JDM
25.08.06,18:40
Ako sa prepláca zamestnacom zdravotná prehliadka /pre vodičov kamionov/? Môžem preplatiť celú 200-Sk sumu zamestnancovi s tým, že mu z toho zrazím 19-% daň?
ďakujem
Danila
25.08.06,17:59
Zdravotnú prehliadku pre vodiča kamiónu je povinný preplatiť zamestnávateľ v rámci BOZP a je daňovým výdavkom zamestnávateľa na základe dokladu od lekára.
ZuzanaP
28.08.06,09:24
To znamená, že mu preplatím normálne celú sumu podľa dokladu od lekára?
inuš
28.08.06,09:45
Ja preplácam prehliadky priamo cez pokladňu v plnej výške, cez výdavkový pokl.doklad, kde sa zamestnanec podpíše, že prevzal celú sumu, ktorá je uvedená na doklade od lekára. Nedávam to cez mzdu ani nič nezrážam. Je to vlastne celé náklad zamestnávateľa.
ZuzanaP
28.08.06,10:01
Ja si to tiež myslím, ale v hotline od mzdového programu mi povedali, že ak to chcem preplatiť v mzde, tak mu to mám dať ako formu odmeny. Takže z toho zaplatí daň aj odvedie odvody.
jales
30.08.06,11:54
Ja by som to cez mzdy tiež nedávala. Veď zamestnávateľ je povinný zaplatiť vodičovi v zmysle platnej legislatívy túto prehliadku, prečo by si mal zamestnanec z toho platiť ešte odvody a daň. A navyše keď je to pre zamestnávateľa daňove uznateľný náklad - nevidím dôvod vyplácať to cez mzdu.
Martinella
30.08.06,12:08
Ja by som to cez mzdy tiež nedávala. Veď zamestnávateľ je povinný zaplatiť vodičovi v zmysle platnej legislatívy túto prehliadku, prečo by si mal zamestnanec z toho platiť ešte odvody a daň. A navyše keď je to pre zamestnávateľa daňove uznateľný náklad - nevidím dôvod vyplácať to cez mzdu.

A navyše to nie je forma odmeny, je to len refundácia výdavkov, ktoré mu je zamestnávateľ povinný preplatiť v plnej výške. V zákone o zdravotnom poistení je uvedené, že takáto refundácia výdavkov zamestnancov sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre odvody na zdravotné poistenie.
A v § 138 Zákona o sociálnom poistení to síce v odst.2 nie je uvedené priamo, a odst.1 jednoznačne hovorí len o príjme za vykonanú prácu, ktorý podlieha zdaneniu..., a náhrady mzdy počas dovolenky, sviatku alebo prekážkach v práci.
monnica
30.08.06,12:27
A navyše to nie je forma odmeny, je to len refundácia výdavkov, ktoré mu je zamestnávateľ povinný preplatiť v plnej výške. V zákone o zdravotnom poistení je uvedené, že takáto refundácia výdavkov zamestnancov sa nezahŕňa do vymeriavacieho základu pre odvody na zdravotné poistenie.
A v § 138 Zákona o sociálnom poistení to síce v odst.2 nie je uvedené priamo, a odst.1 jednoznačne hovorí len o príjme za vykonanú prácu, ktorý podlieha zdaneniu..., a náhrady mzdy počas dovolenky, sviatku alebo prekážkach v práci.

Ahoj,
môžem sa opýtať či je správne ak zamestnanec musí byť povinne poistený, myslím tým poistku proti spôsobenej škode ak maninpuluje s tovarom ktorý je drahý.....lenže tú poistku si musí platiť sám....nemal by to zamestnávateľ preplácať?
Tinika
09.01.09,20:33
Dobrý večer, ak mám potvrdenie o vykonaní vstupnej prehliadky, ale nie je tam uvedená cena, teda len to viem od zamestnanca, môžem to aj tak preplatiť? dakujem
ivka70
09.01.09,20:37
Dobrý večer, ak mám potvrdenie o vykonaní vstupnej prehliadky, ale nie je tam uvedená cena, teda len to viem od zamestnanca, môžem to aj tak preplatiť? dakujem
zamestnanec musi priniest prijmovy doklad od lekara na sumu, ktoru od neho lekar prijal .....
Tinika
10.01.09,05:28
zamestnanec musi priniest prijmovy doklad od lekara na sumu, ktoru od neho lekar prijal .....


A ja tento doklad zauctujem aj ked tam nebude meno firmy ale zamestnanca?
liba2
10.01.09,05:40
A ja tento doklad zauctujem aj ked tam nebude meno firmy ale zamestnanca?
áno. Bol to jeho výdaj, on bol na prehliadke... vyplatením z pokladnice to bude náklad firmy.
(je to podobné, ako keď prinesie hotelový účet za ubytovanie na PC - tiež bude vystavený na meno zamestnanca a pre firmu je to VOZD).
http://www.porada.sk/291092-post4.html