kpetra
03.04.19,11:53
Po smrti matky sa jej manzel majetku - pozemkov vzdal v prospech 2 synov. Synovaia spisali v roku 2012 dohodu o dedicstve v ktorej sa pise ze tento majetok nadobuda syn porucitelky A, s tym ze v pripade odpredaja alebo spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu, z takto ziskanych fin. prostriedkov do 3 dni je povinny vyplatit jednu polovinu spoludedicovi bratovi B. Zistili sme ze syn A daroval tieto pozemky svojmu synovi C , ktory ma teraz vsetko na mene. Bola porusena dohoda resp. da sa to napadnut? Ako ma syn B postupovat aby neprisiel o dedičstvo? Ak syn B raz zomrie tak sa dohoda prededuje na jeho deti? Dakujem za radu.
misoft
03.04.19,10:01
Bolo to darované - takže BEZPLATNE. Ak v dohode bolo napísané odpredaj, speňaženie - dohoda nebola porušená.
kpetra
03.04.19,10:08
aj ked tam spomenute .... akehokolvek ineho pravneho ukonu ?....nie je to tak ze mohol darovat iba 1/2 a druha mala ist do 3 dni bratovi?
Tweety
03.04.19,10:14
aj ked tam spomenute .... akehokolvek ineho pravneho ukonu ?....nie je to tak ze mohol darovat iba 1/2 a druha mala ist do 3 dni bratovi?
Ak pozemky daroval, musí brata vyplatiť, pretože daroval aj to, čo mu teoretcky nepatrilo a je na to dohoda.
Katy a R
03.04.19,10:16
Majiteľ je len A - takže darovať môže len on a časť, ktorú on uzná za vhodné, alebo aj celé. Syn B už nevlastní nič . Tak sa dohodli na DK. Pozri ešte v dohode - môže/nemusí tam byť, že povinnosť vyplatiť pri predaji bude platiť aj pre dedičov (teda pre toho syna C - ak v budúcnosti predá? ). Alebo či tam je riešené aj darovanie?
...
ešte doplním: - dobre by bolo navrhnúť nejaké dobrovoľné "kompenzovanie" - kým je to ešte čestvé ;) Pri normálnych vzťahoch by to mohlo byť schodné ☺
vicktor
03.04.19,10:16
Nie. (to je odpoved na kpetru, medzitym ma predbehli)
Pripadne mu musi "z takto ziskanych prostriedkov vyplatit polovinu" - kolko cini ta suma? NULA.
(ak si to napisala tak ako je to v zmluve/dohode)
Chobot
03.04.19,12:03
Je to klasický prípad odr...nia súrodenca. Deje sa to bežne, nepomôžeš si. Pokiaľ sa brat dobrovoľne bratovi nepriznal, že pozemok ide darovať synovi a nenavrhol mu nejakú peňažnú náhradu, pochybujem, že bude ochotný niečo súrodencovi vyplatiť.
kpetra
03.04.19,12:05
smutne ale tiez to vidim rovnako....
bjuty smis
03.04.19,12:38
ako sa dá proti tomu brániť ?
to notári pri dedení nedávajú proti tomuto žiadnu poistku ?
misoft
03.04.19,12:46
A čítaš medzi riadkami??
"s tym ze v pripade odpredaja alebo spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu, z takto ziskanych fin. prostriedkov" - pri darovaní - aké FINANČNÉ prostriedky získa? ŽIADNE!
misoft
03.04.19,12:49
Vtáčatko - čítaj: spenazenia na zaklade akehokolvek ineho pravneho ukonu - slovné spojenie SPEŇAŽENIA NA ZÁKLADE AKÉHOKOĽVEK..... darovaním nespeňažoval - previedol BEZODPLATNE. Nemal z toho žiadne financie, z čoho potom mal vyplatiť?
misoft
03.04.19,12:51
Notárov je do dedičskej dohody nič. Oni len skontrolujú, podpíšu, oštempľujú... Notári predsa nie sú účastníkmi dohody.
Katy a R
03.04.19,14:11
však môže sa to dať do dohody - to je vec dedičov, že ako sa dohodnú (my to napr máme ošetrené) . Pri normálnych vzťahoch sa to určite dá kompenzovať - a zase netreba mať veľké oči - že aká je hodnota pozemkov
annova
03.04.19,16:06
Bolo na Liste vlastnictva uvedene vecne bremeno v prospech brata B? Podla mna ak nie, brat A mohol nakladat s majetkom bez omedzenia a pomoze iba sudna cesta s odvolanim sa na dedicsku dohodu.
Mozeme sa na to divat aj z tejto stranky: brat A daroval svojmu synovi, len otazka, ci bol urobeny odhad pozemkov. Ak nie, treba urobit odhad a z tejto sumy vychadzat.
Treba sa obratit priamo na pravnika, ten poradi presne. My sa len mozeme domnievat na zaklade ciastocnych informacii.
NIe, dedicska dohoda plati iba medzi bratom A a B. Je to zavazok medzi konkretnymi osobami, po smrti brata A alebo B dohoda zanika, pokial to nieje v dohode zabezpecene inak.
hanelie
04.04.19,06:33
odhad ( posudok ) ceny jednotlivého majetku si pripravuje notár ku každému dedičskému konaniu - cenu pozemkov nevynímajúc
hanelie
04.04.19,06:36
treba požiadať súd o vydanie predbežného opatrenia vo veci zákazu manipulovania s pozemkom - získať čas na podanie žaloby o neoprávnenom darovaní časti majetku na ktorom "stála" dohoda o dedičstve
hanelie
04.04.19,06:39
hanelie
04.04.19,06:42
trochu zložitejšie by to bolo ak by syn pozemky predal
kpetra
04.04.19,06:56
ano pri kazdom majetku je v dohode vycislena vseobecna hodnota...
bjuty smis
04.04.19,07:06
môžem sa opýtať ako ?
tiež ma teraz čaká dedičské konanie - podobný prípad a s druhou stranou teda nevychádzame - neveríme im...teda si navzájom...
vicktor
04.04.19,07:14
Tak nespekulujte s dohodami, podmienkami, variantmi, ... ale dedicstvo rozdelte podla zakona.
Inak aj mna by zaujimalo Katkino hnow-how.
bjuty smis
04.04.19,07:27
no to je ten problém...podla zákone ti nerozdrobía pozemok-ornú podu pod 2000m2 a napíšu to na jedného...
Katy a R
04.04.19,08:47
viktor - máme v DD (o dom ide) - že čo a v akom prípade musí majiteľ uhradiť ustupujúcim spoludedičom - je tam zahrnutý predaj, aj darovanie, aj prenájom .. ak tam bude stále bývať, nemusí nič ☺
bjuty . v tvojom prípade by som navrhla buď vyplatenie - to je najjednoduchšie - ak by o to mal jeden záujem? alebo môžte žrebovať, komu ktorá parcela pripadne (bez drobenia)
vicktor
04.04.19,09:34
Tie pravidla a povinnosti budu platit aj pre dalsie generacie?
lubko6394
04.04.19,10:09
bjuty smis. Dohodnúť sa dá ak sú peniaze. Každý si povie čo má pre neho akú cenu, kto navrhne viac toho to bude a bubáčiky z rúčky do rúčky. Aha, bankovým prevodom.My sme tak prededili komplet pozemky po otcovi - kto ponúkol najviac zaplatil dedičské + každému to sľúbené. Dom dľa zákona 1/4 podiel.
Katy a R
04.04.19,10:19
pre viktor - nie - pretože je to mladý chalan, občas tam spravíme nejaké stretnutie (je nás veľa), a naši potomkovia rozlezení kde kade vo svete- či si to zachovajú takto - to už je na nich? Občas tam potrebuje spraviť aj nejakú brigádičku - tak dobehneme - a dúfame, že si udržia aj oni nejaké vzťahy ☺
Katy a R
04.04.19,12:19
hanelie - ja si nemyslím, žeby súd mal dôvod zakázať majiteľovi "manipulovať" s jeho vlastným pozemkom (samozrejme, len ako laik) . Lebo nadobudol ho normálne, dedičia uzavreli dedičskú dohodu - určite dobrovoľne. Ak tam to darovnie nemajú ošetrené? - to možno nedomysleli, chyba to bola.
dmc
04.04.19,13:08
naozaj ? ....no pri dedicskom konani ktoreho som sa zucastnil notar veru nedaval vypracuvat ziaden posudok.... podla sudneho poriadku sa hodnota nehnutelnosti pri dedicskom konani urcuje vseobecnou zhodou dedicov - iba ak su nezrovnalosti nariaduje sa znalecky posudok.....
bjuty smis
04.04.19,13:15
lubko6394 - na to nebude mať ani jedna strana..
lubko6394
04.04.19,13:30
Tak potom predať a každý si môže zvoliť/doviesť kupca a predá sa tomu kupcovi čo ponúkne viac. Podpíšete zmluvu o budúcej zmluve a hurá na dedičské.
vicktor
04.04.19,13:33
Kolko tak asi moze stat 20 arov ornej pody?
Pritom staci druheho vyplatit z polovice.
(Jedine ze je to uz v uzemnom plane urcene k vystavbe.)
afrikánka
04.04.19,16:01
Prepáč, ale aké dobrovoľné kompenzovanie sa dá navrhnúť, keď v zadaní je jasne napísané:
"...Zistili sme ze syn A daroval tieto pozemky svojmu synovi C , ktory ma teraz vsetko na mene..."
Nevyplýva z toho, že tie vzťahy nebudú až tak normálne a nikto sa dobrovoľne nevzdá toho, čo sa mu podarilo "legálne urvať"?!
afrikánka
04.04.19,16:08
Katy a R, prečo opisuješ vzťahy a dohody v tvojej rodine, ako je to nápomocné pre odpoveď? Nijako! Iba si podebatuješ, inak nič.
Katy a R
04.04.19,16:11
napísala som, žeby mohol NAVRHNÚŤ - nič viac a nič menej:) . keď sa chce - tak sa dá.
A si predstav, že sú aj rodiny - kde to ide dohodou a aj "bez papierov"☺ - samozrejme, sú aj také, kde to nejde ...
afrikánka
04.04.19,16:13
Tam kde to ide, tak tí nebudú klásť otázku na Poradu, nemajú dôvod.
A predstav si, že sú aj také rodiny, čo sa s "odrbom" vyrovnajú a čušia, život beží ďalej.
Mária27
04.04.19,16:28
V dohode malo byť napísané v prípade scudzenia namiesto speňaženia a polovica hodnoty. pozemkov.
Teraz nech skúsi žiadať polovicu hodnoty z dôvodu obchádzania zákona, čo znamená, že zdanlivo koná podľa zákona, ale pritom popiera zmysel dedičskej dohody, spôsobil spoludedičovi škodu a tým sa on či jeho potomok bezdôvodne obohatil.
afrikánka
04.04.19,16:37
Termín "scudzenie" sa používa v notárskych zápisniciach pri DK. Písal takú dohodu kto a pri akom úkone? Nepozorný notár, alebo...?
Katy a R
04.04.19,16:49
pre afri: - ak máš so mnou problém nechaj si ho pre seba:), stačí keď mi vypisuješ do profilu - viktor sa opýtal - len som mu odpovedala, myslím, že všetci pochopili ( tebe to určené nebolo, nevšímaj si:))
afrikánka
04.04.19,17:26
No neviem, do profilu si mi napísala aj ty...najskôr si ma sústavne napádala v komentároch, dodatočne podopisovala a to iba preto, že si stále tvrdila a aj tvrdíš, že na všetkom sa dá dohodnúť, treba iba chcieť. Ale kto chce počuť také bludy, keď rozbroj je rozbehnutý, je pocit krivdy?
Môžem za to, že si bola podráždená z toho, že tvoja odpoveď nezískala aplauz? Keď sa ti nepáčila tá moja, mohla si dať mínusku, a nie mať okolo toho kopec zbytočného klikania.
Od samého začiatku si sa do mňa navážala...išlo o teba, či o martina1111 ???
Skritizovala som ja tvoju odpoveď, teraz napíšem, nezaslúžila si si ani to
umiestnenie, ktoré tvoja odpoveď mala.
Nebol môj prvý odkaz do profilu o tom, že som ti ponúkla zmier? Aká bola tvoja odpoveď?! Zase bla,bla,bla, tak čo čakáš, sklonený chrbát? Ak je v tvojej rodine všetko ok, buď iba rada a neraď tam, kde sú tvoje názory na .....
Aké požičaj, také vráť. A môžeš sa zase postarať o uzavretie témy.
Ja som o ten problém s tebou nestála, ani som ho nevyrobila. Skús sa vrátiť a prečítať, aké žihadlá si vypúšťala.

Pekný zbytok večera
Vždy som si ťa vážila, viac nemám, čo by som dodala
bjuty smis
04.04.19,18:01
victor, nie je to 20 árov a je to...proste nemá ani jedna strana na vyplatenie...predaj 3. strane 2. strana vylučuje...
kpetra
05.04.19,11:49
vseobecna hodnota sa da urcit znaleckym ale trhova je urcite vyssia. Nie je lepsie aby sa zapisalo vecne bremeno na tieto pozemky? Ak by s tym dotycny suhlasil samozrejme Zatial su vztahy v norme. Uvidime ci budu aj po stretnuti ohladom tejto veci...
vicktor
05.04.19,12:23
Uvidime...
A sa moze ospravedlnit za nedorozumenie a vypyta dar od syna naspat.
(Syn si bude musiet pockat na dedicstvo po nom).
B bude spokojny.
(Bude B spokojny?)
Mária27
05.04.19,12:32
Vené bremeno je právo k cudzím veciam, napr. právo prechodu cez cudzí pozemok, právo užívať cudziu nehnuteľnosť ...