Jozef Mihál
25.08.06,13:50
Po štvrtom článku venovanom problematike materského
http://www.porada.sk/t31534-materske-od-1-8-2006-cast-iv.html
začíname prechádzať "k vyššej matematike".

V príklade 5. študentka Eva dosiahla celkom slušnú výšku materského - vyše 14000 Sk mesačne. „Stálo ju to“ celkovo necelých 15000 Sk v podobe zaplateného poistného. Suma zaplateného poistného sa však dá „optimalizovať“, inými slovami – v prípade študentky Evy by sa dala znížiť zaplatená suma poistného pri nezmenenej sume materského.

Ak Eva približne v marci 2007 zistí, že je tehotná, čo jej s istotou potvrdí lekár niekedy v apríli, môže povedzme od 1.5.2007 znížiť sumu svojho vymeriavacieho základu, z ktorého platí poistné ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, z pôvodných 25911 Sk na minimálnu možnú sumu, čo v tom čase bude pravdepodobne 7600 Sk.

Ak tak urobí, materské sa jej aj naďalej bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného podľa § 54 ods.2 písm. a) ako obdobie od vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia do konca roka predchádzajúceho roku, v ktorom začne poberať materské, tj. za obdobie od septembra do decembra 2006, kedy si platila poistné z pôvodného – vysokého – vymeriavacieho základu (25911 Sk).

Od mája 2007 až do nástupu na materské, tj. do konca septembra 2007 bude platiť poistné namiesto 1141 mesačne len 335 Sk mesačne (4,4% z základu 7600 Sk). Ušetrí tak 1675 Sk.

Príklad 6.

Študentka VŠ Filoména je dobrovoľne nemocensky poistená osoba od 1.1.2006, vymeriavací základ si určila v minimálnej možnej výške, tj. 6900 Sk. Pri sadzbe 4,4% platí poistné 304 Sk mesačne. Od 1.10.2006 sa minimálny základ zvýši, pravdepodobne na 7600 Sk a Filoména bude platiť 335 Sk mesačne.

Filoména na začiatku roka 2007 otehotnie, lekár určí termín pôrodu na 18.11.2007. Filoména bude mať nárok na materské z dobrovoľného nemocenského poistenia, pretože dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo v posledných dvoch rokoch pred pôrodom s rezervou viac ako 270 dní.

Rozhodujúce obdobie pre výpočet denného vymeriavacieho základu z dobrovoľného nemocenského poistenia je podľa § 54 ods.2 písm.a) obdobie odo dňa vzniku dobrovoľného nemocenského poistenia, tj. od1.1.2006, do konca roka 2006.

Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55 ako:

(6900 Sk krát 9 mesiacov plus 7600 krát 3 mesiace) deleno 365 dní = 79200/365 = 216,9864 Sk

Filoména by dostávala materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 119,34 Sk na deň. Mesačne by to bolo približne 3600 Sk, čo je menej ako výška rodičovského príspevku. Za takýchto okolností sa platiť dobrovoľné nemocenské poistenie jednoznačne neoplatí.

Príklad 6. nám zdanlivo dokazuje, že dobrovoľné nemocenské poistenie sa neoplatí, ak sa zvolí príliš nízky (minimálny) vymeriavací základ. V skutočnosti to však nemusí byť vždy tak. Ak by Filoména po zistení svojho tehotenstva začiatkom roka 2007 ukončila dobrovoľné nemocenské poistenie (odhlásila sa) a po istom čase sa znovu prihlásila ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba avšak už s vysokým vymeriavacím základom, rozhodujúce obdobie by sa určilo podľa § 54 ods.2 písm.b) alebo písm.c) ako obdobie od „znovuprihlásenia sa“ po nástup na materské. Ukážme si to na príklade.

Príklad 7.

Študentka Filoména (z príkladu 6.) začiatkom roku 2007 sa po zistení, že je tehotná, odhlási ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba dňom 31.3.2007.

Filoména sa znovu prihlási v Sociálnej poisťovni ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba 1.9.2007, vymeriavací základ si určí vo výške 28000 Sk (predpokladáme, že maximálny možný vymeriavací základ od 1.7.2007 bude približne 28000 Sk). Na materské nastúpi 1.10.2007.

Nárok na materské jej ako dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vznikne, pretože v období dvoch rokov pred pôrodom (tj. v čase od 18.11.2005 do 17.11.2007) bola s rezervou viac ako 270 dní dobrovoľne nemocensky poistená.

Pretože jej „ostatné“ dobrovoľné nemocenské poistenie vzniklo v kalendárnom roku, v ktorom jej vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie sa určí podľa § 54 ods.2 písm.b) ako obdobie od 1.9.2007 do 30.9.2007.

Denný vymeriavací základ určíme podľa § 55 ako:

28000 Sk deleno 30 dní = 933,3334 Sk

Filoména by dostávala materské vo výške 55% denného vymeriavacieho základu, teda 513,33 Sk na deň. Mesačne by to bolo približne 15600 Sk, čo je o 12000 Sk viac, ako v príklade 6.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/t31665-materske-od-1-8-2006-cast-vi.html
Marienka.m
09.10.06,07:44
Asi som nespravne pochopila novelu zakona, ale myslim, ze obdobie prerusenia nemoc. poistenia sa nepovazuje za zanik a vznik poistenia. To znamena, ze ak je zena nemoc. poistena napr. 1.10.06-1.5.07, potom si poistenie prerusi a prihlasi sa znovu od 1.8.07 az do nastupu na matersku 1.11.07, co je rozhodujuce obdobie? Dakujem
Jana Motyčková
09.10.06,08:03
Asi som nespravne pochopila novelu zakona, ale myslim, ze obdobie prerusenia nemoc. poistenia sa nepovazuje za zanik a vznik poistenia. To znamena, ze ak je zena nemoc. poistena napr. 1.10.06-1.5.07, potom si poistenie prerusi a prihlasi sa znovu od 1.8.07 az do nastupu na matersku 1.11.07, co je rozhodujuce obdobie? Dakujem
Prerušenie poistného sa po 1.8.2006 nepovažuje za vznik a zánik poistného pre určenie rozhodujúceho obdobia, ale zánik a opätovný vznik poistného nie je prerušenie poistného.
T.j. ak k 1.5.07 sa odhlási z DNP a znovu sa prihlási od 1.8.07 ide o nový vznik DNP (nie o skončenie prerušenia) a preto sa počíta nové rozhodujúce obdobie.
Prerušenia poistného, ktoré sa neberú do úvahy ako začiatok nového rozhodujúceho obdobia sú uvdené v §26 (napr.neplatené voľno). Prerušenia poistného podľa §26 sa vôbec netýkajú DNP, iba SZČO a zamestnancov.
MatoHlo
10.10.06,09:49
Ak SZČO nie je ani dobrovoľne nemocensky poistený musí sa dať, ak by tak o 10 mesiacov otehotnela a chcela by dostávať materské? A z akého VZ by sa mala dať poistiť? Musí to byť z najvyššieho, ak by chcela dostávať to najvyššie materské? Alebo stačí najprv z najnižšieho a potom asi o pol roka z najvyššieho? Prosím o odpoveď a ďakujem.
ajobs
10.10.06,11:06
Ak SZČO nie je ani dobrovoľne nemocensky poistený musí sa dať, ak by tak o 10 mesiacov otehotnela a chcela by dostávať materské? A z akého VZ by sa mala dať poistiť? Musí to byť z najvyššieho, ak by chcela dostávať to najvyššie materské? Alebo stačí najprv z najnižšieho a potom asi o pol roka z najvyššieho? Prosím o odpoveď a ďakujem.

Dôležité je splniť podmienku 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch, takže najskôr platiť z minima (7600 SK), až tesne pre MD sa odhlásiť, a prihlásiť sa na platenie z maxima - do 30.6.2007 je maximum suma 25.911 Sk.
marianelka
08.01.07,14:15
Prosim Vas o radu v mojom pripade. Trosku som sa aj nasla v pripadoch, ktore ste uviedli, ale este mi to nie je celkom jasne.
Som zivnostnik. Tento rok sa stanem povinnym platcom odvodov (nakolko moj obrat v roku 2006 bol vyssi ako 91200...).
Co najskor (t.j. zajtra, pozajtra) sa chcem prihlasit ako dobrovolny platca nemocenskeho, lebo sa snazime o babatko.
Podla Vasho clanku mam zacat platit dobrovolne odvody z minima a ked zistim, ze som tehotna, prerusit platbu a neskor platit z maxima (pri dodrzani 270 dni platby).
Co ak sa nam baby stihne narodit este tento rok? Bude sa materske vypocitavat z maxim. VZ? A co povinne odvody, ktore budem platit od jula, ako mi ovplyvnia meterske? (predpokladam, ze budu minimalne podla dan. priznania). Alebo bude potrebne platit dobrovolne nemocen. odvody z rozdielu max VZ minus min mzda? Dakujem vopred za odpoved, dufam, ze som to prilis nedoplietla :-)
veronikasad
11.07.07,08:42
Dobrý deň,
prosím informáciu ohľadom nároku na materské.
Povinne poistená SZČO je tehotná, termín pôrodu 28.9.07. Z poistenia SZČO splňa podmienku poistenia 270 dní.
Má možnosť ešte sa zamestnať pred nástupom na materskú dovolenku.
Dnes jej v sociálnej poisťovni povedali, že nárok na materské z pracovného pomeru jej vznikne len v prípade, ak aj zo zamestnania splnila podmienku poistenia 270 dní - čo nesplňa, lebo je 5 rokov SZČO.

Naozaj je to tak ? Na materské z poistenia zamestnanca by jej nevznikol nárok ani vtedy, ak by živnosť prerušila ? Nespočítava sa doba poistenia SZČO a zamestnanca? Alebo sa každý nárok posudzuje samostatne.

Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
11.07.07,09:01
V súčasnosti sa každý druh nemocenského poistenia posudzuje samostatne, preto nárok na materské pri termíne pôrodu 28.9.2007 je len z povinného nem.poistenia SZČO. Tu už teraz nič nepomôže.
veronikasad
11.07.07,09:05
Ďakujem za rýchlu odpoveď p. Mihál.
ifka23
13.07.07,08:40
Dobrý deň, pán Mihál, ja by som sa Vás chcela spýtať na jednu vec, som v zaujímavej pozícii a neviem, čo mám robiť: Prechádzala som zo zamestnania A do zamestnania B zo dňa na deň. V zamestnaní B som dostala zmluvu na dobu určitú 7 mesiacov, so skúšobnou dobou 3 mesiace. Keď mi skončila zmluva, podpísala som novú zmluvu na dobu neurčitú, ale zas mi tam dal zamestnávateľ 3 mesiace skúšobnú dobu. Môžem mať 2-krát za sebou skúšobnú dobu? Teraz mi plynie druhá skúšobná doba /uplynuli 2 týždne/ a ja som zistila, že som tehotná. Tajiť to nemôžem, ani neviem klamať. Viete mi prosím poradiť, čo môžem robiť, aby som neprišla o peniaze? PS: Možno budem musieť ísť na PN v tehotenstve. Ďakujem
Jozef Mihál
13.07.07,08:56
Skúšobnú dobu možno podľa súčasného Zákonníka práce bez problémov mať 2x za sebou u toho istého zamestnávateľa.

Ďalej podľa súčasného Zákonníka práce môže s vami zamestnávateľ kedykoľvek bez udania dôvodu skončiť pracovný pomer počas skúšobnej doby (§ 72).
suzana88
03.01.08,10:06
Dobrý deň, prosím o radu.
Som zamestnaná 3roky, 14.júla 2008 čakam bábetko. Neskoro som sa dozvedela o výhodach dobrovoľného nemocenského poistenia, takže som sa prihlásila až 3.12.2007. Budem mať nárok na materskú aj z dobrovoľného nem. poistenia?
jankasm
04.01.08,14:17
Dobrý deň, prosím o radu.
Som zamestnaná 3roky, 14.júla 2008 čakam bábetko. Neskoro som sa dozvedela o výhodach dobrovoľného nemocenského poistenia, takže som sa prihlásila až 3.12.2007. Budem mať nárok na materskú aj z dobrovoľného nem. poistenia?

Nie, nebudeš mať. Nestihneš bohužiaľ splniť podmienku 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch.
Ak máš v práci malý VZ, môžeš dosiahnuť maximálnu materskú jedine tak, že pred nástupom na MD ukončíš súčasný pracovný pomer a následne uzatvoríš nový pracovný pomer, môže byť aj s tým istým zamestnávateľom, a plat Ti stanoví vo výške maximálneho VZ 28142,-.
MatoHlo
10.01.08,08:21
Ako mám poslať otázku na túto tému? Poradí mi niekto?
MatoHlo
10.01.08,08:23
Platí moja žena ako SZČO len najnižšie dobrovoľné poistenie, koľko môže byť jej materská?
Chobot
10.01.08,08:58
Platí moja žena ako SZČO len najnižšie dobrovoľné poistenie, koľko môže byť jej materská?

Veď keby si si pozrel horný príklad č. 6, tak by si si to ľahko vypočítal. Mne to vychádza okolo 4200 SKK na mesiac. Ale v zmysle zákona o rodičovskom príspevku, pokiaľ príspevok v materstve je nižší ako rodičovský príspevok, tak RP je v takej výške, aby spolu s materským bol 4560,- SKK. Takže sa jej to bude kompenzovať.