Modob
23.03.19,23:36
Spadol som z motorky na cvičisku autoškoly. Ohol som riadidlá a páku prevodovky + odreniny, atď. Môže odo mňa majiteľ autoškoly žiadať náhradu škody v plnom rozsahu (niekoľko stoviek eur), resp. niesu autoškoly povinné mať poistku ?

Ide mi najmä o rozumne riešenie situácie, pri ktorom môžem pokojne dokončiť kurz a aj majiteľ bude spokojný.

(nepodpísal som žiadne tlačivo o zodpovednosti za škodu, táto skutočnosť mi bola ústne sprostredkovaná)

Ďakujem !
buchač
24.03.19,06:21
Každé výcvikové vozidlo musí byť poistené. Plnenie škodovej udalosti spôsobenej výcvikovým vozidlom sa tak presúva na poisťovňu a žiak autoškoly sa môže učiť šoférovať bez stresu, že v prípade incidentu bude musieť niečo platiť.
Autoškoly sú veľmi špecifický segment, čo si uvedomujú aj poisťovne. Na jednej strane auto šoférujú začiatočníci bez šoférskych návykov a znalostí, často neovládajúci stopercentne ani samotné vozidlo a náchylní konať unáhlene alebo nepremyslene. Na druhej strane ich kontroluje a usmerňuje skúsený inštruktor, ktorý musí stopercentne zvládať nielen pravidlá cestnej premávky, ale aj riadenie motorového vozidla. Tak či tak, škodová udalosť môže nastať, a to nielen na cudzom, ale aj na samotnom výcvikovom vozidle.
Martuk
24.03.19,07:05
podľa mňa by od teba autoškola nemala pýtať náhradu za škodu, nakoľko sa ešte len učíš jazdiť a inštruktor a aj majiteľ musia rátať s možnosťou, že žiak skôr či neskôr môže spôsobiť škodu.

Ďalej stojí za zmienku to, ako majú takéto škody poriešené v nejakých svojich interných predpisoch. Pokiaľ nič takéto nemajú, tak si myslím, že majú smolu. Motorky majú smolu v tom, že sa nedajú havarijne poistiť, takéto poistenie nerobí žiadna poisťovňa, majú len PZP, ako všetky ostatné vozidlá.

Neviem no, skúsil by som sa s majiteľom nejako rozumne dohodnúť a pre istotu by som si paralelne dal nejakému právnikovi overiť, či by si ako žiak autoškoly mal platiť za takúto škodu.
misoft
24.03.19,09:35
Nemajú právo žiadať náhradu škody. Ich dopravné prostriedky na výcvik majú byť poistené, za výcvik zodpovedá inštruktor (ty si NEVODIČ) - ty si si zaplatil za odborný výcvik.
Naopak - spomínaš odreniny - tedy TY si bol pri výcviku, ktorý mal byť pod odborným vedením inštruktora, zranený. Nech na to autoškola pamätá - stačí jeden poriadny lekársky posudok a autoškola by mohla cálovať.
bodliak
24.03.19,09:43
Pokiaľ si nebol "pod vplyvom", nešlo o neuposlúchnutie pokynov, alebo podobné svojvoľné či zámerné konanie, tak buď kľudný.
buchač
24.03.19,10:58
" Ohol som riadidlá a páku prevodovky + odreniny, atď. "
===================
Vzhľadom k citácii je vysoká pravdepodobnosť (hraničiaca s istotou) , že išlo o odreniny farby/laku na motorke a nie na tele.
misoft
24.03.19,18:45
No - neupresnil to. Ak ohol riadidlá - tak to nebola malá rýchlosť, takže aj on mohol prípadne dostať cestný lišaj :D:D:D