Tóthová Csilla
28.03.19,16:50
Dobrý deň prajem, robím DP pre môjho syna žijúci v ČR, tam je zamestnaný, no na daňovom mi vraveli, že aj tu treba podať DP. Môžem si uplatniť DB na dcérku, čo je občanka ČR? A keď áno tak na koľko mesiacov, keď sa narodila 9.1O. min roku. Na dva či na tri mesiace. Ďakujem pekne
ivka70
28.03.19,18:28
https://www.etrend.sk/financie/rodina-zije-v-zahranici-a-narok-na-danovy-bonus.html
Ak rodina žije v krajine, s ktorou má Slovenská republika uzatvorenú Zmluvu, tak fyzické osoby sú rezidentmi tejto krajiny. Podľa § 33 ods. 10 ZDP, si daňový bonus môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, nerezident, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90% zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí. Z uvedeného vyplýva, že nárok na daňový bonus rodine nevzniká, ak je usadená v zmluvnom štáte.
ivka70
28.03.19,18:31
mal syn vlani aj prijmy na SK? ktoreho statu je danovym rezidentom?
Tóthová Csilla
29.03.19,05:19
Nemal len v českej republike
ivka70
29.03.19,06:02
kedze tam zije, ma tam dceru, vyzera to na rezidenciu CR, na SK by nemal byt rezidentom ani mat povinnost podat DP.
Alebo tu vlastni nejaku nehnutelnost? Lebo ak ma stale slovensky trvaly pobyt, to nie je dovodom na rezidenciu SR
V takom pripade by som to riesila oznamenim DU, ze je v roku 2018 bol rezidentom CR a teda nema povinnost podat DP na SK
Ani narok na DB potom nevznika.