janavrbovska
24.03.19,17:24
Môže jediný spoločník jednoosobovej s.r.o. udeliť fyzickej osobe generálnu plnú moc na všetky úkony týkajúce sa riadenia spoločnosti? Splnomocnenec by na základe tejto generálnej plnej moci vykonával všetko, čo doteraz robil konateľ. Máte niekto vzor takejto geneálnej plnej moci?
ivka70
24.03.19,16:33
Taketo zastupovanie konatela v sro na zaklade plnej moci nie je mozne.
Je mozne stanovit v sro prokuristu, ktory moze mat cast pravomoci konatela, v spolocenskej zmluve stanovit jeho pravomoci. Prokurista musi byt zapisany v obchodnom registri.
Alebo definovat dalsieho konatela.

https://www.etrend.sk/podnikanie/konatela-nemozno-robit-na-plnu-moc.html
v principe :plnu moc musi dat spolocnost, nie konatel ci spolocnik, takou plnou mocou je prokura
konatel, spolocnik ako osoba a statutar nemoze svojou plnou mocou splnomocnovat za spolocnost.
janavrbovska
24.03.19,16:50
A kde je uvedené, že to nie je možné na základe plnej moci? Vieš mi uviesť nejaký zákon, alebo paragraf?
ivka70
24.03.19,18:49
Spytaj sa naopak, kde to v zakone je uvedene, ze to mozne je. V podstate to cele vyplyva z definicie fungovania sro a jej statutarnych organov.
Nie som pravnik, viem len ako sro funguju v realite a ziadna plna moc tam mozna nie je.
mona091
24.03.19,18:57
Moja skúsenosť: s.r.o. (l.t.d.)bola založená v GB, dali splnomocnenie FO na Slovensku, a táto FO konala na základe plnej moci pred instituciami,
ivka70
24.03.19,18:59
Ale to asi neslo o splnomocnenie, ktorym nahradzali konatela, islo o zastupovanie zahranicneho subjektu
https://www.etrend.sk/podnikanie/konatela-nemozno-robit-na-plnu-moc.html
mona091
24.03.19,19:11
bola to plna moc na osobu byvajucu na slovensku, ktora nijako nefigurovala vo firme, a konkretne tato osoba zakladala firemne ucty v bankach, kde ako splnomocnena osoba mala plne dispozicie, a podpisovala zmluvy s obchodnymi partnermi na zaklade tejto plnej moci
janavrbovska
24.03.19,19:15
A ja si myslím, že to nie je nikde zakázané, aby na úkony, ktoré doteraz robil konateľ, bol splnomocnený niekto iný (vedenie účtovníctva, preberanie pošty, bankové úhrady a výbery, používanie služobného vozidla a podávanie daňových priznaní)
ivka70
24.03.19,19:18
Nieco z toho sa posunut da, nie vsetko, ale nerobi sa to generalnou plnou mocou, precitaj si doplneny link
janavrbovska
25.03.19,14:29
O.K. Tak mu poviem, nech urobí "obyčajnú plnú moc" na všetky tieto úkony.
profesional
06.04.19,17:06
ivka70 má pravdu. Generálne plnomocenstvo v prípade s.r.o. by znamenalo obchádzanie zákona a právny úkon, ktorým sa obchádza zákon, je nulitný. Konanie takéhoto splnomocnenca by bolo nulitné a nezakladalo by žiadne právne účinky.