radrak
04.04.19,07:37
Ahojte,

mam napad na startup (mobilna aplikacia) a nemam kapital. Zohnal som cloveka (majitela programatorskej firmy) , ktory do toho napadu chce ist. Ja prinasam myslienku, cely dizajn aplikacie, dokumentacie, logo atd). Jeho vklad je ten, ze necha svojich ludi aplikaciu naprogramovat, otestovat atd. Nemam s.r.o. . Aj napriek tomu ze sa mu napad paci, nemame medzi sebou ziadnu zmluvu alebo proste nieco, co by zarucovalo ze on mi ten napad neukradne.
Ake su moznosti, ako si napad ochranit? Ma zmysel spisat nejaku zmluvu, ktorou by sme sa jasne dohodli ze ja prinasam nieco, on prinasa nieco, a ked bude aplikacia hotova ze zalozime spolu s.r.o. s podielom 50 na 50 ?

Nechcem totizto zakladat s.r.o sam, lebo nemam istotu, ze sa aplikacia aj doprogramuje (ma sa zacat programovat v maji).

Mozem sa nejako "papierovo" ochranit pred tym, ze by mi cely napad proste ukradol?

Pretoze jediny dokaz mam len chat komunikaciu, a 1 osobne stretnutie s potrasenim ruk...

Dakujem velmi pekne

S pozdravom,

Rado
hanelie
04.04.19,05:55
uzatvorte spolu zmluvu o budúcej zmluve - treba uviesť všetky podrobnosti o produkte aj copyright
hanelie
04.04.19,06:04
profesional
06.04.19,16:53
Uzatvorte zmluvu o spoločnom diele a vysporiadaní práv k spoločnému dielu.
profesional
06.04.19,16:55
Ach jaj..
Prečo sa neprávnik snaží akousi všeobecnou radou, ktorá tomu človeku ani len nenaznačí správny smer, vôbec reagovať..?
Neber to osobne.. Ale ani ja sa nevyjadrujem k neurochirurgii..

Napísal si mu všeobecnú odpoveď, ktorá je k tomu nezmysel..
sosak
06.04.19,17:04
Nemáš istotu, že ti nápad neukradne. Oboznámil si s nápadom úplne cudziu osobu a to je v dnešnej dobe riziko. Ako píšeš: jediny dokaz mam len chat komunikaciu, a 1 osobne stretnutie s potrasenim ruk...
misoft
06.04.19,17:11
Ako sosak napísal - teraz už nemáš NIČ. Darmo ti tu poradíme nejakú zmluvu, pokiaľ s ňou prídeš za "investorom", ten sa len začuduje, že čo to vlastne chceš. Pretože ty si mu dal nápad, vysvetlil si to všetko - dal si mu to ako na striebornom podnose. A zatiaľ, čo sa tu pýtaš, on už dávno pracuje, dá si to buď patentovať, alebo dať ochrannú známku - a ty budeš mať akurát dlhý nos.
Chat komunikácia? Len pár písmenok - nie je to dôkaz. Osobný rozhovor? Veď ste len kecali.
hanelie
07.04.19,06:18
odpovedala som na otázku :

"Ma zmysel spisat nejaku zmluvu, ktorou by sme sa jasne dohodli ze ja prinasam nieco, on prinasa nieco, a ked bude aplikacia hotova ze zalozime spolu s.r.o. s podielom 50 na 50 ? "

prečo si myslíš, že nie je vhodné ošetriť ( zabezpečiť do budúcna ) "vzťah" touto zmluvou ( k ostatnému sa nevyjadrujem , link predstavuje ochranu duševného vlastníctva )
radrak
07.04.19,14:49
Zdravim Vas "Profesional". Dakujem velmi pekne za odpoved. A je na takuto zmluvu aj nejaky vseobecny template? Alebo sa taketo zmluvy nechavaju vypracovat pravnikom? Vdaka, Rado
radrak
08.04.19,05:52
No hej, ale ako mozem prist za clovekom, ktory ma moznost moj napad naprogramovat, a ja mu nepoviem o aky napad ide? Ja som proste musel o napade vsetko povedat, lebo on ma so mnou ist do toto 50 na 50 v novej firme, ktoru spolu zalozime. Len som nemohol zakladt firmu predtym, nez vobec dostanem zelenu od cloveka, ze ide do toho a napad ho oslovi...to by bolo zbytocne riziko a v pripade neuspechu strata penazi. Takze ak zhanam niekoho kto zastresi programovanie mojho napadu, musim mu predsa o napade povedat uplne vsetko. Preto sa pytam aky dokument existuje na ochranu mojho napadu a zaviazanie sa tej druhej osoby, ze bude konat cestne? Ako "profesional" nizsie napisal - existuje zmluva o spolocnom diele a vysporiadani prav ku dielu, to mi pride ako rozumna cesta. Teraz musim zistit, ci na taketo zmluvy existuje aspon nejaky template, ake body by mala obsahovat, a ci to musi pisat pravnik.
misoft
08.04.19,06:56
Už vtedy, keď si mu predkladal svoj nápad (a mal si to predkladať tak, aby pochopil wocogo, ale nemal podrobné detaily) ste mali spísať aspoň predbežnú obojstrannú zmluvu, kde by bolo od A do Z rozobrané, kto a na čo bude mať nárok, kto bude uvádzaný ako autor.
A mal by si (síce predbežne, ale mal) potvrdené, ako ste sa dohodli. A potom by si mohol riešiť ochranu svojho duševného vlastníctva právne. Lebo PAPIER NEPUSTÍ, najmä ak sú tam PODPISY.
profesional
08.04.19,07:24
Je nevyhnutné uzatvoriť zmluvu o spoločnom diele a vysporiadaní práv k spoločnému dielu.

To je jediná možnosť. Inú možnosť právo neumožňuje.

Proste právo je tak postavené. Nič menej a nič viac.
profesional
08.04.19,07:28
Template určite neexistuje Používať na zmluvy Template je už od prvopočiatku nesprávna idea. Laici si myslia, že si môžu zmluvu, akokoľvek zložitú, robiť sami. Ale je to rovnaký blud ako si myslieť, že si môže človek sám urobiť neurochirurgickú operáciu, len aby ušetril..
Nájdite si právnika..
radrak
08.04.19,07:45
dakujem za odpoved ;-)