janulka5595
28.03.19,08:26
Prosím Vás ako je to ak žena pracuje na slovenskú živnosť v nemecku, iné príjmy napr. zo slovenska nemá. doteraz podávala vraj nulové daňové, podľa mňa tam ale má uviesť príjmy zo zahraničia v hrubom + odvody a uplatniť si vyňatie príjmov???? Je to tak správne prosím?
Dakujem vopred
zanetth
28.03.19,07:51
No ak má slovenskú živnosť, tak predpokladám, že aj odvody sú platené na Slovensku a teda aj príjmy zo živnosti by mali byť zdaňované na Slovensku a mali by byť normálne uvedené ako príjmy zo živnosti, vypočítaný základ dane a odvedená daň. Príjmy by boli vyňaté len v tom prípade, keby bola živnosť nemecká resp. ak vie preukázať, že príjmy sú zdaňované v Nemecku napr. ak tam má zriadenú stálu prevádzku. Jednoducho povedané ak tie príjmy nezdaňuje v Nemecku tak ich musí zdaniť na Slovensku.
janulka5595
28.03.19,07:58
Veď to že ich zdaňuje v nemecku, živnosť je síce slovenská ale dane platí tam
zanetth
28.03.19,08:08
Tak potom to vidím na vyňatie príjmov.
hanelie
28.03.19,08:22
na základe čoho odvádza so SK živnosti v Nemecku dane ? má vybavený formulár PD A1 s uplatniteľnou nemeckou legislatívou ?
hanelie
28.03.19,08:26
toto bude asi opatrovateľka cez SK agentúru - to sme už viackrát riešili, že je to nelegálna práca
kukučka
28.03.19,08:28
Má už potvrdenie o zárobku z Nemecka? Je tam vyčíslená daň? Ak ho ešte nemá, treba elektronicky podať odklad DP.
doplnené:
Môže pracovať V Nemecku ako zamestnanec na zmluvu, ak ju predloží Soc. poisťovni, má pozastavené slovenské odvody, všetko platí tam, tu DP s vyňatím príjmov.
janulka5595
29.03.19,06:43
No nakoniec vysvitlo, že má síce živnosť slovenskú, ale v nemecku pracuje na zmluvu čiže nulové daňové... ach jaj na poslednú chvíľu
hanelie
29.03.19,07:01
btw: toto spolu akosi nehrá - načo by jej bola SK živnosť, ak by mala uzatvorenú pracovnú zmluvu s nemeckým zamestnávateľom, ktorý by si plnil všetky odvodové povinnosti ? ( nie je to náhodou len zmluva s klientom ? zase len hádam, keď zadávateľka neuviedla či naozaj ide o opatrovateľku
hanelie
29.03.19,07:04
ak je rezident SK potom použije na SK pri podaní DP metódu vyňatia príjmov ako uviedla kukučka
janulka5595
29.03.19,07:35
Nie nie je to opatrovateľka, robí na stavbe jednoduché práce... (netypická robota pre ženu ale nemá na výber zrejme...) ... živnosť má slovenskú vraj len preto, lebo niekedy pracovala u jednej firmy tu na SK cez živnosť, preto si ju založila, ale teraz je vlastne tá živnosť neaktívna a pracuje klasicky na pracovnú zmluvu ako zamestnanec v nemecku na stavbe. Tiež spomínala žeby teda tú živnosť mala zrušiť lebo aj tak v nej nie sú pohyby

PS: a videla som predošlé priznania, čo jej robila iná účtovíčka, čo je v tomto zrejme zdatnejšia ako ja ehehe... a všetky DP čo doteraz podávala boli nulové nikde neuviedli to vyňatie príjmov aj keď podľa mňa by to tak malo byť asi... ale môžem sa mýliť, predsa len som nová v účte a nechám si radšej poradiť a rada sa niečo nové naučím
janulka5595
29.03.19,07:38
Tiež presne toto isté som si myslela ja, ale veď prečo by potom za predošlé roky vraj nejaká top účtovníčka zasielala stále nulové daňové, nikde nebolo uvedené vyňatie príjmov...
Katy a R
29.03.19,07:39
žiadne nulové - však ak je rezidentom SK - tak do DP dáva všetky celosvetové zdaniteľné príjmy! - pozri stránku FS!!
Katy a R
29.03.19,07:47
V prvom rade si treba pozrieť zákon - a informácie na stránke FS ... potom by sme sa vyhli týmto "nedorozumeniam"
takže už sme si ozrejmili, nie sú to príjmy zo živnosti ;) Ak príjem bol viac ako 1930 - je povinnosť podať DP - použije sa metóda vyňatia príjmov ☺
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici
Aspoň ja by som to tak spravila - ale ja som laik (učeň) - žiadna top učtovníčka☺
a ešte upozorňujem - že ak má aktívnu živnosť na SK? (nepíšeš akú) - tak s DU by mala komunikovať len elektronicky - ak preňu neplatia výnimky
veronikasad
29.03.19,09:23
Neries predchádzajúcu uctovnicku, ta nebude zodpovedať za tvoje chyby. Postupuj v zmysle zákona o dani z prijmov a dokladov, ktoré mas k dispozicii
janulka5595
29.03.19,09:56
No nakoniec to dopadlo tak, že aj napriek mojim argumentom si žiadala vyplniť DP tak, ako to jej top účtovníčka (podľa jej slov toto fakt)... tie nuly si teda kľudne mohla poprepisovať sama ... ja som si stála za svojim že nech podá oznámenie o odklade, nech si vyžiada potvrdenie z DE, a následne to tam potom uvedieme ako vyňatie príjmov... ale no nie... o to horšie ýe je to člen rodiny
zanetth
29.03.19,10:19
Nuž, je to na jej zodpovednosť, ak si nedá poradiť. Jednoznačne sa tie príjmy uvádzajú v DP a vynímajú a ak má aktívnu aj slovenskú živnosť, aj keď bez príjmov, je povinná podať DP elektronicky.
janulka5595
29.03.19,10:37
Áno, elektronickú komunikáciu má... idem jej ešte dnes volať lebo mi to fakt nedá pokoja... držte palce.... na potvrdenie z DE bude zrejme čakať, tak už len podať dodatočné že? do ktorého riadku potom vstupujú tieto príjmy z DE????
janulka5595
29.03.19,10:39
Prípadne dá sa požiadať o storno DP??? A následne poslať oznámenie o odklade... a až tak potom zašleme už naostro DP????
ivka70
29.03.19,10:41
Nie, neda sa. Ak uz DP bolo podane, tak sa do 31.3. len opravne a po 31.3. dodatocne DP podava.
janulka5595
29.03.19,10:42
No jasne, tak ako som si aj myslela... no nevadi skusime
zanetth
29.03.19,11:02
Výplatné pásky náhodou nemá? Lebo aj tie by mohli postačiť ako doklad o príjmoch a dalo by sa na základe nich vyplniť opravné DP a nemuseli by ste čakať na celoročné potvrdenie z DE a podávať dodatočné.