Peride47
01.04.19,15:20
Prosím Vás, chcem presne vedieť, ako ďaleko od mojej záhrady , koľko metrov, musí vysadiť sused tuje. viem, že tuje veľmi vysušujú pôdu, preto som oslovila susedov, aby ich nesadili blízko, no aj tak ich dali asi pol metra od mojej záhrady...Upresňuje to nejaký zákon,,, 2-3 metre od mojej záhrady?aj ovocné stromy má zasadené len 1 meter, ale tie mi tak nevadia, lebo sú vedené na drôtoch a nie sú vysoké
ivka70
01.04.19,13:27
Neupresnuje,zakon hovori o tom, ze nemoze obmedzovat tvoje vlastnicke prava. A tym, ze je pol metra od plota, ta nijako neobmedzuje.
Tuja sa na sirku nerozrastie na viac ako meter (pol metra k plotu, pol od plota), tak snad nechces ,aby si sadil stromy len uprostred dvora.
Keby ju nechal rozrast, mozes ziadat, aby ju opilil.
Peride47
01.04.19,14:33
Nie, nežiadam, aby sadil uprostred dvora, len chcem rozumnú odpoveď a tuja sa rozrastie viac ako pol metra...aspoň tie, čo nasadil..sú aj štíhle, ale sú aj také, čo sa rozrastú viac ako pol metra..okrem iného, tuja veľmi vysušuje pôdu
buchač
01.04.19,14:46
Upresňuje to nejaký zákon,,, 2-3 metre od mojej záhrady?

Si mýliš Stavebný zákon s Občianskym zákonníkom.
V tom prvom sú uvedené vzdialenosti jednotlivých stavieb...ten druhý vraví o tom spolunažívaní.

NIE, žiaden zákon (chvalabohu) neurčuje vzdialenosti rastlín ... tam by mal byť zdravý rozum jednotlivca.

Takže s tou presnosťou (čo CHCEŠ PRESNE VEDIEŤ ) to až tak horúce nebude.
Chobot
01.04.19,15:05
Pokiaľ ti nebudú prerastať cez plot na tvoj pozemok, môže ich mať nasadené aj tesne pri plote.

A čo ťa je po tom, ako mu budú tuje vysušovať pôdu? Snáď nechceš tvrdiť, že tuja bude z okolia 3 metrov ťahať vodu z pôdy??? A ak budeš mať sucho, určite to nebude kvôli jeho tujám. Polievaj záhradu a nebudeš mať suchú pôdu.

Ako napísal buchač, našťastie neexistuje žiadne usmernenie, ako ďaleko sadiť zeleň. Na svojom pozemku si ju môže sadiť kdekoľvek, pokiaľ to teba nebude v neprimeranej miere obmedzovať v tvojich vlastníckych právach. A bájky o suchej pôde nie je neprimerané obmedzovanie.
afrikánka
01.04.19,16:00
Každá tuja sa dá regulovať strihaním, nech je to akýkoľvek druh, kultivar. Je pravda, že na výsadbu pri plote, ako ohrada na zaistenie súkromia, je najvhodnejšia tuja smaragd západná. Tá má najjednoduchšiu údržbu, nepotrebuje toľko strihania...ale to je už voľba tvojho suseda. Pol metra od plota by vysadili aj profesionálni záhradníci, je vidieť, že tvoj sused sa vyzná... aj palmetu má vysadenú správne. Ak sa rozhodne viesť ju vyššie, opäť to bude jeho voľba..
Všetko je to o medziľudských vzťahoch, treba si uvedomiť, či susedova oprávnená požiadavka, vízia na "architektúru" svojho pozemku stojí za susedskú nevraživosť.
Pokiaľ ide o vysušovanie? V období sucha treba občas všetko zavlažiť. Najnáročnejšie na vlahu sú červené ríbezle, tie si ku plotu nesaď. To je jediné, čo ti v tomto prípade môžem poradiť.
Nakoniec to čo ostatní...pokiaľ sa nebude o tuje starať, čo do šírky, potom máš právo požadovať úpravu. Do akej výšky si ich sused pustí, potom platí, že opäť nemôžeš protestovať.
bodliak
01.04.19,16:18
"chcem presne vedieť"
Pekne si začala, ale presná odpoveď v zmysle nejakej konkrétnej vzdialenosti neexistuje. Nesmie obmedzovať, zasahovať, prerastať, atď., ale inak môže všetko.