Anja111
25.08.06,13:52
Manželia podnikajú na základe Zmluvy o združení. Účtovníctvo vedú spoločne za združenie. Príjmy a výdavky si na konci roka delia na polovicu. Sú platiteľmi DPH. Poverenou osobou pre DPH je manželka. Manžel kúpil úžitkový automobil na svoje meno, na svoje IČ DPH, je držiteľom v technickom preukaze a teda i platiteľom cestnej dane. Odpisy si bude uplatňovať on. Vozidlo sa bude využívať výlučne len pre potreby združenia. Vznikol však problém, ako si má združenie nárokovať DPH, keď na faktúre nie je uvedené IČ DPH poverenej osoby? Poradili im, že stačí, ak manžel prefakturuje automobil, pre účely DPH, manželke, ako poverenej osobe a na základe tejto faktúry si uplatnia odpočet. Faktúru medzi sebou nebudú uhrádzať, lebo finančné prostriedky združenia sú spoločné. Majiteľom i držiteľom v technickom preukaze zostane manžel. Súhlasíte s týmto riešením? Alebo existuje aj nejaké iné?
domacnost
26.08.06,09:11
Nárok z nákupu užit.auta si bude nárokovať manžel, musí byť však platiteľom dph. Píšeš, že auto bude využívať združenie. Manžel bude na základe zmluvy o nájme faktúrovať združeniu nájom, v ktorej odvedie dph a združenie si pri užít.aute odpočíta dph. MANžEL Už nebude podávať nulové priznanie k dph, ale uvedie povinnosť s faktúracie a zároveň si môže na os.auto odpočítať dph. Musí to byť však, všetko pekne zmluvne dohodnuté, čo , kde, koľko, ako , ako dlho....
domacnost
26.08.06,09:14
ešte dodám... vzniknuté faktúry s faktúrovania od manžela do združenia sa musia finan.vyrovnať.
Danila
26.08.06,15:54
Nárok z nákupu užit.auta si bude nárokovať manžel, musí byť však platiteľom dph. Píšeš, že auto bude využívať združenie. Manžel bude na základe zmluvy o nájme faktúrovať združeniu nájom, v ktorej odvedie dph a združenie si pri užít.aute odpočíta dph. MANžEL Už nebude podávať nulové priznanie k dph, ale uvedie povinnosť s faktúracie a zároveň si môže na os.auto odpočítať dph. Musí to byť však, všetko pekne zmluvne dohodnuté, čo , kde, koľko, ako , ako dlho....Priznám sa, že od začiatku tomuto tu celému nerozumiem. Ale myslím si, že s Tebou nesúhlasím. Ak manžel kúpil auto ako zdaniteľná osoba združenia a manželka je poverenou osobou, tak nemá nárok na odpočítanie DPH. Jediným riešením je dať pôvodné doklady prepracovať dodávateľovi na poverenú osobu.
apo
27.08.06,19:36
Priznám sa, že od začiatku tomuto tu celému nerozumiem. Ale myslím si, že s Tebou nesúhlasím. Ak manžel kúpil auto ako zdaniteľná osoba združenia a manželka je poverenou osobou, tak nemá nárok na odpočítanie DPH. Jediným riešením je dať pôvodné doklady prepracovať dodávateľovi na poverenú osobu.
S touto radou nesúhlasím.

Postup:
Manželka poverená vedením účtovníctva a DPH-čkou za združenie sa nestará o aktivity druhého člena združenia. On si za svoje aktivity urobí DPH sám za seba. Dôvod prečo auto zobral menžel na seba môže byť ten, že mal lepšie podmienky na prefinancovanie úverom. Ak sa to stalo nech kludne auto prefakturuje manželke a u neho bude DPH + - = 0 a je to vybavené. Ale faktúra sa musí ozaj uhradiť.

apo
Anja111
28.08.06,04:34
Ďakujem za radu. Len ma ešte mätie vlastníctvo a držiteľ v technickom preukaze... Zostáva v tomto prípade vlastníkom a držitrľom manžel? Môže si uplatňovať odpisy?
maturantka
28.08.06,05:06
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?
maturantka
28.08.06,07:48
Pre upresnenie - zaúčtuješ 100 % odpis za daný rok do denníka toho, kto vedie účtovníctvo za združenie a potom na konci roka 50 % (spolu s ostatnými nákladmi) prevedieš do nákladov druhého spoločníka. Tento postup si mala na mysli? Alebo chceš nechať 100 % odpisov u jedného člena s tým, že auto sa netýka činnosti v združení?
Anja111
28.08.06,07:53
Pre upresnenie - zaúčtuješ 100 % odpis za daný rok do denníka toho, kto vedie účtovníctvo za združenie a potom na konci roka 50 % (spolu s ostatnými nákladmi) prevedieš do nákladov druhého spoločníka. Tento postup si mala na mysli? Alebo chceš nechať 100 % odpisov u jedného člena s tým, že auto sa netýka činnosti v združení?
Áno, myslela som ten prvý spôsob a zapochybovala som len preto, že som si nebola istá s tým vlastníctvom... Celý problém však vznikol s uplatnením odpočtu DPH za združenie...
maturantka
28.08.06,08:16
združenie účtujem, aj to bezpodielové sme už mali, tak píšem z vlastnej skúsenosti. Pri manželoch problém vlastníctva z tohto titulu nevzniká. A s tou DPH čo mám skúsenosti - som za čisté riešenie, len ťažko napadnuteľné DÚ, a to je to, čo popísala Danila.
Rebeka1
28.08.06,14:32
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?


To nie je pravda, os.automobil nie je v BSM, auto by bolo v BSM vtedy, keby os.automobil nebol kúpený na IČO, IČ DPH.V bSM by bolo vtedy, keby bolo vedené na manžela, manželku ale len ako na fyz.osobu-občana. Vtedy by os.auto bolo v bezpodielov. spoluvlast.manželov (BSM). Daň z motor.vozidiel si môže uplatniť manžel vo svojich výdavkoch alebo aj združenie, bude záležať na tom, ako sa dohodnú.
renča1
28.08.06,14:46
Prepísanie faktúry neprichádza do úvahy... Podnikateľ - manžel totiž tvrdí, že je živnostník, platiteľ DPH a tak má nárok na odpočet DPH za úžitkový automobil. Využíva ho na svoju podnikateľskú činnosť v združení... A má pravdu. Len ako to zosúladiť so zákonom o DPH?

Správnu odpoved máš v príspevku č.1,2. Neviem čo chceš zosúladovať ohľadom dph. Manžel si odpočíta z nakúp.auta , ale musí ísť o úžit.auto typu N a nie M. a zároveň bude služby faktúrovať združeniu. A čo sa týka odpisu, odpis si vo svojich výdavkoch uplatní len manžel.,pokiaľ autom. neprefaktur. do združenia, ak ho predá do združenia tak odpis si uplatní združenie pozri si § 23 ods.6 zákono dani z príjmu. Kde sa hovorí:

6) Hmot.majetok a nehmot.majetok individ.určený a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskystol na spoločné užívanie účastníkom združenia.
renča1
28.08.06,14:52
Prepáč, urobila som preklep a nedá sa mi vstúpiť do príspevku, tak ženie ods. 3 ale ods.7 pri § 49 zákon o dph. Ak sa prefaktur.už.autom.do združenia, tak je to o.k. príspevok č.6 je správny.
maturantka
29.08.06,05:48
Rebeka, podľa čoho vieš, že keď je auto na IČO, nie je BSM? To sa mi nezdá... Nám povedali na DÚ inak.
Anja111
29.08.06,07:18
Správnu odpoved máš v príspevku č.1,2. Neviem čo chceš zosúladovať ohľadom dph. Manžel si odpočíta z nakúp.auta , ale musí ísť o úžit.auto typu N a nie M. a zároveň bude služby faktúrovať združeniu. A čo sa týka odpisu, odpis si vo svojich výdavkoch uplatní len manžel.,pokiaľ autom. neprefaktur. do združenia, ak ho predá do združenia tak odpis si uplatní združenie pozri si § 23 ods.6 zákono dani z príjmu. Kde sa hovorí:

6) Hmot.majetok a nehmot.majetok individ.určený a poskytnutý združeniu bez právnej subjektivity na spoločné využitie účastníkov združenia odpisuje ten účastník združenia, ktorý majetok poskystol na spoločné užívanie účastníkom združenia.

Dobrý deň! Vďaka za všetky rady... Mám však dojem, že som z toho domotanejšia, ako na začiatku... Prečo vlastne nemôže zostať všetko tak ako je, /majiteľ - manžel, daň z motorových vozidiel - manžel, odpisy - manžel/ aby si manžel uplatnil len nadmerný odpočet DPH, ktorý by mu jednoducho DU vrátil? Veď úžitkový automobil používa na podnikanie /v združení/. Nanajvýš by mohol spísať so združením dohodu, že poskytuje auto na výlučné využívanie združenia. Prečo musí fakturovať združeniu služby? A aké služby má fakturovať? V akej výške? Ak bude fakturovať združeniu služby, tak vlastne tie odpisy nemajú preňho žiadnu cenu... Alebo mi niečo ušlo?
andrej_rv
29.08.06,08:15
To nie je pravda, os.automobil nie je v BSM, auto by bolo v BSM vtedy, keby os.automobil nebol kúpený na IČO, IČ DPH.V bSM by bolo vtedy, keby bolo vedené na manžela, manželku ale len ako na fyz.osobu-občana. Vtedy by os.auto bolo v bezpodielov. spoluvlast.manželov (BSM).
Tento názor podľa mňa nemá oporu v zákone. Podľa § 143 Občianskeho zákonníka: "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka." Pokiaľ teda trvá BSM (resp. nie je zúžené v zmysle § 143a OZ) , auto nadobudnuté počas trvania manželstva, ktoré nebolo nadobudnuté dedemím alebo darom, je spoločným majetkom bez ohľadu na spôsob nadobudnutia (na IČO alebo nie) a nato, či je zaradené do obchodného majetku podnikajúceho manžela alebo nie.
Keďže ide o spoločný majetok, ktorý na podnikanie využívajú obaja manželia, pri odpisovaní je potrebné postupovať v súlade s § 6 ods. 14 zákona o dani z príjmov - odpisy sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom automobil využívajú na podnikanie (v prípade zmluvy o združení, keď automobil ani jeden z manželov nevyužíva na podnikateľskú činnosť mimo združenia, v pomere určenom v zmluve o združení - spravidla 50:50).
andrej_rv
29.08.06,08:34
Prečo vlastne nemôže zostať všetko tak ako je, aby si manžel uplatnil len nadmerný odpočet DPH, ktorý by mu jednoducho DU vrátil? Veď úžitkový automobil používa na podnikanie /v združení/. Nanajvýš by mohol spísať so združením dohodu, že poskytuje auto na výlučné využívanie združenia. Prečo musí fakturovať združeniu služby? A aké služby má fakturovať? V akej výške? Ak bude fakturovať združeniu služby, tak vlastne tie odpisy nemajú preňho žiadnu cenu... Alebo mi niečo ušlo?
Nie je to v zákone jednoznačne povedané, ale v náväznosti na § 4 ods. 2 a 3 ZDPH za činnosť združenia vyhotovuje daňové doklady poverený člen združenia svojím menom. (Ostatní členovia združenia vyhotovujú svojím menom daňové doklady za podnikateľskú činnosť vykonávanú mimo činnosti združenia.) Právo odpočítať daň z tovarov a služieb za združenie vzniká poverenej osobe združenia a ostatným členom združenia vzniká právo odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijú len na účely svojho podnikania. Ak manžel mimo združenia nepodniká, z hľadiska zákona DPH podľa môjho názoru nedosahuje ani zdaniteľné príjmy (podáva nulové daňové priznanie). A formálne teda zrejme ani nespĺňa podmienku pre odpočítanie DPH z nakúpeného automobilu v zmysle § 49 ods. 2 ZDPH: "Platiteľ môže odpočítať ...daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ..."
Názorov a pohľadov na odpočet DPH v tomto prípade je určite viac, ale z hľadiska predchádzania zbytočným sporom so správcom dane je asi z hľadiska DPH najjednoduchším riešením, aby manžel predal auto manželke riadnou faktúrou. DPH z nákupu i predaja si samozrejme uvedie v daňovom priznaní za príslušné obdobie a potom bude naďalej podávať nulové priznanie.
Anja111
29.08.06,08:49
Nie je to v zákone jednoznačne povedané, ale v náväznosti na § 4 ods. 2 a 3 ZDPH za činnosť združenia vyhotovuje daňové doklady poverený člen združenia svojím menom. (Ostatní členovia združenia vyhotovujú svojím menom daňové doklady za podnikateľskú činnosť vykonávanú mimo činnosti združenia.) Právo odpočítať daň z tovarov a služieb za združenie vzniká poverenej osobe združenia a ostatným členom združenia vzniká právo odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použijú len na účely svojho podnikania. Ak manžel mimo združenia nepodniká, z hľadiska zákona DPH podľa môjho názoru nedosahuje ani zdaniteľné príjmy (podáva nulové daňové priznanie). A formálne teda zrejme ani nespĺňa podmienku pre odpočítanie DPH z nakúpeného automobilu v zmysle § 49 ods. 2 ZDPH: "Platiteľ môže odpočítať ...daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ..."
Názorov a pohľadov na odpočet DPH v tomto prípade je určite viac, ale z hľadiska predchádzania zbytočným sporom so správcom dane je asi z hľadiska DPH najjednoduchším riešením, aby manžel predal auto manželke riadnou faktúrou. DPH z nákupu i predaja si samozrejme uvedie v daňovom priznaní za príslušné obdobie a potom bude naďalej podávať nulové priznanie.

Ale v tom prípade by mal urobiť aj prepis držiteľa v technickom preukaze a následne zrušiť zaplatenú daň z motorových vozidiel, aby ju priznala a zaplatila manželka?
Danila
29.08.06,09:19
Keď som reagovala na Tvoj príspevok, brala som do úvahy najmä Tvoju vetu: Vznikol však problém, ako si má združenie nárokovať DPH, keď na faktúre nie je uvedené IČ DPH poverenej osoby. Na znení svojho príspevku vzhľadom na uvedené trvám. Čítajúc pokračovanie problému som presvedčená, že je potrebné zaujať jednoznečné stanovisko k najvhodnejšiemu spôsobu obstarania auta, a jeho následnému užívaniu.
l/Alebo automobil obstará združenie - poverená osoba
2/Alebo ho obstará manžel ako nepoverená osoba.
V oboch prípadoch je stanovisko jednoznačné, uvedené v príspevku andrej rv.
Zita5
29.08.06,09:40
Neviem z akej príčiny to manželia SZČO riešili touto cestou .....ale snáď dôvod na to bol .

Dodatkom k zmluve o združení , by bolo vhodné túto lízingovú zmluvu zahrnúť , vyznačiť účel používania výlučne pre účel združenia a podopísať obe strany .Tento dodatok k zmluve odovzdať na DÚ k registrácii.

Ak manžel na svoje IČ a IČ DPH uzatvoril zmluvu o nájme úžitkového vozidla , tak toto vozidlo by som účtovala v účtovníctve manžela spolu aj so všetkými patriacimi výdavkami .Na konci roka v rámci účtovných uzávierkových operácii , by som vystornovala všetky existujúce výdavky a tieto pripočítala opäť cez ÚUO k výdavkom združenia.V prípade daňovej kontroli, budú kontrolovať oba peňažné denníky .Pridržiavam sa toho , že auto bude výlučne pre potreby združenia .

Odpočet DPH by vykazoval v DP manžel.
apo
29.08.06,10:08
Pokiaľ sú manželia, auto je v bezpodielovom spoluvlastníctve, t. j. vlastníkom je rovnako on ako i manželka, nezáleží, čo je v TP. Platiť daň z MV tak môže bez problémov ten, kto využíva na podnikanie. To isté platí i o odpisoch. Záleží, do akých nákladov ho chceš dostať - do individuálnych alebo do združenia?

Pozor:

Platiť daň z MV tak MUSÍ ten, kto využíva


zmena platná od cca novembra 1995, alobo 1994-


apo
IVETA N
19.10.06,19:12
Chcela by som niekoho poprosiť o radu ako mám postupovať jedná sa o združenie dvoch FO ,ktorí v APRÍLI 2006 prerušili zivnosť .Boli plátcami DPH .Jeden skončil podnikanie druhý od 20 tohto mesiaca obnovuje živnosť pod tým istým názvom firmy a ide prevádzkovať reštauráciu.Chcem poradiť ohľadne DPH ako mám postupovať ,keď už boli plátcami DPH v združení ten, ktorý bol ,,zodpovedný DPHačkar ,, ten vlastne skončil,
a ten ,,nezodpovedný DPHačkar ,, ide prevádzkovať rešt.Mám to brať tak ako by sa stal ,, ten nezodpovedný novým plátcom DPH v tomto prípade ,, dobrovoľný plátca DPH a pôjde sa na základe dobrovoľnosti zaregistrovať bude mu pridelené nove IC DPH alebo len obnoví to čo má v združení . Jedným slovom v združení skončil , ide podnikať sám tak sa príhlási ako dob.plátca DPH , alebo bude čakat kedy bude plátca DPH zo
,, zákona,,, :confused: :confused: :confused: :confused::eek: :eek: :eek:

Iveta N

teším sa na skoré podnety a vopred ďakujem :o :o :o :o :o
apo
20.10.06,12:13
Chcela by som niekoho poprosiť o radu ako mám postupovať jedná sa o združenie dvoch FO ,ktorí v APRÍLI 2006 prerušili zivnosť .Boli plátcami DPH .Jeden skončil podnikanie druhý od 20 tohto mesiaca obnovuje živnosť pod tým istým názvom firmy a ide prevádzkovať reštauráciu.Chcem poradiť ohľadne DPH ako mám postupovať ,keď už boli plátcami DPH v združení ten, ktorý bol ,,zodpovedný DPHačkar ,, ten vlastne skončil,
a ten ,,nezodpovedný DPHačkar ,, ide prevádzkovať rešt.Mám to brať tak ako by sa stal ,, ten nezodpovedný novým plátcom DPH v tomto prípade ,, dobrovoľný plátca DPH a pôjde sa na základe dobrovoľnosti zaregistrovať bude mu pridelené nove IC DPH alebo len obnoví to čo má v združení . Jedným slovom v združení skončil , ide podnikať sám tak sa príhlási ako dob.plátca DPH , alebo bude čakat kedy bude plátca DPH zo
,, zákona,,, :confused: :confused: :confused: :confused::eek: :eek: :eek:

Iveta N

teším sa na skoré podnety a vopred ďakujem :o :o :o :o :o

Úvahy v otázke sú dosť komplikované. Dokonca mám pocit ako keby jeden z členov zduženie nebol platiteľom DPH.

Moja odpoveď bude všeobecne platná.
1. Všetci účastníci združenia MUSIA byť registrovaní ako platitelia DPH.
2. Pri vzniku združenia bola povinnosť dať správcovi dane zmluvu o združení.
Pri ukončení združenie je POVINNOSŤ oznámiť správcovi dane, že združenie skončilo platnosť. Ak bola spísaná zmluva o ukončení združenia tak aj túto predložiť správcovi dane.
3. Od okamihu ukončenia združenia už neexistuje ,,zodpovedný DPHačkar ,, a ,,NEzodpovedný DPHačkar ,, každý je ,,zodpovedný DPHačkar SÁM za SEBA,,.
4. Ten ktorý ukončil podnikanie bude vystupovať voči daňovému úradu sám za seba presne tak ako sám za seba podával každý rok daňové priznanie.
5. Ten čo bude pokračovať jednoduch bude pokračovať, nemení sa mu daňové číslo, naďalej ostáva v platnosti jeho registrácia.
6. Ukončenie združenia je činnosť výsledkom ktorej bude rozdelenie majetku a záväzkov podľa podielu stanoveného pri vzniku združenia. Delenie nemusí byť delením každej položky podľa pomeru. Môžu deliť zložky majetku rôzne, ale tak, aby celkové súčty vo výkaze, ktorý vznikne boli v pomere ako pri vzniku združenia.

To je všetko.
Dúfam, že som dobre pochopil otázku a teda aj moja rada poslúži.

----- 000 -----

Pozrel som si text otázky ešte raz.
Ak som dobre čítal, tak obidvaja členovia združenia ukončili spolu so združením aj podnikanie tak, že zrušili registrácie na daňovom úrade a ak som dobre porozuimel tak vrátili aj živnostenské listy.

AK je to takto potom sa začína odzačiatku. Najprv živnostenský list, potom registrácia na daňovom úrade a všetko pekne poporiadku. Či dostane pôvodné daňové číslo alebo nové to netuším. Pri rodných číslach sme na druhý pokus podnikať dostali to isté daňové číslo, ako to bude teraz neviem, ale celkom určite sa musí podať nová žiadosť na registráciu, na základe ktorej podnikateľ obdrží kartičky s daňovými číslami.

Dańové priznanie pre dań z príjmu bude jedno a čo sa týka DPH to všetko je už minulosť, nebude mať nič spoločné s novým podnikaním.


apo
IVETA N
21.10.06,12:26
tam bola živnosť iba prerušená medzitým sa rozhodol ukončiť živnosť iba jeden ten ,ktorý bol ,,zodpovedný DPHačkar,,druhý , po polroku pokračuje v živnosti ďalej , on podával DPH nulové, jedná sa mi o to či mu naďalej bude platiť registrácia DPH čo mal v združení ,alebo sa musi zaregistrovať znova ako nový plátca DPH, tým pádom ako dobrovoľný platca DPH,lebo bola na DU podaná zmluva o ukončení združenia .

IVETA N
abel
21.10.06,14:30
On je stále platiteľom DPH, má pridelení svoje číslo a pod týmto bude nakupovať aj predávať. Prerušenie podnikania ešte neznamená automaticky aj ukončenie registrácie DPH. Živnosť môže byť pozastavená, ale pokiaľ si nepožiadal o zrušenie registrácie na DPH, daňové priznanie pre DPH musí podávať stále.
Tak to skúsim zhrnúť: prvý podnikateľ, ktorý bol osobou poverenou pre účely DPH v združení, živnosť ukončil a predpokladám že požiadal aj o ukončenie registrácie pre DPH. Posledné daňové priznanie podáva za obdobie, ktoré mu určil Daňový úrad.
Druhý člen združenia ďalej podniká, teraz už ako samostatná FO. Má pridelené svoje IČ DPH a pod týmto IČ nakupuje aj predáva.
Vladimír Ozimý
23.11.07,14:20
ahojte kámoši vraciam sa k problematike DPH a zároveň aj dzp už to nebudem deliť :)

1) 15.9. - boli dvaja a mali združenie. K tomuto dátumu ukončil jeden podnikanie a tým pádom aj združenie. Otázka

čo všetko sa malo udiať pri zrušení:

1) zaslať na DU doklad o zrušení združenia
2) zodpovedná osoba požiadať o zrušenie registrácie a podať posledné daňové priznanie za združenie
3) ak bola zodpovedná osoba tá čo ostáva ako vysporiada daň za združenie keďže to zahrňuje do svojho daňového priznania a nekončí
4) na druhej strane klientka povedala že z pohľadu DPH ak ten čo preberá pohľ. a záväzky a zásoby na seba nemusí nijak vysporiadávať z pohľadu dph keďže to preberá platiteľ ( s tým neviem či viem súhlasiť ale ani istý som si není s nesúhlasom :) ).


a čo z pohľadu dani z príjmov: V zmluve je definované že sa delia 50/50 ale pri ukončení združenia ten čo zostáva povedal že všetky pohľadávky záväzky a zásoby berie na seba za toho druhého finančne to vyrovná

čo zahrnie do daňového priznania: sumu finančného vyrovnania alebo podľa par. 17 ods 8 upraví o záväzky, pohľ.,zásoby a finančné vyrovnanie bude pre neho nedaňový príjem a pre toho čo vypláca daňový výdavok (dva uhle pohľadu zmluva o prevzatí pohľ. záv. a zásob po ukončení podnikania a pred ukončením - asi to má na to vplyv)

je toho dosť ale rád by som to vlastne všetko zhrnul lebo združenie je docela zaujímavá tema nebolo by zlé urobiť nejaké vedecké dielo na to :)
dakujem moc kamaráti
Melnick
24.11.07,07:47
ahojte kámoši vraciam sa k problematike DPH a zároveň aj dzp už to nebudem deliť :)

1) 15.9. - boli dvaja a mali združenie. K tomuto dátumu ukončil jeden podnikanie a tým pádom aj združenie. Otázka

čo všetko sa malo udiať pri zrušení:

1) zaslať na DU doklad o zrušení združenia
2) zodpovedná osoba požiadať o zrušenie registrácie a podať posledné daňové priznanie za združenie
3) ak bola zodpovedná osoba tá čo ostáva ako vysporiada daň za združenie keďže to zahrňuje do svojho daňového priznania a nekončí
4) na druhej strane klientka povedala že z pohľadu DPH ak ten čo preberá pohľ. a záväzky a zásoby na seba nemusí nijak vysporiadávať z pohľadu dph keďže to preberá platiteľ ( s tým neviem či viem súhlasiť ale ani istý som si není s nesúhlasom :) ).


a čo z pohľadu dani z príjmov: V zmluve je definované že sa delia 50/50 ale pri ukončení združenia ten čo zostáva povedal že všetky pohľadávky záväzky a zásoby berie na seba za toho druhého finančne to vyrovná

čo zahrnie do daňového priznania: sumu finančného vyrovnania alebo podľa par. 17 ods 8 upraví o záväzky, pohľ.,zásoby a finančné vyrovnanie bude pre neho nedaňový príjem a pre toho čo vypláca daňový výdavok (dva uhle pohľadu zmluva o prevzatí pohľ. záv. a zásob po ukončení podnikania a pred ukončením - asi to má na to vplyv)

je toho dosť ale rád by som to vlastne všetko zhrnul lebo združenie je docela zaujímavá tema nebolo by zlé urobiť nejaké vedecké dielo na to :)
dakujem moc kamaráti

1/ Ak v zmluve nemáš výpovednú dobu zo združenia, napíš dodatok ,kde ju uvedieš

2/ Písomne oznámiť DÚ že ku dňu ........... vystupuješ zo združenia

3/ vykonáš inventúru k dátumu vystúpenia zo združenia - potrebný je Výkaz o MaZ

4/ odviesť DPH zo zásob, / ja som ich odpredala/, ale ostatný majetok som darovala /no nie som veľkorysá ?:)/

5/ pokračovala som ako platiteľ DPH z druhej činnosti, až kým mi zo zákona táto povinnosť nezanikla. /hranica pre povinnosť registrácie/

6/ druhý /opustený;)/ člen združenia má povinnosť nahlásiť zmenu na DÚ

7/ DP sme podávali už ako nečlenovia, teda každý svoje- nedelili sme %

Snáď sa niekto ešte vyjadrí. Ale takto som to riešila ja.
Vladimír Ozimý
26.11.07,06:36
ak to správne chápem pri registrácii združenia zostáva IČ DPH poverenej osoby...lebo inak potom musí sa určiť posledné zdaňovacie obdobie...neviem ešte som nebol v takej situácii
Vladimír Ozimý
26.11.07,09:39
noo ale hlavne čo potrebujem otázku ako si vysporiadá svoju daňovú povinnosť ten čo končí podnikanie podľa par. 17 ods 8 zákona o dani z príjmov...viem že to sem nepatrí ale je to tu rozoberané komplexnejšie nechcel som zakladať novú tému...zahrnie tam len hodnotu finančného vysporiadania za odkúpenie pohľadávok,záväzkov a zásob...? alebo zahrnie všetko čo sa ho týkalo združenia a finančné vyrovnanie bude jeho nedaňový príjem?
Melnick
27.11.07,19:24
ak to správne chápem pri registrácii združenia zostáva IČ DPH poverenej osoby...lebo inak potom musí sa určiť posledné zdaňovacie obdobie...neviem ešte som nebol v takej situácii
Každej FO pri registrácii je pridelené DIČ, pri registrácii pre DPH Ti pribudne prefix SK/jasne, že to vieš,len idem krok za krokom/. Členovia združenia sa v zmluve o združení / jeden exemplár na DÚ/dohodnú pod ktorým DIČ budú dávať DP- mesačné,resp.kvartálne. DPH sme dávali pod DIČ môjho partnera a moje boli nulové. Po mojom vystúpení zo združenia , pokračoval každý pod svojim prideleným DIČ a dával priznanie každý so svojej činnosti v ktorej sme pokračovali už sólovo.
Snáď som dobre pochopila Tvoju otázku.;)
Melnick
27.11.07,19:38
noo ale hlavne čo potrebujem otázku ako si vysporiadá svoju daňovú povinnosť ten čo končí podnikanie podľa par. 17 ods 8 zákona o dani z príjmov...viem že to sem nepatrí ale je to tu rozoberané komplexnejšie nechcel som zakladať novú tému...zahrnie tam len hodnotu finančného vysporiadania za odkúpenie pohľadávok,záväzkov a zásob...? alebo zahrnie všetko čo sa ho týkalo združenia a finančné vyrovnanie bude jeho nedaňový príjem?

Najskôr si musíš vysporiadať vzťahy v združení t.z. vystúpenie zo združenia - vysporiadanie majetku nadobudnutého spoločným podnikaním podľa zmluvy,alebo ak to zmluva neupravuje, tak rovnakým dielom. /§ 841 Obč. zákonníka/ Ďalej postupuješ, ako hociktorý daňovník, pri ukončení živnosti .:)
Zuzy
30.12.08,15:45
Dobrý večer, prosila by som poradiť. Prvýkrát počujem niečo o združení FO, teda dvaja FO ktoré majú ŽL začnú spoločne vykonávať činnosť. Moja otázka je ohľadom obratu pre DPH, treba sledovať obrat jednotlivo pre FO alebo spolu pre združenie? Čo by sa dalo urobiť, aby obidvaja nestali platcami DPH? Mali by mať zvlášť reg. pokladnice? /jedná sa o pohostinstvo/
Zita5
30.12.08,15:50
Dobrý večer, prosila by som poradiť. Prvýkrát počujem niečo o združení FO, teda dvaja FO ktoré majú ŽL začnú spoločne vykonávať činnosť. Moja otázka je ohľadom obratu pre DPH, treba sledovať obrat jednotlivo pre FO alebo spolu pre združenie? Čo by sa dalo urobiť, aby obidvaja nestali platcami DPH? Mali by mať zvlášť reg. pokladnice? /jedná sa o pohostinstvo/
Zákon o dani z pridanej hodnoty

Registračná povinnosť

§ 4
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)


(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.


(2) Zdaniteľné osoby, ktoré majú sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku a ktoré spoločne podnikajú na základe zmluvy o združení3) alebo inej obdobnej zmluvy (ďalej len zmluva o združení ), sú povinné podať žiadosť o registráciu pre daň, ak za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahnu celkový obrat 1 500 000 Sk. Do celkového obratu sa započítavajú obraty jednotlivých osôb a obrat z ich spoločného podnikania. Zdaniteľné osoby sú povinné podať jednotlivo žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahli obrat 1 500 000 Sk. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, uzavrie zmluvu o združení s platiteľom dane, je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň najneskôr do desiatich dní odo dňa uzavretia tejto zmluvy.


(3) Zdaniteľné osoby podľa odseku 2 sú povinné súčasne so žiadosťou o registráciu pre daň predložiť daňovému úradu písomnú zmluvu o združení a poveriť písomne jedného z účastníkov združenia vedením záznamov podľa § 70 za združenie. Poverená osoba je povinná predložiť daňovému úradu poverenie, zoznam účastníkov združenia s uvedením sídla alebo miesta podnikania a miestne príslušného daňového úradu každého účastníka združenia; ak dôjde k zmenám týchto skutočností, je poverená osoba povinná každú túto zmenu oznámiť daňovému úradu do 20 dní odo dňa, keď zmena nastala. Poverená osoba vyhotovuje za združenie faktúry, vedie za združenie osobitne záznamy podľa § 70 a vo svojom daňovom priznaní a súhrnnom výkaze uvádza údaje za združenie. Za daň vzťahujúcu sa na spoločné podnikanie zodpovedajú účastníci združenia spoločne a nerozdielne.


Ešte prikladám http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Zita5
30.12.08,16:09
Zuzy
30.12.08,16:28
Ďakujem za odpovede, ale keď dvaja FO spolu vykonávajú jednu tú istú činnosť, musia vstúpiť do združenia ?
batorek
05.01.09,16:49
Prosím o radu.
3 FO v združení sú platcami DPD. Jena z nich má aj svoje aktivity a je plat. DPH. Ona bola štvťroč. plat. a teraz v združení sú mesačn. platiteľ.
Pýtam sa DPH zo svojich aktivít mimo združenia ako bude robiť tiež mesačne? ale nie ona je povedená s vedením učtov. Pripočíta sa to k DPH do združenia alebo ako? Díky
Zita5
05.01.09,16:57
Prosím o radu.
3 FO v združení sú platcami DPD. Jena z nich má aj svoje aktivity a je plat. DPH. Ona bola štvťroč. plat. a teraz v združení sú mesačn. platiteľ.
Pýtam sa DPH zo svojich aktivít mimo združenia ako bude robiť tiež mesačne? ale nie ona je povedená s vedením učtov. Pripočíta sa to k DPH do združenia alebo ako? Díky

Daň pridanej hodnoty



§ 77
Zdaňovacie obdobie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#hore)

(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 10 000 000 Sk, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.

(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.

Ešte prikladám nasledovné

http://www.porada.sk/t17906-spravne-urcenie-zdanovacieho-obdobia-platitela-77-zakona-o-dph.html
http://www.porada.sk/170703-post11.html

Doporučujem zájsť za správcom dane , dať celú záležitosť do súladu .

Prikladám aj tento link
http://www.porada.sk/t76660-zdruzenie-fo-suhrn-tem.html
Zita5
07.01.09,07:27
K mojej vyššie uvedenej odpovedi http://www.porada.sk/903187-post33.html chcem upozorniť na jednu skutočnosť - vyššie uvedené ,čo sa týka celkového obratu 1 500 000 Sk platí do 31.12.2008-§ 4 odst.1,2,3 .

Od 1.1.2009 je podľa Zákona o dani z pridanej hodnoty § 4 odst.1,2,3 celkový obrat je 35 000 Eur .
Zita5
07.01.09,07:34
Čo sa týka mojej odpovedi ,stav platný do 31.12.2008 http://www.porada.sk/907098-post37.html


Od 1.1.2009 je znenie paragrafu nasledovné :

§ 77
Zdaňovacie obdobie
(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939,19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.
(3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939,19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
(4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.
(5) Ak je na platiteľa právoplatne vyhlásený konkurz alebo ak je platiteľovi povolené vyrovnanie alebo potvrdené nútené vyrovnanie, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa dňom, ktorý predchádza vyhláseniu konkurzu, alebo dňom, ktorý predchádza povoleniu vyrovnania. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom právoplatného vyhlásenia konkurzu alebo dňom povolenia vyrovnania alebo dňom potvrdenia núteného vyrovnania a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol právoplatne vyhlásený konkurz alebo povolené vyrovnanie. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac. Ak ide o platiteľa, ktorému bolo povolené vyrovnanie, je zdaňovacím obdobím kalendárny mesiac do konca kalendárneho roka, v ktorom bolo povolené vyrovnanie, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.
(6) Dňom zrušenia konkurzu sa končí prebiehajúce zdaňovacie obdobie platiteľa. Ďalšie zdaňovacie obdobie platiteľa sa začína dňom nasledujúcim po zrušení konkurzu a končí sa posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bol konkurz zrušený. Po skončení zdaňovacieho obdobia podľa druhej vety je zdaňovacím obdobím takého platiteľa kalendárny mesiac, a to až do konca kalendárneho roka, v ktorom bol konkurz zrušený, a pre nasledujúci kalendárny rok sa určí zdaňovacie obdobie podľa odsekov 1 až 4.
renkulka
06.02.09,12:17
Chcela by som si ujasniť, do obratu pre DPH v JU sa započítavajú vystavené faktúry, alebo len prijaté platby? Sme štvrťročný platca aj za združenie, takže si musíme sledovať možnosť stať sa mesačným platcom.