marcel021979
22.03.19,21:19
Mr.40
14.04.19,16:01
Neviem, či je táto ringlota skutočne cudzoopelivá, pretože mne už 15 rokov pravidelne rodí a najbližšie k nej je cca 50m vzdialená slivka č.lepotica a cca 70m mirabelka Nancy
Terezia13
14.04.19,16:59
našla som toto:
https://urobsisam.zoznam.sk/poradna/zahrada/odbornik-radi-nerodiace-ringloty

Odborník radí: Nerodiace ringloty

Mám dve ringloty staré asi 6 a 10 rokov. Sú zasadené v rozdielnych lokalitách v okrese Zvolen. V ich okolí sa nachádzajú aj iné slivky. Obe ringloty majú jedno spoločné – pekne kvitnú, ale nerodia. Viete mi poradiť, čo robiť, aby zarodili? Ďakujem. (Stanislav P.)

Problém bude v opeľovaní. Neuvádzate, aké odrody ringlôt pestujete. Len ako informácia, napríklad odroda ’Althanova‘ má ružovofialové plody, je cudzooopelivá, vhodný opeľovač je odroda ’Zelená ringlota‘. Odroda ’Wazonova renklóda‘ je čiastočne samoopelivá, vhodný opeľovač je odroda ’Zelená ringlota‘.
Odroda ’Zelená ringlota‘ má zelenkavé plody, je výborným opeľovačom, sama je však cudzoopelivá, t. j. prinesie úrodu, ak sa na kvietky dostane peľ z odrody ’Althanova‘ alebo zo sliviek z odrôd ’Vlaška‘ či ’Domáca slivka‘.
Problém môže byť aj v lokalite výsadby, ak je veterná. Hmyz (včely) neznáša veterné polohy, preto sem nepriletí a neprenesie peľ zo stromu na strom. Odporúčam zistiť, akú odrodu pestujete (v záhradníctve či škôlke), dokúpiť a vysadiť inú odrodu, t. j. vhodného opeľovača. Tak si zaistíte úrodu na troch stromoch.