Maria129
25.03.19,12:19
Ahojte. Prosím ako zaúčtujem v podvojnom účtovníctve, ak konateľ nakúpi výrobky a zaplatí to zo svojho, nakoľko nemá dostatok peňazí na firemnom účte. Dostane registračný blok z pokladne o nákupe výrobkov, a platí svojou kartou.
Ako zaúčtujem takýto účt.prípad?
Ďakujem
zanetka68
25.03.19,14:27
Do pokladne ako platbu v hotovosti. (ak je dostatok peňazí tam).
Liptáčik
25.03.19,15:25
Ak firma nie je platcom DPH, problém nevznikol. Ak je fy platca DPH, nemôže si uplatniť nárok na odpočet DPH pri nákupe výrobkov
zanetka68
25.03.19,15:32
Nesúhlasím. Ak nákup výrobkov súvisí s činnosťou firmy a použije výrobky na účely svojho podnikania, ku ktorému uplatňuje DPH., môže si DPH uplatniť.
Liptáčik
25.03.19,15:44
Na školeniach nám to vysvetľovali tým, že firma nekúpila výrobok z firemných prostriedkov (nebol odpis z bankového účtu),. Firma odkúpila výrobok od súkromnej osoby. teda od neplatcu DPH
Maria129
25.03.19,15:44
myslim, že nakúpi výrobky za svoje súkromné peniaze, nie firemné, platí kartou vlastnou. Môze to dať do nákladov vo firme:?
zanetka68
25.03.19,15:55
zanetka68
25.03.19,15:57
https://onnut.dashofer.sk/onb/33/nakup-cez-pokladnu-sukromnou-platobnou-kartou-zamestnanca-v-roku-2018-uniqueidmRRWSbk196FPkyDafLfWAAheL-SkszJ0cv92txex5fpa3O69FhDZ2A/

Ako sa dá preplatiť zamestnancovi nákup cez pokladňu, ktorý zaplatil súkromnou platobnou kartou?

Podmienkou pre zaúčtovanie bločku z ERP hradeného súkromnou platobnou kartou zamestnanca je preukázateľnosť, že daný nákup súvisí s podnikaním účtovnej jednotky a teda, že bude použitý na dosiahnutie, udržanie a zabezpečenie príjmu. Ak doklad spĺňa tieto podmienky je možné ho zahrnúť do daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Taktiež je možné si pri takomto bločku uplatniť aj nárok na odpočet DPH, nakoľko zákon o dani z pridanej hodnoty v § 49 až § 51 ZDPH neustanovuje spôsob platenia výdavkov, ale skutočnosť že vznikla daňová povinnosť a v súlade s § 51 ZDPH má účtovná jednotka od dodávateľa daňový doklad s náležitosťami podľa zákona o DPH, ktorý…
zanetka68
25.03.19,16:07
Áno, ako píšem viď. dole.
Tweety
25.03.19,17:40
Postup účtovania je rovnaký ako pri preplatení nákupu z pokladne u ostatných zamestnancov.