llentikaa
03.04.19,12:41
Dobrý deň, preštudovala som veľa o tom či si dať/nedať alikvotnú časť za energie do nákladov firmy ak sídli v rodinnom dome, ale je veľa rôznych názorov. Ja by som chcela počuť konkrétne, kto s tým má skúsenosť, či a ako si tieto náklady dáva do účtovníctva. Veľa ľudí sa na to už pýtalo predo mnou, preto myslím , že niekto sa už musel dopátrať odpovedi . Teda v prípade, že ide o môj dom , nemám ani nebudem mať oddelené merače na miestnosť kde sa prevádzkuje podnikanie, či je naozaj možné alikvotne podla m2 prepočítať náklady na firmu. Bola by som rada keby napíše niekto kto s tým má naozaj skúsenosť, nie iba linky na ďalšie diskusie- tie som čítala. ;)
ivka70
03.04.19,10:48
a mas vynatu cast rodinneho domu na podnikanie, zmenu na katastri a platis za tu cast domu dane ako podnikatel? mas ako podnikatel zabezepceny v tom dome odvoz komunalneho odpadu?
llentikaa
03.04.19,10:50
ano platim dane z nehnuteľnosti tak , že sa v nej aj podnika, odvoz odpadu mam taktiež zabezpečený.
ivka70
03.04.19,11:14
Potom by ste mali vediet aj pri pripadnej danovej kontrole zdovodnit ako vypocitavate podiel na energiach pre podnikanie .... Treba si vypracovat nejaku smernicu, co a akym podielom zapocitavate, aby ste vedeli preukazat co je v uctovnictve ....
buchač
04.04.19,05:23
Kto hľadá, ten nájde.
https://www.porada.sk/t8973-kancelaria-v-rodinnom-dome.html

P.S.:
Názor na hento ale radšej nedávam.
veronikasad
04.04.19,05:30
podnikáš ako FO alebo s.r.o. ? V akej oblasti ?
llentikaa
05.04.19,06:03
ide o s.r.o. a je to ambulancia
veronikasad
05.04.19,06:19
Kto je vlastníkom domu ? Majú medzi sebou uzatvorenú nájomnú zmluvu, keďže ie o právnickú osobu ?
bodliak
05.04.19,06:37
Pomerné meranie sa dá zrealizovať aj na jednu miestnosť, okrem toho je možné spočítať postrebu podľa spotrebičov a potom spraviť smernicu na základe faktov.
annova
05.04.19,19:55
Kedze tam prevadzkujete ambulanciu, urcite mate najomnu zmluvu medzi majitelom RD a s.r.o. Ak je majitelov RD viac, musia vsetci suhlasit. V zmluve si mozete dohodnut delenie nakladov na energie podla m2, alebo podla spotreby jednotlivych spotrebicov - to bude asi realnejsie. Samozrejme do uctovnictva urobit kopiu dokladu o celkovych nakladoch za energie a vypocte pomeru dohodnuteho na zmluve.