Karolina177
28.03.19,17:01
zdravim, potrebovala by som poradit s jednym problemom, v ktorom som sa dnes ocitla. Pred casom som nastupila ucit ako zastup za dlhodobu PNku. Dostala som zmluvu na dobu urcitu (do konca juna).
Dnes prisla ta ucitelka do triedy a pred deckami oznamila, ze ona uz buduci tyzden nastupuje, vraj jej uz rusia PNku, co ma dost prekvapilo, lebo som o tom nemala ziadneho tusenia. Potom za mnou bola riaditelka (ktoru inak povazujem za velmi serioznu a moc mi pomaha v com sa da, nakolko som zacinajuci pedagog) a len tak velmi rychlo sme prehodili par slov a mame sa zajtra stretnut. Z jej komunikacie som usudila, ze ju to samozrejme nepotesilo, lebo s tym tiez neratala a navyse sa boji, ze tato pani ucitelka nebude pracu este zvladat, nakolko mala rakovinu a este je na chemoterapii. Takze mam o tom porozmyslat, ze ci teraz chcem vobec zostat na nejaky polovicny uvazok, ze by sme si rozdelili dni a skupiny deti na polovicu, pripadne zostanem na jeden den.
Tato p. ucitelka ktora chce nastupit mi vravela nieco v zmysle, ze ju nemoze riaditelka vyhodit nakolko je na invalidnom dochodku, ale bolo to vsetko strasne narychlo kedze sme to riesili cez vyucko.
Moze mi len tak z nicoho nic nadriadeny menit uvazok ked mam raz zmluvu na dobu urcitu v takejto situacii? Ze si jednoducho naklusa ucitelka ktoru zastupujem, ze ona chce ist ucit? Dost ma to nastvalo, lebo som tu pracu vzala, aby som si ako zacinajuci pedagog spravila adaptacne vzdelavanie (podla noveho zakona bude trvat 5 rokov). Kvoli tomuto faktu by som chcela teda na polovicny/ciastocny uvazok zostat. Ale zaroven sme s priatelom v situacii, ze si chceme brat hypoteku a nemozem si dovolit pracovat za nejakych 200 eur (zaroven netusim ci sa mi podari najst pracu na tie zvysne dni). Jednoducho neratala som s tym a myslim ze ani zo strany tejto pani ucitelky to nie je uplne fer, ale mozno sa mylim.
DOPLNENIE: v zmluve je uvedene: "Pracovny pomer sa uzatvara na dobu urcitu v zmysle par. 48 Zákonníka práce počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnankyne XY. Zmluvné strany sa dohodli na skúšobnej dobe v trvaní 3 mesiacov."

Nastup bol mimochodom 1.3. 2019, preto ma to zaskocilo... Este som sa ani poriadne nestihla "rozkukat" a uz mam menit uvazok, resp odist.
Dakujem
Tweety
28.03.19,16:04
Ak máš PZ na dobu určitú, zastupovanie počas DPN, tvoj PP skončí nástupom tej, ktorú si zastupovala. To je v súlade so ZP. Ona má právo na svoje miesto. Ale ak máš určený dátum doby určitej 30.6.,PP skončí týmto dátumom.
veronikasad
28.03.19,17:10
Mas prac.zmluvu na dobu určitú, v ktorej je uvedeny konkretny dstum, alebo len zastupovanie pocas PN konkretnej pracovnicky?
Karolina177
28.03.19,19:15
Doplnila som povodnu otazku, su tam v podstate obe informacie.
Karolina177
28.03.19,19:15
Upresnila som povodnu otazku ku koncu textu
veronikasad
28.03.19,19:27
Odpoveď po doplnení.

Pracovný pomer na dobu určitú končí nástupom zastupovanej pracovníčky po ukončení PN.

V tvojom prípade ešte trvá skúšobná doba, takže to vlastne ani nie je ukončenie pracovného pomeru uplynutím doby určitej, ale v skúšobnej dobe, kedy pracovný pomer môže končiť kedykolvek aj bez uvedenia dôvodu. Ukončenie PP sa oznamuje spravidla 3 dni vopred.

V tvojom prípade by som súhlasila s dohodou o zmene pracovnej zmluvy - úväzku, lebo v prípade onk.ochorenia ťažko predpokladať či dotyčná pracovníčka po ukončení PN bude prácu zvládať a nevráti sa späť na PN.
Tweety
28.03.19,19:28
Čiže vlastne nemáš definovaný dátum doby určitej, PP skončí nástupom zastupovanej a si ešte k tomu aj v SD, takže je možné skončiť aj kedykoľvek.
Karolina177
28.03.19,19:32
no o tomto sme sa aj s riaditelkou vlastne bavili, pretoze prisla za mnou nestastna (nakolko teraz sa to este viac cele skomplikuje tym ze opat musi cele hodiny preradovat v informacnom systeme polku ziakov jej, plus riesenie financii za material a podobne..)
A hlavne sa boji ju zobrat naspat kvoli chemoterapii, ktoru este stale berie a boji sa, ci to bude zvladat.
Zatial zostavam zrejme teda na ciastocny a uvidi sa casom. Dakujem za odpoved.
veronikasad
28.03.19,19:37
O zdravotnom stave rozhoduje ošetrujúci lekár a nie riaditelka. Je to velmi citlivá otázka, pracovníčka to chce skúsiť a možno vo velmi krátkom čase zistí že nastúpila predčasne a vráti sa na PN.