korela
27.03.19,20:03
afrikánka
27.03.19,19:26
A od nás sa čo chce? Podporiť finančne?
Môžeš začať...koľko si poskytla?
misoft
27.03.19,20:24
Hmmmm.... a čo touto knihou Jana Šturdíková dosiahne?
Nič, absolútne NIČ!
A) 4/5 týchto budov sú v súkromných rukách, oni to neopravia;
B) 1/5 týchto budov je v štátnych rukách, oni to neopravia.
Tá kniha síce ukáže, čo máme a v akom stave, ale viac nič.
Takže je to vlastne boj s veternými mlynmi.
korela
27.03.19,23:46
Nečakala by som, že práve od teba príde takáto reakcia, nakoľko verím, že si uvedomuješ, čo umenie predstavuje, a prečo prežilo až do dnešných dní.
Tiež si nedovolím urobiť číselný odhad, koľko ľudí môže jej práca osloviť. V tomto prípade určite nepôjde o kvantitu ako o kvalitu.
Kto má siahnuť na pulte s knihami po jej diele, ten siahne.
Tiež sa spolieham na to, že časť národa by si chcela uctiť a zachrániť národné pamiatky, kým sa ešte vôbec nachádzajú na povrchu zemskom.
Osobne som rada, že sa táto mladá žena na tento výskum podujala.
Naša kultúra neskutočne živorí. Je rozdiel, ktorú časť "kultúry" štát úplne zbytočne podporuje. Nakoniec sa výsledok vždy podpíše na úrovni obyvateľstva.

Tuším Fellner nedávno niekde povedal v rámci turizmu, že Slovensko nie je zaujímavé pre návštevníka, lebo je tu nuda. Mohol ho prejsť, nikde nie je napísané, že si musí všímať cestou aj ruiny, ktoré sa nimi nemuseli stať. Prajem mu v každom prípade, nech mu ide dobre i naďalej jeho biznis v cudzích krajinách.

Snáď postačí porovnať stav historických budov iba so štátmi, s ktorými susedíme.
Na čo všetko sa však nájdu peniaze v tomto štáte, je na neuverenie. Ale ak ide o podporu národnej identity, tam je už veľký problém. Nehovorím už o práve rodín k svojmu dedičstvu, keď si budovy ponechal štát, tak nech ich spravuje ako sa patrí.
kukučka
28.03.19,00:16
Skromne, ale prispejem, oceňujem a vážim si jej prácu. Nie tak dávno mi babi Oli poslala video o českých hradoch a zámkoch, bola som prekvapená hneď dvakrát. Za prvé koľko veľa ich je a za druhé v akom dobrom stave sú, tam sa našli peniaze aj ruky na údržbu. Že aj mladým záleží na histórii a pamiatkach, tentoraz technických, pozrite si Čierne diery, nedávno vydali knihu toho istého mena, rýchle vypredaná.
hanelie
28.03.19,10:17
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/restituce-slechtickeho-majetku-colloredo-mansfeldove/46360

v Čechách je časť hradov a zámkov v rukách ich pôvodných majiteľov a potom....lebo slovenská mentalita - tu kto mal hrad, zámok, či kaštieľ bol "nepriateľom ľudu" a samozrejme väčšina patrila uhorským pánom, preto ten malý záujem v rámci znovuobnovenia týchto historických pamiatok