koalko
19.11.04,16:37
Neviete mi poradiť účtujem sro a konateľka firmy uhradila faktúru z vlastného účtu kreditnou kartou. Neviete mi poradiť ako by sme to mohli pojať do firmy. Dá sa to ešte opraviť?
sway
19.11.04,15:43
Asi by som si od nej vypýtala o tom doklady a dala by som to cez pokladňu - jej by som tým vrátila peniaze a aby to bolo úplne Ok, pýtala by som od odberateľa kópiu výpisu že im to prišlo z daného účtu a od osoby čo to uhradila čestné prehlásenie že je to jej účet, alebo tiež kópiu toho pohybu na jej účte o tom že to uhradila, ak bude ochotná ho dať.
hmm?
koalko
19.11.04,15:52
No dobre tomu rozumiem, že konateľke vrátim preniaze, ale čo ďalej? Tá firma mi už ťažko vráti peniaze za tovar, aby sme to v zápätí uhradili z podnikateľského účtu. Alebo Ste to mysleli ináč?
sway
19.11.04,15:58
Myslela som to tak, že odberateľovi nič nehovorte, on má úhradu - ale z iného účtu - takže Váš záväzok je uhradený, ale z firmy peniaze neodišli, tak ich vyplatíte konateľke ako úhradu dotyčného záväzku - ale musí to mať riadny podklad - ako som hore písala, že ho zaplatila. A v účtovníctve si to odúčtujte nie na konateľku, ale na dodavateľa. dobre?
koalko
19.11.04,15:59
ďakujem už som to pochopila.
Paula
19.11.04,16:17
Tuším sa tu popreplietali pojmy odberateľ-dodávateľ. Ak konateľ zaplatí zo svojho, pre firmu to znamená záväzok voči nemu. Dobré je priložiť kópiu výpisu z jeho účtu ako dôkaz, že záväzok bol skutočne zaplatený.
bepo
19.11.04,17:09
Kreditnou kartou sa dajú uhradiť len hotovostné platby,nie normálne faktúry so splatnosťou.Takže sa jej to dá vyplatiť z pokladne-konateľka mala pri plateni dostať doklad o zaplatení hotovosťou.
sway
19.11.04,17:54
ak majú dodavatelia terminál nejedná sa o hotovosť, je to horror, mám takých a pripisuje sa to na účet! - takže žiadna hotovosť!
bepo
19.11.04,18:09
To je jasné že obchodníkovi sa to pripíše na účet,inde sa to nemá kam a z banky nedonesú hotovosť do obchodu.Ale obchodník vydá normálny pokladničný doklad ako pri platbe hotovosťou len je tam dole napísané platba kartou,č.karty je vyhviezdičkované a suma.Takže pre kupujúceho je to akoby hotovostný nákup.