Magma
31.03.19,14:14
Som jediným vlastníkom pôdy v jednej obci..mimo môjho bydliska.som zapísaná na liste vlastníctva, platím dane z nehnuteľností. Pred rokmi má kontaktovalo družstvo aby sme uzavreli nájomnú zmluvu, lebo pozemok využíva..zmluvu som nepodpisala, nakoľko bola nevýhodná. Družstvo však pozemok využíva. Môžem tento pozemok predat tretej osobe? Alebo o Tom mám informovať družstvo, alebo majú naň prednostné právo? Nie som s nimi v žiadnom zmluvnom vzťahu..len sa nechcem dostať do problémov. Ďakujem.
misoft
31.03.19,12:41
Pokiaľ si neuzatvorila s nimi žiadnu nájomnú zmluvu - družstvo využíva tvoj pozemok neoprávnene. Doporučeným listom ich na to upozorni a žiadaj, aby na tvoj pozemok nevstupovali.
Oni nemajú predkupné právo - môžeš predať. Môžeš im aj ponúknuť návrh na odkúpenie tvojej pôdy, ale cenu si určíš TY - trhovú cenu. Potom to môžeš s čistým svedomím predať komu len chceš.
Ty sa do problémov nedostaneš - to skôr oni, ak sa dokáže, že tvoj pozemok využívajú neoprávnene, bez nájomnej zmluvy, čím sa neoprávnene obohacujú.
Okrem toho - ak berú dotácie na pozemok - PPA si ich preverí a pokiaľ NEMAJÚ platnú nájomnú zmluvu s tebou, budú mať ešte problémy so štátom.
http://www.apa.sk/zuslachtovaci-styk-vseobecne-informacie - môžeš napísať im, že družstvo na pozemku LVxxxx bez platnej zmluvy obhospodaruje pôdu.
Magma
31.03.19,15:18
fíha, to je dobrá správa, nechcem ani družstvu zle, ja som ten pozemok nepotrebovala, asi ich nebudem nahlasovať, uvidím. v každm prípade velmi pekne dakujem :)
Mária27
02.04.19,05:26
V zákone je zakotvené len prednostné právo na uzavretie zmluvy o nájme.
Zmluva o nájme nemusí byť písomná.
Pozemok môžeš predať, nový vlastník bude pokračovať v takom vzťahu k nájomcovi , akom si bola ty.

Pozri zákon tu:
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/504/20190201
Magma
02.04.19,05:31
Lenže ja nemám žiadny vzťah s družstvom a kupujúci si tam chce postaviť dom. Dakujem
ivka70
02.04.19,05:47
To by musel vynat pozemok z podneho fondu (ak na nom druztvo hospodari, bude to v podnom fonde), dostane na to povolenie?
V podstate to teba trapit nemusi, riesit to bude musiet novy majitel.
misoft
02.04.19,06:26
Ako ivka70 napísala - z ornej pôdy stavebný pozemok len tak neurobí. Ale ako som hore písal, predaj - nech si s tým robí starosti ten druhý. Ale za trhovú cenu. Pozisťuj si, koľko stojí m2 ornej pôdy v tvojej lokalite a predaj. A družstvo? Ak ti doteraz neplatilo, nech majú dlhý nos.