jedného mesiaca odo dňa, keď sa zistilo, že škoda vznikla a že za ňu zamestnanec zodpovedá.
Mila123
21.03.19,21:00
- Škodu, ktorú zamestnanec neuzná a následne so zamestnávateľom písomne neuzatvorí dohodu o zrážkach zo mzdy, nemôže zamestnávateľ z vlastného rozhodnutia zraziť zo mzdy.
marleau
22.03.19,09:24
ja sa opýtam? môže firma nevyplatiť živnostníkovi faktúru, lebo si nárokuje údajný ušlý zisk nedohodnutý v zmuve?