Simona2602
27.03.19,20:25
Dobrý deň. Chcela by som poprosiť o radu. Známemu robím daňové priznanie za rok 2018 (je živnostník, uplatňuje si paušálne výdavky). Keďže tí čo si uplatňujú paušálne výdavky sú zo zákona povinní viesť evidenciu o príjmoch, zásobách a pohľadávkach chcem sa pýtať ako postupovať v prípade, že známy ma všetky zásoby (myslím tým napr. kladivo, šróbovaky a iné pracovné náradie ) svoje, teda kúpené dávno predtým než začal podnikať (čiže kupoval cca 5 rokov predtým ). Ako mám spraviť evidenciu k zásobám ? Platí aj tu (ako v prípade JÚ a PÚ) , že o zásobách môžem účtovať, resp, v tomto prípade evidovať len na základe " bločkov"? Ako riešiť ale prípad keď žiadne bločky už nemá a je to jeho staré náradie ? Mám do zásob napísať že 0 ? Ďakujem pekne za odpoveď naozaj si už neviem poradiť.
veronikasad
27.03.19,19:28
Náradie využívané na podnikanie nie je zásoba, ktorá sa uvádza v DP v kolonke zásoby. Tu sa uvádzajú zásoby materiálu a tovaru na sklade.
Simona2602
27.03.19,19:30
Ďakujem krásne za odpoveď :) Čiže nič z toho pracovného náradia nikde evidovať nemusím , evidovať by som musela len v prípade že by sa jednalo o zásoby, ktoré by slúžili na predaj ?
veronikasad
27.03.19,19:44
Evidovať musíš, na karte drobného majetku, ale neuvádzaš v zásobách v DP. Tam by si uviedla len v prípade, keby kupil niečo nové a ešte to nepoužíval.
Simona2602
27.03.19,20:10
Ďakujem pekne a ak sa môžem opýtať na základe čoho stanovím OC keď už nemá ani len poňatia, že koľko to stálo ?
veronikasad
27.03.19,20:35
nemusí byť uvedená OC, v poznámke uvedieš že bolo zakupené pred začiatkom podnikania.
Evidencia slúži aj pre kontrolu DU kvoli uplatňovaniu nákladov na údržbu a spotrebný materiál
Simona2602
27.03.19,20:46
ďakujem veľmi pekne za objasnenie tej OC ale ešte malý dotaz , pretože tak celkom nerozumiem, tak poprosím o vysvetlenie:). Prečo slúži pre kontrolu DU kvôli uplatňovaniu NÁKLADOV na údržbu a spotrebný materiál , keď si uplatňuje paušálne výdavky a DU tým pádom nemusí vôbec zaujímať aké výdavky on skutočne mal ?