klik
26.08.06,14:07
pri podnikaní v oblasti stavebníctva som sa dostal do finančných problémou,nie podvodmi ale nestihnutými termínmi.Vie mi niekto poradiť,či môže S.R.O. v ktorej som zapísaný ako konateľ,prevziať záväzky mojej F.O.,záväzky chcem postupne splácať,a ďalej podnikať v oblasti stavebníctva,ale už len ako S.R.O.:(
Danila
26.08.06,12:39
Mám to chápať tak, že máš aj s.r.o. aj podnikáš ako FO? Ak áno, tak porozmýšľaj nad transformáciou FO do s.r.o. Sú rôzne formy, môžes obchodný majetok do s.r.o predať, darovať, vložiť ako vklad do ZI. Každý z uvedených príkladov poskytuje variantné riešenia. Samozrejme v prípade, že skutočne chceš už podnikať len v s.r.o. a činnosť FO ukončiť.
Orsz
26.08.06,15:57
Dá sa prevziať dlh, je na to zmluva o prevzatí dlhu podľa § 531 a nasl. Obchodného zákonníka. Ak si v FO účtoval v jednoduchom účtovníctve, nemal si to v nákladoch, takže prevedenie tohto dlhu do s.r.o. by nemal ovplyvniť ZD. Oplyvní ho vtedy ak si ako FO účtoval v PÚ. V s.r.o. túto zmluvu zaúčtuješ ako prevzatý záväzok na 325 so súvzťažným zápisom 588 (ako daňovo pripočítateľnú položku). A potom už len splácaš, a znižuješ účet 325. Táto zmluva má jednoduchý formulár, názov s odvolávkou na OZ ako som napísala, ďalej uvedieš:
I.článok predmet zmluvy - uvedieš zoznam záväzkov, čísla faktúr, ich výšku jednotlivo a dátumy, kedy boli splatné.
II.článok: Vyhlásenie, že poberateľ dlhu preberá záväzok v celkovej výške (sumár z článku I.) a stáva sa novým dlžníkom.
III.článok: Vyhlásenie, že obe strany o tomto oboznámili veriteľa, teda toho, komu tento dlh treba splatiť. (Ak je viac veriteľov, treba urobiť takúto zmluvu pre každého osobitne).
IV. článok: Uvedieš v koľkých vyhotoveniach sa zmluva vyhotovuje ( musí byť pre obe dohodnuté strany a pre veriteľa - takže v troch),
no a podpisy zmluvných strán.(Veriteľ nemusí podpisovať, tomu sa to len odošle).
klik
26.08.06,17:46
Dik za radu,budem mať lepšie spánky,pravdepodobne je to záležitosť pre právnika,vidím že som na správnej stránke,kde ľudia píšu k veci,neviete náhodou ako to je ďalej s DPH?Moja S.R.O. už 3 roky nevykazuje žiadnu činnosť,takže som ju odhlásil s DPH,pri transformovaní z F.O. na S.R.O. sa berú do úvahy zhotovené objemy F.O.?Lebo čo si ja pamätám pri službách som mohol byť platca DPH až po vykázaní určitého objemu.
Danila
27.08.06,05:56
Dik za radu,budem mať lepšie spánky,pravdepodobne je to záležitosť pre právnika,vidím že som na správnej stránke,kde ľudia píšu k veci,neviete náhodou ako to je ďalej s DPH?Moja S.R.O. už 3 roky nevykazuje žiadnu činnosť,takže som ju odhlásil s DPH,pri transformovaní z F.O. na S.R.O. sa berú do úvahy zhotovené objemy F.O.?Lebo čo si ja pamätám pri službách som mohol byť platca DPH až po vykázaní určitého objemu.Ty len kľudne spávaj a transformácia FO na s.r.o nie je žiadne svetoborný problém. Ak máš peniaze môžeš cez právnikov, ak zvyšné nemáš, môžeš cez Poradu. Nájdeš tu všetko, poklikaj a prípadne sa pýtaj. Dôležité je, aké máš postavenie v s.r.o, aby si mohol rozhodnúť o forme transformácie.
Orsz
27.08.06,08:48
Dik za radu,budem mať lepšie spánky,pravdepodobne je to záležitosť pre právnika,vidím že som na správnej stránke,kde ľudia píšu k veci,neviete náhodou ako to je ďalej s DPH?Moja S.R.O. už 3 roky nevykazuje žiadnu činnosť,takže som ju odhlásil s DPH,pri transformovaní z F.O. na S.R.O. sa berú do úvahy zhotovené objemy F.O.?Lebo čo si ja pamätám pri službách som mohol byť platca DPH až po vykázaní určitého objemu.
Klik, medzi službami a tovarom nie je žiaden rozdiel pri získaní štatútu PLATCU DPH. V zákone o DPH je presne uvedené, čo nejde do obratu, je to v § 4 ods.9. Čo sa týka transformácie - resp. prevedenie dlhov z FO na s.r.o, nejde o fakturáciu, čiže to nie je predmetom obratu. Robí sa to len na základe zmluvy formou interného dokladu, nie cez faktúru. Takže to nebude mať vplyv na obrat. Tvorbu zmluvy by som nepreháňala cez právnika (nie je to celkom jeho parketa, a sú to zbytočné peniaze) radšej sa obráť na audítorku, aby to bolo hlavne účtovne a daňovo v poriadku.
klik
29.08.06,18:00
V S.R.O. som spolumajiteľ,ale najprv potrebujem dvoch spoločníkov,ktorí tam už 3 roky nepracujú zrušiť-s ich súhlasom,aby v tom neboli zaangažovaní,čo je potrebné spraviť?
Orsz
29.08.06,18:15
Zvolať valné zhromaždenie a písomne sa na tom dohodnúť. Urobiť dodatok k spoločenskej zmluve o prevode obchodných podielov dvoch spolumajiteľov na teba, a potom odovzdať dodatok ako zmenu do obchodného registra.
Danila
29.08.06,19:44
Daj si pozor na základné náležitosti pozvánky na valné zhromaždenie. Pokiaľ by tieto náležitosti neobsahovala, bola by neurčitá, a bolo by ju možné kvalifikovať ako neplatný právny úkon. Malo by to vplyv aj na platnosť uznesení.
Orsz
30.08.06,15:29
Daj si pozor na základné náležitosti pozvánky na valné zhromaždenie. Pokiaľ by tieto náležitosti neobsahovala, bola by neurčitá, a bolo by ju možné kvalifikovať ako neplatný právny úkon. Malo by to vplyv aj na platnosť uznesení.

Áno, Danilla, máš pravdu, práve pri takomto uznesení, by to malo byť OK.
Mám predlohu od audítora: pozvánky, prezentácia zučastnených a zápis z VZ.
Klik, ak máš záujem, zajtra Ti to pošlem.
klik
31.08.06,17:22
Jasné,že mám,ale musíte ma viesť ako malého chlapca,nemám žiadne zvyšné,okamžite s tým začínam.
klik
31.08.06,17:36
jasné,že mám záujem,ale musíte poriadne radiť,nemám žiadne zvyšné,a ešte 1 otz.ako prijať nového spol.do s.r.o.-je to brácho,ktorý bol u mňa zamestnaný,ale v tých záväzkoch je so mnou.
Danila
31.08.06,18:29
Kľudne Ťa povedieme za ručičku, len sa pýtaj. Zvyšné nemáš, tak na kávu za čo pôjdeme? Prijať bráchu je jednoduchšie ako sa zbaviť tých dvoch. Ale rada by som poznala Tvoju postupnosť. A všetko zvládneme.
Danila
31.08.06,18:47
Pre úvod : účasť spoločníka v s.r.o je nerozlučne spojená s obchodným podielom. Účasť spoločníka môže byť pôvodná, alebo odvodená.Skôr, ako sa pustíme do práce, podrobne si preštuduj spoločenskú zmluvu, najmä ustanovenia o obmedzeniach, ak také máte. Potom si stanovíme, ako Tvoj bráško vstúpi do spoločnosti. Potrebujem vedieť, či až po.....alebo pred / myslím vždy vylúčení bývalých spoločníkov.
toria
31.08.06,18:48
Kľudne Ťa povedieme za ručičku, len sa pýtaj. Zvyšné nemáš, tak na kávu za čo pôjdeme? Prijať bráchu je jednoduchšie ako sa zbaviť tých dvoch. Ale rada by som poznala Tvoju postupnosť. A všetko zvládneme.

Budem rada, keď klika budete viesť. Budem Vás úpenlivo sledovať. Ja chcem maželovu živnosť zmeniť na s.r.o.
Takže všetko čo píšete je pre mňa zaujímavé.

ďakujem, že STE MILÍ PORAĎÁCI!!!!!
Danila
31.08.06,18:50
Budem rada, keď klika budete viesť. Budem Vás úpenlivo sledovať. Ja chcem maželovu živnosť zmeniť na s.r.o.
Takže všetko čo píšete je pre mňa zaujímavé.

ďakujem, že STE MILÍ PORAĎÁCI!!!!!Takže Ty sa budeš musieť rozhodnúť, akou formou budeš transformáciu realizovať, lebo možností je viac.A tento proces je tu na Porade veľmi dobre rozpracovaný. Hľadaj cez vyhľadávač, čo Ti nebude jasné, pýtaj sa.
klik
01.09.06,17:28
Ešte,kým ,s tým začnem:na kávu mám,a teším sa na ňu,ale čo veritelia?Nebudú to pokladať za podvod,že sa tranformujem na s.r.o.?A ako priznávať záväzky a dávať splátkové kalendáre,ak to chcem a verím,že budem schopný vyriešiť rokmi a nie mesiacmi?Prídu mi platobné príkazy,ako odpoviem?Že splatím,ale neviem kedy?Oni budú chcieť čo najskôr-ja ako podnikateľ sa budem snažiť získavať zákazky,klientelu svoju síce mám,ale vidím to na dlhší čas,čo ak nebudú súhlasiť s časom a svýškou splátok-a v mojich silách nebude možné to urýchliť?Nemal by som ich osloviť písomne prvý?Ako na to?
Danila
01.09.06,17:34
Ešte chvíľu keď to budem čítať, tak nadobudnem pocit, že si dozrel na vyhlásenie konkurzu. To po prvé. Po druhé - transformáciou sa nezbavíš záväzkov, buď pokojný. Po tretie, sú aj iné možnosti, ako ozdraviť firmu. Lebo celý problém rozbaľuješ veľmi pomaly. Po štvrté - napíšem Ti ss.
Orsz
01.09.06,17:40
Ešte,kým ,s tým začnem:na kávu mám,a teším sa na ňu,ale čo veritelia?Nebudú to pokladať za podvod,že sa tranformujem na s.r.o.?A ako priznávať záväzky a dávať splátkové kalendáre,ak to chcem a verím,že budem schopný vyriešiť rokmi a nie mesiacmi?Prídu mi platobné príkazy,ako odpoviem?Že splatím,ale neviem kedy?Oni budú chcieť čo najskôr-ja ako podnikateľ sa budem snažiť získavať zákazky,klientelu svoju síce mám,ale vidím to na dlhší čas,čo ak nebudú súhlasiť s časom a svýškou splátok-a v mojich silách nebude možné to urýchliť?Nemal by som ich osloviť písomne prvý?Ako na to?

Klik, neboj sa transformácia z FO na s.r.o. je úplne bežná záležitosť, nemusíš mať obavy, že to budú považovať za podvod, to určite nie. A ak ich oslovíš prvý, to je výborné gesto, určite u nich zaboduješ. Neboj sa, sú aj väčší dlžníci, a čo poznám, vôbec si nerobia tak starosti ako ty, tým chcem povedať, že si super a naozaj na úrovni, pretože máš záujem všetky záväzky splatiť. Navrhni splátkové kalendáre, pre nich je to vždy výhodnejšie ako ťahať Ťa po súdoch. Samozrejme, že budú chcieť splátky tak aby max.do roka bolo všetko splatené, ale ak im svoj záväzok voči nim uznáš aj na papieri, budú spokojní.
Viem, že som Ti slúbila tie predlohy na VZ, tak sa ospravedlňujem, ale včera som bola v maximálnom časovom sklze a vôbec som nestíhala. Ale mám to v pripomienkach, zajtra sa chcem zastaviť v kancelárii v priebehu dňa, tak by som to konečne poslala, prípadne potom v utorok. V pondelok idem so synom do školy - je prváčik.
Danila
01.09.06,18:48
Klik, neboj sa transformácia z FO na s.r.o. je úplne bežná záležitosť, nemusíš mať obavy, že to budú považovať za podvod, to určite nie. A ak ich oslovíš prvý, to je výborné gesto, určite u nich zaboduješ. Neboj sa, sú aj väčší dlžníci, a čo poznám, vôbec si nerobia tak starosti ako ty, tým chcem povedať, že si super a naozaj na úrovni, pretože máš záujem všetky záväzky splatiť. Navrhni splátkové kalendáre, pre nich je to vždy výhodnejšie ako ťahať Ťa po súdoch. Samozrejme, že budú chcieť splátky tak aby max.do roka bolo všetko splatené, ale ak im svoj záväzok voči nim uznáš aj na papieri, budú spokojní.
Viem, že som Ti slúbila tie predlohy na VZ, tak sa ospravedlňujem, ale včera som bola v maximálnom časovom sklze a vôbec som nestíhala. Ale mám to v pripomienkach, zajtra sa chcem zastaviť v kancelárii v priebehu dňa, tak by som to konečne poslala, prípadne potom v utorok. V pondelok idem so synom do školy - je prváčik.Je to tak ako píšeš, ale predsa len určiť stratégiu je možné po posúdení jeho oboch podnikateľských aktivít, o ktorých, žiaľ nevieme vôbec nič.
klik
02.09.06,13:35
moje podnikateľské aktivity spočívajú vo výstavbe rodinných domov,robím v tom už cca 8 rokov a pri mojich obratoch viem ,že som schopný zarobiť max. 1 000 000 ročne,prišla mi pred rokom ponuka na radovú výstavbu,ktorú som nezvládol-objem 50 000 000 sk,a vznikli mi záväzky vo výške 5 000 000 sk,viem,že som schopný časom sa z toho dostať ale je málo pravdepodobné,že v krátkom čase získam lukratívnu zákazku,teraz niake mám ale je to na prežitie,nad transformáciou sa zamýšlam preto,lebo sme v tom boli spolu s bráchom,ktorý je názorovo na tom tak ako ja a nech máme vo všetkom jasno,ale mám obavu,že ak veritelia zatlačia som nahraný,preto by som ich rád začal oslovovať a rád by som sa vyhol exekúciam,o konkurze neuvažujem vôbec ale ako ďalej s tým bremenom,mi zatiaľ nie je jasné,preto by som rád získal niaky čas na to splatenie.akou formou ich oslovovať?
Danila
02.09.06,15:38
Je mi jasné, že Ty nad vyhlásením konkurzu neuvažuješ. Ale v hre sú aj Tvoji veritelia. Takže urobíš všetko preto, aby ten konkurz nenapadol niektorého z nich. Najdôležitejší bude ten, ktorému dlžíš najviac. Neviem, ako si na tom so záväzkami voči posťovniam, a pod. Máš už nejaké upomienky, prípadne prežalobné pokusy o zmier apod.? Aká je najdlhšia lehota po splatnosti? A voči komu? Veritelia Tvoju snahu o splátkové kalendáre uvítajú skôr, ako konkurz. Lebo takto majú reálnejšiu šancu dostať sa k svojím peniazom. Konkurz, te je veľmi dlhá pesnička. Samozrejme smútočná.
klik
02.09.06,17:29
najdljhšialehota po splatnosti je 7 mesiacov -VUB faktoring,ale práveže tá firma,ktorá mi dodávala materiál cez nich je veľmi prístupná a dokonca by som si to tam mohol odrobiť v bud.roku,predžalobné úpomienky zatiaľ nemám a poisťovniam dížim len drobné ,ktoré za 2 týždne dorovnám.Tie záväzky sú na 90% dodávatelia materiálou a 10% služby.
Danila
02.09.06,17:33
najdljhšialehota po splatnosti je 7 mesiacov -VUB faktoring,ale práveže tá firma,ktorá mi dodávala materiál cez nich je veľmi prístupná a dokonca by som si to tam mohol odrobiť v bud.roku,predžalobné úpomienky zatiaľ nemám a poisťovniam dížim len drobné ,ktoré za 2 týždne dorovnám.Tie záväzky sú na 90% dodávatelia materiálou a 10% služby.Ja v tom žiadnu tragédiu nevidím. Osobné jednanie je najlepšie. Či už budeš postupovať ako SZČO, alebo ako pretransformovaný, s tým, že im oznámiš, kto prevzal záväzky.
Orsz
06.09.06,10:24
Klik práve Ti skúšam poslať tie tlačivá, dúfam, že sa to bude dať otvoriť.
klik
07.09.06,17:57
Dik,od zajtra sa tomu venujem naplno,a ak tomu rozumiem dobre tak na valnom zhromaždení by som mal dať návrh na zmenu spoločníkou firmy,samozrejme,že všetci súhlasia,a spraviť otom pravdepodobne zápis(dvaja spoločníci končia a je nový spoločník),a čo ďalej?
Orsz
08.09.06,07:51
Dik,od zajtra sa tomu venujem naplno,a ak tomu rozumiem dobre tak na valnom zhromaždení by som mal dať návrh na zmenu spoločníkou firmy,samozrejme,že všetci súhlasia,a spraviť otom pravdepodobne zápis(dvaja spoločníci končia a je nový spoločník),a čo ďalej?


Urobíš dodatok k spoločenskej zmluve, ktorá bola napísaná pri vzniku spoločnosti. V tom dodatku uvedieš zmeny, na ktorých ste sa uzniesli na VZ.
Potom dáš návrh na vklad zmeny do Obchodného registra. Obchodný register by mal zmenu zapísať do 5 pracovných dní ( teraz je to už rýchlejšie), prípadne Ti poukáže čo treba v dodatku opraviť. Ak budeš mať výpis z OR, tam bude uvedený dátum vzniku funkcie konateľa - štatutára a týmto dňom vysporiadaš interne medzi analyt. účtami 411 - základné imanie - presunieš z dvoch spoločníkov na toho jedného celú výšku imania - alebo ak budú dvaja tak na oboch podľa rozdelenia uvedeného vo výpise z OR.
Potom začneš oznamovať zmenu bývalým veriteľom s návrhom na splátkový kalendár. Už ako sme písali v predchádzajúcich príspevkoch, pre nich napísaná veta:" uznávam svoj záväzok vo výške ....... a zaväzujem sa ho splatiť" - je afrodiziakum. Postupne to zvládneš, vidno, že máš snahu a hlavne si seriózny a chceš dať všetko do poriadku. Myslím, že to je veľké plus.
Danila
08.09.06,20:47
Dik,od zajtra sa tomu venujem naplno,a ak tomu rozumiem dobre tak na valnom zhromaždení by som mal dať návrh na zmenu spoločníkou firmy,samozrejme,že všetci súhlasia,a spraviť otom pravdepodobne zápis(dvaja spoločníci končia a je nový spoločník),a čo ďalej?Ďalej je dôležité určiť, akou formou dôjde k zániku účasti spoločníka v spoločnosti / na vlastnú žiadosť, po dohode so spoločníkmi/, či bude nahradený, komu prevedie svoj obchodný podiel, alebo ako sa s ním naloží v zmysle spoločenskej zmluvy a pod. Zápis zmeny spoločníka v obchodnom registry má len deklaratórne účinky.
klik
12.09.06,19:16
Môžu soločníci previesť svoj obchodný podiel na nového spoločníka?Ak áno,ako?V utorok som poslal pozvánky na válne zhromaždenie,čakám,že mi budú volať,dúfam,že ak k tomu príde,počítam že sa to všetko zbuchne bud.týždeň,tak ma budete viesť,čo a ako,teoreticky ste mi to vysvetlili,ale budem mať určite kopec otázok.
Danila
12.09.06,19:25
Môžu soločníci previesť svoj obchodný podiel na nového spoločníka?Ak áno,ako?V utorok som poslal pozvánky na válne zhromaždenie,čakám,že mi budú volať,dúfam,že ak k tomu príde,počítam že sa to všetko zbuchne bud.týždeň,tak ma budete viesť,čo a ako,teoreticky ste mi to vysvetlili,ale budem mať určite kopec otázok.No konečne. Dlho si sa neukázal. Už sa Teším. Všetko pripravíme.Hlavne odpovede.
Danila
12.09.06,19:58
Nadobúdateľom obchodného podielu môže byť fyzická, alebo právnická osoba.Právnym titulom na prevod obchodného podielu je zmluva o prevode obchodného podielu. Tento môže byť odplatný, alebo bezodplatný. Zmluva musí mať písomnú formu a náležitosti. Podpis prevodcu a nadobúdateľa musí byť úradne osvedčený. Obchodný zákonník vyhlásenie o pristúpení k spoločenskej zmluve vyžaduje len od nadobúdateľa, ktorý nie je spoločníkom spoločnosti, príp. k stanovám.
toria
13.09.06,11:16
Takže Ty sa budeš musieť rozhodnúť, akou formou budeš transformáciu realizovať, lebo možností je viac.A tento proces je tu na Porade veľmi dobre rozpracovaný. Hľadaj cez vyhľadávač, čo Ti nebude jasné, pýtaj sa.

Prosím Danila alebo iný poraďáci, aký je Váš názor. Mám pretransformovať živnosť na novú s.r.o. Alebo zrušiť živnosť a urobiť novú s.r.o.
Podľa mňa by bolo lepšie pretransformovať živnosť na s.r.o., pretože budeme robiť s tým istým tovarom, s tým istým autom a prechod na s.r.o. by bola asi lepší. Nemuseli by sme všetok tovar predávať s.r.o. ale vložiť ho tam ako základné imanie. Viete mi s tým poradiť???
Ako teda mám ďalej postupovať?

Ďakujem krásne
:cool:
Danila
13.09.06,19:17
Daňovník môže obchodný majetok z fyzickej osoby do s.r.o predať, vložiť do základného imania, alebo darovať. Najjednoduchší spôsob je predaj majetku. V prípade vloženia obchodného majetku do základného imania s.r.o je potrebný znalecký posudok. Pri vklade do základného imania a darovaní majetku do s.r.o zostatková cena nebude daňovým výdavkom. Pri vklade a darovaní však daňovníkovi nevzniká ani príjem podliehajúci dani. Rozhodnúť sa musíš sama, tu máš len návod.
Orsz
13.09.06,20:04
Prosím Danila alebo iný poraďáci, aký je Váš názor. Mám pretransformovať živnosť na novú s.r.o. Alebo zrušiť živnosť a urobiť novú s.r.o.
Podľa mňa by bolo lepšie pretransformovať živnosť na s.r.o., pretože budeme robiť s tým istým tovarom, s tým istým autom a prechod na s.r.o. by bola asi lepší. Nemuseli by sme všetok tovar predávať s.r.o. ale vložiť ho tam ako základné imanie. Viete mi s tým poradiť???
Ako teda mám ďalej postupovať?

Ďakujem krásne
:cool:

Samozrejme, že základné imanie nie je majetok - teda auto, alebo nehnuteľnosť atď. Takže to nemožno dať do základného imania. Fyzická a právnická osoba sú odlišné ekonomické subjekty. Tovar sa musí predať minimálne v nákupnej cene, pretože pri SZČO bol pri úhrade plne odpísaný do nákladov, takže ho treba dať do výnosov. Auto možno odpredať za zostatkovú cenu, pri aute netreba znalecký posudok - ak je zostatková cena nulová, tak za cenu určenú dohodou. Znalecký posudok treba pri nehnuteľnosti - ale tú nespomínaš, takže o to sa zrejme nejedná.
Ale i tak si nemyslím, že je "lepšie" sa pretransformovať na s.r.o - snáď kôli ručeniu? Ani pri s.r.o. sa nemožno úplne zbaviť zodpovednosti. A pri skončení s podnikaním, je väčší problém ukončiť právnickú osobu než fyzickú - i finančne náročnejšie.
Danila
13.09.06,20:14
Samozrejme, že základné imanie nie je majetok - teda auto, alebo nehnuteľnosť atď. Takže to nemožno dať do základného imania. Fyzická a právnická osoba sú odlišné ekonomické subjekty. Tovar sa musí predať minimálne v nákupnej cene, pretože pri SZČO bol pri úhrade plne odpísaný do nákladov, takže ho treba dať do výnosov. Auto možno odpredať za zostatkovú cenu, pri aute netreba znalecký posudok - ak je zostatková cena nulová, tak za cenu určenú dohodou. Znalecký posudok treba pri nehnuteľnosti - ale tú nespomínaš, takže o to sa zrejme nejedná.
Ale i tak si nemyslím, že je "lepšie" sa pretransformovať na s.r.o - snáď kôli ručeniu? Ani pri s.r.o. sa nemožno úplne zbaviť zodpovednosti. A pri skončení s podnikaním, je väčší problém ukončiť právnickú osobu než fyzickú - i finančne náročnejšie.Z obsahu tohoto príspevku som veľmi zmätená.
Orsz
13.09.06,20:16
Z obsahu tohoto príspevku som veľmi zmätená.

Konkretizuj čo Ťa zmiatlo, možno to zmätie aj mňa. Skúsme.
Danila
14.09.06,06:29
Konkretizuj čo Ťa zmiatlo, možno to zmätie aj mňa. Skúsme.Zadávateľka sa dotazovala na spôsob transformácie FO na s.r.o. V príspevku som jej napísala možnosti. Tie súvisia s vkladom do základného imania, pričom ide o viac variantných riešení. Potom Tvojmu konštatovaniu o základnom imaní nerozumiem.
Orsz
14.09.06,08:10
Zadávateľka sa dotazovala na spôsob transformácie FO na s.r.o. V príspevku som jej napísala možnosti. Tie súvisia s vkladom do základného imania, pričom ide o viac variantných riešení. Potom Tvojmu konštatovaniu o základnom imaní nerozumiem.


Áno, to je OK. Ale ja som písala príspevok ku konkrétnym veciam v príspevku - teda transformácia - čo s autom, tovarom od Torie. Tak nechápem ten zmätok u Teba. A nereagovala som na Tvoj príspevok, ale na príspevok od Torie.
Ak som sa Ťa nejak dotkla svojim príspevkom, tak sa ospravedlňujem.
Danila
14.09.06,08:40
Áno, to je OK. Ale ja som písala príspevok ku konkrétnym veciam v príspevku - teda transformácia - čo s autom, tovarom od Torie. Tak nechápem ten zmätok u Teba. A nereagovala som na Tvoj príspevok, ale na príspevok od Torie.
Ak som sa Ťa nejak dotkla svojim príspevkom, tak sa ospravedlňujem.Mňa sa ešte nikdy nikto nedotkol svojim príspevkom. Ja každý vnímam ako subjektívny názor. Lenže skôr ako veci vyjasňovať, často diskusia skĺza niekam úplne inam. Navyše obe reagujeme na jeden príspevok. Takže ak sme dve, čo reagujeme, tak hľadajme východiská, prečo reagujeme rozdielne. Nájdime skôr, čo nás spája, nie čo nás rozdeľuje. V prospech zadávateľa. Takže: Ja píšem, že v procese transformácie z FO na s.r.o je možný vklad do základného imania - Ty píšeš, že to možné nie je. Takže suma sumárum, je to pre mňa zmätočné.
Orsz
14.09.06,08:45
Mňa sa ešte nikdy nikto nedotkol svojim príspevkom. Ja každý vnímam ako subjektívny názor. Lenže skôr ako veci vyjasňovať, často diskusia skĺza niekam úplne inam. Navyše obe reagujeme na jeden príspevok. Takže ak sme dve, čo reagujeme, tak hľadajme východiská, prečo reagujeme rozdielne. Nájdime skôr, čo nás spája, nie čo nás rozdeľuje. V prospech zadávateľa. Takže: Ja píšem, že v procese transformácie z FO na s.r.o je možný vklad do základného imania - Ty píšeš, že to možné nie je. Takže suma sumárum, je to pre mňa zmätočné.

Myslíš tým vkladom do ZI - celú hodnotu tovaru a auto? Ja v tomto prípade, ak sa hovorí o ZI myslím účet 411.
Danila
14.09.06,09:57
V tomto sme sa určite zhodli. Účet 411- Základné imanie - predstavuje kapitál, ktorý vkladajú zakladatelia ako vstupný, vlastný "zdroj krytia " majetku účtovnej jednotky. Teda celková hodnota vkladu musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti. V podstate to, čo zaúčtujeme na majetkových účtoch/ pri vložení nepeňažných vkladov/bude na opačnej strane účtu 411. Tým som chcela len konštatovanie v Tvojom príspevku 34, že do základného imania nemožno dať auto a pod. poopraviť.
Orsz
14.09.06,11:12
V tomto sme sa určite zhodli. Účet 411- Základné imanie - predstavuje kapitál, ktorý vkladajú zakladatelia ako vstupný, vlastný "zdroj krytia " majetku účtovnej jednotky. Teda celková hodnota vkladu musí súhlasiť s hodnotou základného imania spoločnosti. V podstate to, čo zaúčtujeme na majetkových účtoch/ pri vložení nepeňažných vkladov/bude na opačnej strane účtu 411. Tým som chcela len konštatovanie v Tvojom príspevku 34, že do základného imania nemožno dať auto a pod. poopraviť.

Poopraviť tak, že do ZI možno dať hodnotu auta a tovaru? Teda ak mám 200000,- Sk ako minimum na vklad do ZI, v tom bude hodnota auta? Podľa mňa auto prejde do majetku spoločnosti, ale formou predaja a zaúčtuje sa na účet 022 - ako DHM, a tovar na 132 - do skladu tovaru - samozrejme odpredaný z FO v minimálne nákupnej cene. Takto som to myslela :rolleyes:.
toria
15.09.06,05:47
Takže Ty sa budeš musieť rozhodnúť, akou formou budeš transformáciu realizovať, lebo možností je viac.A tento proces je tu na Porade veľmi dobre rozpracovaný. Hľadaj cez vyhľadávač, čo Ti nebude jasné, pýtaj sa.

Poraďte prosím, keď chcem túto transformáciu realizovať tak, že všetok majetok a tovar by prešiel zo SZČO na s.r.o.
Je k tomu nejaká zmluva, alebo ako sa to robí? Nechceme to robiť tak, že predáme s.r.o. všetko čo máme. Myslím si, že je to zbytočné keď v s.r.o. bude manžel sám. Môžeme to prípadne urobiť ako vloženie nepeňažného základného imania???
Poraďte, ak s tým máte skúseností. Každá rada ma poteší. Chceme tú s.r.o. otvoriť hneď ako nám prídu Výpisy z registra.

Všimla som si aj v programe ALFA,. že je tam možnosť prejsť do OMEGY. To znamená, že by tam prešiel všetok majetok aj záväzky?


ĎAkUJEM a prajem krásny predĺžený víkend!!!
Danila
15.09.06,07:30
V prvom rade by som Ti možno poradila trošku veci doštudovať, ak chceš všetko robiť bez právnika. S.r.o. je síce veľmi populárna forma podnikania, ale ak má byť všetko O.K. tak dá pekne zabrať z hľadiska jej založenia a fungovania. Ak si sa rozhodla pre riešenie vložiť obchodný majetok vo forme vecného vkladu do ZI s.r.o je potrebný znalecký posudok. Tento musí obsahovať aj popis nepeňažného vkladu a spôsob jeho ocenenia. Na účtovné účely sa vecný vklad zaradí do účtovníctva v ocenení podľa znaleckého posudku. Na daňové účely bude vstupnou cenou zostatková cena zistená u vkladateľa.. Výška vkladov spoločníkov je obligatórnou základnou náležitosťou spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny.
toria
15.09.06,08:32
V prvom rade by som Ti možno poradila trošku veci doštudovať, ak chceš všetko robiť bez právnika. S.r.o. je síce veľmi populárna forma podnikania, ale ak má byť všetko O.K. tak dá pekne zabrať z hľadiska jej založenia a fungovania. Ak si sa rozhodla pre riešenie vložiť obchodný majetok vo forme vecného vkladu do ZI s.r.o je potrebný znalecký posudok. Tento musí obsahovať aj popis nepeňažného vkladu a spôsob jeho ocenenia. Na účtovné účely sa vecný vklad zaradí do účtovníctva v ocenení podľa znaleckého posudku. Na daňové účely bude vstupnou cenou zostatková cena zistená u vkladateľa.. Výška vkladov spoločníkov je obligatórnou základnou náležitosťou spoločenskej zmluvy alebo zakladateľskej listiny.

Nevedela som, že na to treba znalecký posudok. Vieš máme SZČO veľa tovaru na sklade, auto na podnikanie. No a teraz chceme tú s.r.o. Manžel bude jediný konateľ aj spoločník. Myslím si, že bude teda jednoduchšie predať všetok tovar a auto s.r.o. Myslíš, že by to takto bolo lepšie? Všetky zmluvy sú už pripravené, len ešte sme nevedeli ako s tým ZI či tam dáme formu peňažného vkladu alebo nepeňažného. čo by si mi poradila Ty alebo čo by si robila na mojom mieste TY?
Každá rada ma poteší, nech ich je čo najviac.
A ešte otázočka keď budeme ako SZČO chcieť odpredať tovar a auto s.r.o. tak kúpnu cenu si môžeme stanoviť my? Je jasné, že tovar tak ako sme kúpili ale auto je na nás?
Sme plátcovia DPH, takže z tohoto príjmu musíme odviesť ešte aj DPH, však?
toria
15.09.06,08:33
idem už domov, ale večer sa k tejto téme 100% vrátim. ďakujem všetkým za rady aj v dnešný voľný deň :-)


Toria
Danila
15.09.06,10:10
idem už domov, ale večer sa k tejto téme 100% vrátim. ďakujem všetkým za rady aj v dnešný voľný deň :-)


ToriaVšetky otázočky zodpovieme. Mám to tiež na pláne večer. Idem tiež relaxovať.
Danila
15.09.06,16:27
Ak nedáš auto a zásoby ako vklad a budeš predávať je to najjednoduchšia forma. Príjem z predaja je daňovým príjmom. Zostatková cena daňovým výdavkom. V s.r.o účtuješ na účet majetku/auto/ a zásob po vzniku s.r.o/ zápis do OR/. Prvý účtovný prípad je pohľadávka za upísané ZI. Keď predávaš, jedná sa o dodanie tovaru podliehajúce DPH. A keď ešte poriadne pohľadáš v PORADE, určite nájdeš všetko, čo potrebuješ. Pekný večer.
toria
18.09.06,18:05
A ešte takú malú radu by som prosila. Chceme zobrať jedno auto na leasing bude asi lepšie keď ho zoberieme už na tú s.r.o. Ako na SZČO, však? Nedalo by sa zobrať na SZČO a potom nejakým prevzatím záväzku prehodiť na s.r.o.?
Nemáte niekdo náhodou nejaký vzor kúpnej zmluvy, ktorou by sme prehodili všetok tovar a majetok SZČO na novo zriadenú s.r.o.????


Ďakujem vopred!!!!:rolleyes:
Danila
18.09.06,18:38
A ešte takú malú radu by som prosila. Chceme zobrať jedno auto na leasing bude asi lepšie keď ho zoberieme už na tú s.r.o. Ako na SZČO, však? Nedalo by sa zobrať na SZČO a potom nejakým prevzatím záväzku prehodiť na s.r.o.?
Nemáte niekdo náhodou nejaký vzor kúpnej zmluvy, ktorou by sme prehodili všetok tovar a majetok SZČO na novo zriadenú s.r.o.????


Ďakujem vopred!!!!:rolleyes:Ty nebudeš tovar prehadzovať, ale predávať. Vzor kúpnej zmluvy nájdeš v tu priložených tlačivách. Auto je lepšie zobrať na s.r.o, ak uvažuješ, že ho tam budeš využívať na podnikanie. Snaž sa veci uľahčovať, nie komplikovať.
toria
20.09.06,12:53
Ty nebudeš tovar prehadzovať, ale predávať. Vzor kúpnej zmluvy nájdeš v tu priložených tlačivách. Auto je lepšie zobrať na s.r.o, ak uvažuješ, že ho tam budeš využívať na podnikanie. Snaž sa veci uľahčovať, nie komplikovať.

A keď idem auto, ktoré ma SZČO v majetku predať tej novej s.r.o., musím mať nejaký odhad ceny vozidla? Či urobím KZ na sumu, ktorá sa mi zdá vhodná?


Ďakujem
Danila
20.09.06,14:36
A keď idem auto, ktoré ma SZČO v majetku predať tej novej s.r.o., musím mať nejaký odhad ceny vozidla? Či urobím KZ na sumu, ktorá sa mi zdá vhodná?


ĎakujemJa osobne by som uplatnila zostatkovú cenu.