kristo
25.08.06,13:41
pekny den, chcela by som sa opytat ako mam zauctovat prijatu zalohu od odberatela, na ktoru som vystavila danovy doklad o prijatej zalohe. A potom aj vystavenu fakturu na celkovu cenu po dodani tovaru. dakujem
Martinella
25.08.06,11:48
pekny den, chcela by som sa opytat ako mam zauctovat prijatu zalohu od odberatela, na ktoru som vystavila danovy doklad o prijatej zalohe. A potom aj vystavenu fakturu na celkovu cenu po dodani tovaru. dakujem

Záloha 211,221/324 zaplatená záloha
DPH zo zálohy 324/343 daň.povinnosť

fakt.cena dodávky 311/604
DPH z ceny dod. 311/343 daň.povinnosť
Prijatá záloha odúčt. 324/311
343/311 daň.povinnosť
kristo
25.08.06,12:13
dakujem. cize to rozuctovanie zalohy 324/343 spravim cez interny doklad?takze pred vystavenim celkovej faktury budem mat na 324 cenu zalohy bez DPH?
Martinella
25.08.06,12:24
dakujem. cize to rozuctovanie zalohy 324/343 spravim cez interny doklad?takze pred vystavenim celkovej faktury budem mat na 324 cenu zalohy bez DPH?

Áno na účte 324 bude len cena zálohy bez DPH. Ešte dodám:
Pri prijatej zálohe pred dodávkou tovaru vzniká daň.povinnosť dňom prijatia platby. Takže ste povinný vyhotoviť daňový doklad na prijatú platbu, len
ak prijatá záloha a zároveň aj vyfaktúrovaná dodávka tovaru sú v jednom mesiaci, nemusí sa na prijatú zálohu vystavovať faktúra(§71 ods.1 zák.o DPH).
lubenaj
08.04.08,15:22
Neviem si rady. Podnikateľ je platiteľom DPH štvrťročným.
V januári vystavil PPD o prijatí zálohy v celkovej sume 11250.- (nevyčíslil DPH v nej - môže to tak byť?
V marci vystavil ostrú faktúru v
cena bez dane 13350,
DPH 2536,5
spolu15886,5
uhradené zálohami 11250 - nečlenené na DPH.-
OTAZKA - v podstate to neviem opraviť, aby bolo všetko OK.
1. mam opraviť PPD aj s rozpočtom na DPH?
2. musim vystaviť preddavkovu faktúru na 11250 v členení DPH ešte v januári
3. treba opraviť ostrú faktúru alebo môže tak zostať.
Dakujem zo srdca za skorú radu lebo som bezradná.
azla
08.04.08,15:54
Neviem si rady. Podnikateľ je platiteľom DPH štvrťročným.
V januári vystavil PPD o prijatí zálohy v celkovej sume 11250.- (nevyčíslil DPH v nej - môže to tak byť?
V marci vystavil ostrú faktúru v
cena bez dane 13350,
DPH 2536,5
spolu15886,5
uhradené zálohami 11250 - nečlenené na DPH.-
OTAZKA - v podstate to neviem opraviť, aby bolo všetko OK.
1. mam opraviť PPD aj s rozpočtom na DPH?
2. musim vystaviť preddavkovu faktúru na 11250 v členení DPH ešte v januári
3. treba opraviť ostrú faktúru alebo môže tak zostať.
Dakujem zo srdca za skorú radu lebo som bezradná.

Podľa zákona o Dph
§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. ....

Povinnosťou podľa zákona je vystaviť faktúru. (lebo záloha bola v jednom mesiaci a ostrá fa až v marci.)

Na druhej strane vo vysvetlivkách k zákonu sa nehovorí o kalendárnom mesiaci, ale o zdaňovacom období
Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi dane daňová povinnosť z dôvodu prijatia platby vopred a v tom istom zdaňovacom období mu vznikne daňová povinnosť z titulu dodávky tovaru, platiteľ dane vyhotoví len jednú faktúru.

Z pohľadu Tvojej situácie Tvoj odvod dane sa nezmení, lebo január a marec sú v tom istom štvrťroku (a Ty si kvartálny platca Dph).
Vystavovanie faktúr po mesiacoch má význam pre Tvojho odberateľa (ak by bol mesačným platcom Dph).

Na Tvojom mieste by som to teraz neriešila (v podstate máš to dobré) a v budúcnosti by som vystavovala doklady po mesiaci, aby si naplnila požiadavku zákona a očakávania odberateľa.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
lubenaj
08.04.08,16:36
Z celého srdca Ďakujem ani nevieš ako si mi pomohla. Neriešila by si ani PPD na rozpis DPH? či načo?
azla
08.04.08,17:38
Z celého srdca Ďakujem ani nevieš ako si mi pomohla. Neriešila by si ani PPD na rozpis DPH? či načo?
PPD nie je faktúra. Je to inkaso zálohy, alebo pohľadávky. Pri PPD neriešiš Dph.
timejka200
28.03.09,16:39
ak firma dostala zálohové platby minulý rok ale ešte nebola splnená dodávka tovaru ale záloha už bola prijatá ako to zúčtujem? 211/324 ?
timejka200
30.03.09,19:18
ak sme v priebehu minulého roka dostali už vopred zálohové platby napr. na kúpu tovaru ako to zaúčtujem ? 211/324 len toľko? /nie sme platcovia DPh/ a účtujem aj 311/601? či to až vtedy ked budem mať faktúru /mám v tom chaos/
grammatika
31.03.09,07:11
ak sme v priebehu minulého roka dostali už vopred zálohové platby napr. na kúpu tovaru ako to zaúčtujem ? 211/324 len toľko? /nie sme platcovia DPh/ a účtujem aj 311/601? či to až vtedy ked budem mať faktúru /mám v tom chaos/

áno, až keď budeš mať faktúru to dáš do výnosov
liba2
05.04.09,15:35
ak sme v priebehu minulého roka dostali už vopred zálohové platby napr. na kúpu tovaru ako to zaúčtujem ? 211/324 len toľko? /nie sme platcovia DPh/ a účtujem aj 311/601? či to až vtedy ked budem mať faktúru /mám v tom chaos/Prijatú zálohu zaúčtuješ ako uvádzaš.
Druhý zápis sa použije pri zaúčtovaní FA, teda po dodaní tovaru.
an-ps
04.05.10,08:19
V apríli sme prijali od zahraničného odberateľa (CZ) zálohu - preddavok za naše výrobky. Na konci apríla sme vystavili faktúru, ale celková suma na faktúre je menšia ako prijatá záloha.
Sme štvrťročný platcovia DPH. Ak v mesiaci máj ani jún odberateľ výrobky od nás nezoberie, premietne sa nám tento zvyšný preddavok nejako v súhrnnom výkaze za 2.Q.?
liba2
19.05.10,09:32
V apríli sme prijali od zahraničného odberateľa (CZ) zálohu - preddavok za naše výrobky. Na konci apríla sme vystavili faktúru, ale celková suma na faktúre je menšia ako prijatá záloha.
Sme štvrťročný platcovia DPH. Ak v mesiaci máj ani jún odberateľ výrobky od nás nezoberie, premietne sa nám tento zvyšný preddavok nejako v súhrnnom výkaze za 2.Q.?
Do SV ide iba hodnota faktúrovaného tovaru dodaného do štátov EU (tj. preddavok nie).