janci10
25.08.06,15:30
Dobrý deň prajem,

možno to tu už bolo riešené, našiel som nejaké príspevky, ale táto problematika bola riešená v inej súvislosti - pri rozdeľovaní VH.

Ale ja sa chcem opýtať - je daňovým nákladom pre firmu odmena konateľovi spoločnosti, ktorý nie je zamestnancom spoločnosti? Odmena nie je pridelená v rámci rozdeľovania zisku, ale v priebehu roka. Ako viem, nie je to daňovým nákladom pre spoločnosť - len sa chcem utvrdiť. Aké prípadné odvody treba z tejto odmeny hradiť?

Za odpoveď vopred ďakujem
Jana Acsová
25.08.06,14:07
Je to daňový náklad.

Ak teda hovoríme o odmene konateľa za výkon funkcie. Predmetné spravidla schvaľuje valné zhromaždenie, resp. o spôsobe schvaľovania sa môže zmieňovať aj spoločenská zmluva.
janci10
25.08.06,14:34
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď,

môžem ale vedieť nejakú odvolávku na zákon? lebo v § 21 odsek d) sa píše a o podieloch na zisku, tantiémoch... ako o nedaňových nákladoch.
Preto by som rád vedel, ktorý paragraf upravuje poskytnuté odmeny konateľom...?

Za odpoveď ďakujem.
Jana Acsová
25.08.06,14:36
...môžem ale vedieť nejakú odvolávku na zákon? lebo v § 21 odsek d) sa píše a o podieloch na zisku, tantiémoch... ako o nedaňových nákladoch.
Preto by som rád vedel, ktorý paragraf upravuje poskytnuté odmeny konateľom...?Žiadny, ktorý by ho z daňovo uznaných výdavkov vylučoval. (Pred časom ... zdá sa mi že do 31.12.2003 bol tento druh výdavku priamo vylučovaný z daňovo uznaných výdavkov. Ale už nie je.)
Jana Acsová
25.08.06,14:39
§ 25 ods. 1 písm. d) zákona č. 366/1999 znel:
...daňovými výdavkami nie sú "výdavky vo výške odmien členov štatutárnych orgánov a ďalších orgánov právnických osôb za výkon funkcie".
Na túto tému sa dosť diskutovalo z pohľadu konateľov ... ale už to máme za sebou .-)
janci10
25.08.06,14:47
No hej,

medzi nedaňovými to nie je, čiže je to daňové.

Ďakujem
apo
27.08.06,22:23
No hej,

medzi nedaňovými to nie je, čiže je to daňové.

Ďakujem

Nedaňovým výdavkom je odmena šlenov dozorných rád akciových spoločností. Nesprávne sa to aplikovalo aj na odmeny konateľov s.r.o..

Aspoň dva roky je v tom jasno. Konatelom s.r.o. vyplatená odmena je daňový výdavok.

apo
Jana Acsová
29.08.06,16:37
Nedaňovým výdavkom je odmena šlenov dozorných rád akciových spoločností. Nesprávne sa to aplikovalo aj na odmeny konateľov s.r.o.Tak ako bolo uvedené, diskusia sa viedla, áno ... za účinnosti zákona č. 366/1999 Z.z. platného do 31.12.2003.