denisamka
26.08.06,15:22
Prosím poraďte mi: moja známa nám priniesla s potravinami aj potravinové mole. Už som kadečo vyskúšala, ale neviem sa ich zbaviť nadobro. Vždy ešte kde tu dajakú nájdem. Hanbím sa niekoho k nám pozvať na návštevu, lebo mám strach, že práve vtedy tu dajaká mola bude poletovať.
Ďakujem:eek:
otázka
26.08.06,13:40
Toto sa mi stalo pred rokmi v uzavretej miestnosti /špajza/ z vlašských orechov. Neostávalo nič iné ako orechy vyhodiť, a keďže mole si voľne poletovali a boli na polici aj larvy, tak som celú špajzu vypratala, vydrhla /vydezinkovala/, premaľovala a odvtedy mám pokoj.
Treba zistiť odkiaľ sa mole berú a zničiť tú danú potravinu. Väčšinou sú z múky, fazule, sušených hríbov, vlašských orechov /odvtedy ich uskladňujem olúpané v mrazáku/. Je dobré uskladňovať takéto potraviny v zavaraninových pohároch s uzáverom.
denisamka
26.08.06,13:48
vďaka. Je pravda, že raz som už urobila generálku - vyhodila všetko, čo tam bolo. Pravdepodobne si však našli dajaký úkryt.
maturantka
26.08.06,17:19
Ja všetky potraviny, ktoré by mohli byť zdrojom už po kúpe zabalím do mikroténových sáčkov a zaviažem na uzol /múka a pod./, niektoré skladujem v chladničke /orechy, mak.../ a niektoré v mraziaku /fazuľa/. Na strope mám stále zavesený lepiaci prúžok. Ani neviem ako, občas sa ale na prúžku nejaká moľa objaví, ale našťastie len zriedka, nejaká zablúdená.
Paula
26.08.06,19:39
Hanbím sa niekoho k nám pozvať na návštevu, lebo mám strach, že práve vtedy tu dajaká mola bude poletovať.
Ďakujem:eek:

Netráp sa, moľa môže sprevádzať návštevu v momente, keď otvoríš vchodové dvere. Ako je vyššie spomínané, existujú aj mole, ktoré zablúdili....to sú tie zo susedstva a číhajú na vhodnú chvíľu, aby urobili exkurziu Tvojej domácnosti. Takto mi občas vletia oblokom, keď zažnem večer svetlo, niekedy zasa z chodby, len čo otvorím dvere (akoby načúvali, čo sa u mňa deje).......s kľudom návštevu prijmi a s humorom prípadne poznamenaj: Aké milé od Vás, okrem kvetov aj živý darček nesiete :)
denisamka
27.08.06,09:21
Díky za radu. Naše špeciálne mole sa dokážu prokúsať aj cez 2 mikroténové sáčky. Už mám všetko v dózach. Snáď im nezachutí aj umelá hmota.
kattka.c
27.08.06,13:47
na potravinove mole je dobry bobkovy list - staci porozkladat par listkov do skrine s potravinami. :cool:
Paula
27.08.06,13:53
Bobkový list nemajú v láske ani ostatné druhy tejto pliagy :) Treba ho dať aj do skríň s textíliami, ak sú problémy .
denisamka
27.08.06,16:43
:mee: naše sú asi špeciálne. Skúsila som to, zjedli aj bobkový list.:mee:
Paula
27.08.06,16:49
zjedli aj bobkový list.:mee:

:D :D :D :D :D koťuhy! Prepáč, Tebe je do plaču, ale dostala som záchvat smiechu, tak milo si to napísala :)
denisamka
28.08.06,06:53
Už mi ne je do plaču. Ak jedli bobkový list, znamená to, že sú hladné :D a už nemali čo po ruke alebo nohe a zjedli to. :p Vieš už som dala všetko do dóz. Tak už sa snáď odsťahujú k susede. Na poličku som im dala na papieri vyznačenú trasu kadiaľ majú letieť, ale zatiaľ to nepochopili. Zatiaľ u mňa im hrozí akurát hladovka.:p :p
PS. Ten vyplaznutý jazyk patrí moliam, nie tebe.
Zuzana2
28.08.06,07:32
Viem, že to nie je o moliach - ale ...... pridám skúsenosť so živočíchmi:
Kúpila som v Kauflande ryžu aj s chrobákmi. (Samozrejme o chrobákoch som nevedela, aby ste si nemysleli, že s obľubou kupujem potraviny aj so živými tvormi.) Keď som po čase išla robiť ryžu - potvorky sa tak rozmnožili, že v sáčiku bola už len biela múčka (ryžu zožrali), čo je však horšie - naliezli mi do všetkých otvorených sáčkov, čo boli nablízku - cestoviny, múka, ...
Tak som to všetko pekne - krásne musela tiež povyhadzovať a potraviny musím tiež skladovať v uzatvorených nádobách.
A ešte - chrobáčiky vyliezali aj z uzatvoreného sáčika - neviem, ako sa im to podarilo. Ešteže som nekúpila 10 kg, ako zvyknem.
maturantka
28.08.06,07:51
Tak to ti, Zuzka, gratulujem.
Pepa
28.08.06,08:15
:mee: naše sú asi špeciálne. Skúsila som to, zjedli aj bobkový list.:mee:
:D:D:D:D
Musím sa smiať. Chápem ťa, takéto skúsenosti mám aj ja. Nadobro sa mi ich podarilo zlikvidovať asi po pol roku - sledovala som všetko, oni sa dostanú aj pod viečko zaváranín /nie do vnútra zaváraniny - mali tam nakladené larvy/. Snažila som sa kupovať všetkého len toľko, koľko sme spotrebovali. A čo sa vliezlo do chladničky, bolo v chladničke.
denisamka
29.08.06,08:02
:D Ja som včera chcela robiť Pizzové loďky. Hádajte čo som našla v pizza korení? Húseničky molí. Teraz ak mi niekto povie, že mole sú len v múkach, tak sa mu rovno do očí vymejem, že ešte nevidel naše.:D :D :D
janasv
29.08.06,17:06
Mozno je to nejaky dosial neobjaveny druh......:confused:Treba zavolat zoologa.......:p /Ten bobkovy list urcite niekde nespadol?/
Inak, viem ze si dokazu naklast svoj "dorast" aj napr. do casopisov alebo papiera urceneho na zber. Tma a teplo.... Alebo prelietaju cez stupacky - cez WC.
;)VYDRZAT!!!!!;)
LubicaN
30.08.06,03:49
...vieš čo ešte môžeš skúsiť na tie pliagy? Na lúkach zvykne rásť taká vysoká bylina (teraz si nespomeniem ako sa volá, ale ktosi isto pochoipí ktorú myslím a prilepí sem obrázok), kvitne na žlto - také akoby guličky bez lupeňov. Tak toto vraj vysušené odpudzuje mole. Ale nezabúdaj, že vždy treba odstrániť prvotný problém a nie len dôsledok. Teda všetky hnusoby treba vykynožiť a následne vytrvalo odpudzovať. Niekde som videla taký lapač molí, bolo to z papiera - tri trojuholníky, keď sa to zložilo, vyzeralo to ako ihlan. Z vonkajšej strany to bolo pekné farebné, vyložené na skrini to pôsobilo ako dekorácia, vnútorná strana bola lepiaca a údajne moliam ohromne vonia... Teda moja rada znie, ešte raz urob "generalní úklid", pokúp si do každej jednej miestnosti nejaký ten lapač, na lúke nájdi "odpudzovač", obrň sa trpezlivosťou. Nie je to otázka týžňa, lebo ako tu už bolo písané, kde-tu sa nájdu larvy, z nich budú zas mole a tie zas nakladú...
denisamka
30.08.06,07:35
Bobkový list určite nespadol. Našla som tam kúsok z listu a bolo na ňom vidieť, že je obkúsaný.
A kde sa ten lapač dá dostať?
LubicaN
30.08.06,10:16
Bobkový list určite nespadol. Našla som tam kúsok z listu a bolo na ňom vidieť, že je obkúsaný.
A kde sa ten lapač dá dostať?

...ja som to videla na návšteve a obzerala som to ako dekoráciu...až mi to zložili a tam vnútri boli polepené mole... Oni to tuším kupovali kdesi v Rakúsku ale určite aj u nás v drogérii budú také čosi mať. Len sa netreba hanbiť a opýtať sa...
maturantka
31.08.06,09:51
Georgeo, ja asi viem, čo myslíš - podľa popisu - VRATIČ. Naša stará mama to dávala sliepkam do hniezd, aby ich netrápili vši.
elli
31.08.06,13:45
Georgeo, ja asi viem, čo myslíš - podľa popisu - VRATIČ. Naša stará mama to dávala sliepkam do hniezd, aby ich netrápili vši.

vratic by som velmi medzi potraviny nedavala, este tak do okna. Skusila si nasypat na policku tabak? Ten vraj moliam tiez nevonia. A do skrin so satami levandulu v platenom vrecusku.
Elena Navrátilová
31.08.06,13:50
Proti moliam sú dobré aj gaštanové kvety. Vôňa kvetu ich odháňa. Aj medzi prádlo.
LubicaN
04.09.06,04:42
vratic by som velmi medzi potraviny nedavala, este tak do okna. Skusila si nasypat na policku tabak? Ten vraj moliam tiez nevonia. A do skrin so satami levandulu v platenom vrecusku.

...ja som ho ale nekázala dať medzi potraviny! Ja som len napísala, že vysušený odpudzuje mole, preto ho veľa ľudí má vysušený v byte...
veronika-v
12.07.09,09:09
vďaka. Je pravda, že raz som už urobila generálku - vyhodila všetko, čo tam bolo. Pravdepodobne si však našli dajaký úkryt.
ja som pochopila, že je zbytočné prezerať len potraviny. my sme to urobili asi 3 x v celej kuchyni a stále nám niekde poletovali. teraz mám prázniny tak som sa do toho pustila a vyhádzala som zo všetkých skriniek v kuchyni úplne všetko a viete kde som nasla zakuklené larvy? v dierkach v kuchynskej linke..poznáte ich nie? sú už predvŕtané na stenách nábytku aby ste si mohli dať poličku do akejkoľvek výšky. a úplny bonus bol keď som ich našla vo fritéze vo filtry a v niekoľkých spotrebičoch v tej dierke čo je na konci šnúry(neviem ako to inak nazvať ale je to ten koniec ktorý strkáte do elek. zásuvky)
tak len toľko...
Moleee
05.07.14,12:43
Ahojte, ja som bola velmi zufala z potravinvych moli, ale velmi vela som sa dozvedela aj z internetu a tak som si povedala ze sa podelim o svoje skusenosti aby som niekomu pomohla aj ja....

Najprv som si nebola ista ake mole vlastne u mna lietaju, kedze som ich nachadzala vsade po byte, a aj v skrini.. Google ale neklamal, podla sfarbenia a velkosti mi vsetko potvrdzovalo ze u mna sa usidlili mole potravinove(aj ked uz som v navale zufalstva niekdy zvazovala ci sa u mna nevyliahol novy zmiesany druh ktory mi bude ujedat ako z potravin tak z oblecenia...)

Najtazsie bolo pre mna to podrobne patranie, trvalo mi to dokopy tri dni, kde som este aj na treti den pozerala opakovane tie iste potraviny, a co som nevidela pred tym -potraviny co som si myslela ze nie su chytene,-som zrazu spozorovala..
Ja som zvolila nasledny postup:

Nakupila som si najprv tie lepive pasce na mole.. Znacky Raid a Biolit. Rozlepila som ich do vsetkych potravinovych skriniek, ku koreninam, a aj do satnika zo tri..
Vzdy rano som kontrolovala stav pasci..
V jednom satniku z troch sa mi chytili tri mole...
V izbe som mala zhodou okolnosti zavesenu aj mucholapku, a tam som nasla nalepene dve(aj ked to pripisujem skor nejakej nahode kedze som sa nikde nedocitala ze by mucholapky vonali a lakali aj mole..)
No a v kuchyni som nasla prve rano 5, dalsie rano dalsich 6...
Sice ma miatol ten satnik, vedela som ze vylietavaju najma z kuchyne...

Tie pasce nie su stopercentne kedze lapaju len samcekov moli..
Najprv som prehladala komplet skrinku, kde mam vylucne bezlepkove potraviny.. Tam sa mi do pasce nechytila ani jedna mola.. Netusim ci su az take vyberave...
Tam nič. A to tam mam otvorene vreco s ryzou..
Potom som sla do klasickych potravinovych skriniek, korenin a pod.
Nasla som ich v cestovinach(na tretie hladanie jednu larvu), a potom sice len ich pavucinky v spagetach, v kave.. (Kava bola v original baleni zo zavitovym zatvaranim, ale nehybalo sa s nou uz mesiace..)Ostatne jedla a aj koreniny som prezrela a zdali sa mi OK, ale riskovat som to nechcela.. A tak som to proste smarila vsetko do kosa..

A este jedna dolezita vec-zamotky, larvy.. HNIEZDO....Tie male potvory som nasla v rozlicnych stadiach ich vyvoja vo vnutri skrinky, ktora zvnutra mala este od vyroby kopu zbytocnych dierok na vlozenie tych malych stuplikov na ktore sa polozi policka...
V nich mali tie svine raj... To bola najhorsia cast , ale tak pouzila som do kazdej silny dezinfekcny prostriedok, nasledne vysavac so silnym tahom, a uplne nakoniec zbytocne otvory pekne zacpala akrylom/silikonom...proste tmelom..

Vysavac nasledne preventivne hned vyprazdnila vrecko a zahodila... Presne preto som mala tie tri mole v jednej zo skrin.. Asi mesiac som nemenila vrecko vo vysavaci a tak sa mi tam nejake vyliahli a z vysavaca vyliezli...

Vela stastia vsetkym bojovnickam!!!!!