horama
04.04.19,17:26
Dobrý deň

Sme dvaja bratia a mama. Ideme robiť pojednávanku po zosnulom otcovi.
Už sme sa všetci dohodli. Chceli by sme to spojiť tak, že mama prepíše darom aj to čo bude po otcovi aj svoju 1/2 na nás dvoch. To znamená, že budem s bratom mať po 1/2 majetku. Robili ste to už niekto takto? Alebo ako na to, aby sme to nerobili 2 krát.

Ďakujem za odpovede
buchač
04.04.19,15:34
Bežne sa to takto robí...aj ja som týmto prešiel.
Na pojednávaní o dedičstve tieto skutočnosti proste vyhlásite pred notárom.
Mama to už ale nedaruje klasicky...ale vzdá sa svojho dedičstva v prospech vás - bratov.
Notár to zakomponuje do patričných dokladov...v prípade nehnuteľností postúpi náležité na kataster.
Fertig.
veronikasad
04.04.19,16:45
ak dobre čítam, synovia chcú nielen celé dedičstvo po otcovi (matkin podiel z dedičstva), ale aj podiel matky, ktorý vlastnila doteraz ...
buchač
04.04.19,16:54
Šak hej...niečo nesedí ? Ako vravím, prešli sme si tým.
Svokor zomrel...v tej dobe boli svokrovci majitelia záhrady.
U notára sa svokra vzdala svojej časti - 1/2ky v prospech dcér. Druhú polovičku dedili zo zákona.
horama
04.04.19,16:56
Toto som aj vedel. My všetci sme chceli riešiť všetko naraz.
Mama má už roky a nechce, aby sme my synovia mali problémy
s obehávaním všetkých náležitostí.
Katy a R
04.04.19,16:57
v jednom DK po manželovi - ale bolo to dávnejšie - to takto presne bolo spravené - ako píše zadávateľ. Bola tam vyčíslená "náhradová pohľadávka" - citujem presne . - vlastne hodnota polovice BSM. No a uvedené, že manželka ju nežiada vyplatiť. Deťom potom ostal celý majetok - aj celá polovica po otcovi, aj tá jej polovica .
tak neviem - teraz sa to už nedá?
horama
04.04.19,16:58
Ide to hneď všetko naraz?
veronikasad
04.04.19,16:58
V dedičskom konaní sa mohla riešiť len časť, ktorá bola predmetom dedičstva po svokrovi. Svokrina 1/2 musela byť predmetom inej zmluvy ...
horama
04.04.19,17:01
dobre čítaš, len si to zle vysvetluješ( že chcú)
mama to tak chce
Katy a R
04.04.19,17:06
veronika - pre19timi rokmi sa dalo - neviem, ako teraz?
Mária27
04.04.19,17:09
ok, ja som sa s tým nestretla, Všade sa píše, že sa vyporiada BSM a dedí sa jeho majetok.
buchač
04.04.19,17:12
veronikasad (Dnes 19:58) V dedičskom konaní sa mohla riešiť len časť, ktorá bola predmetom dedičstva po svokrovi. Svokrina 1/2 musela byť predmetom inej zmluvy ...
=================
Akej inej zmluvy ? Akože iné sedenie, alebo ako to myslíš ?

Predsa platí :

Notár poverený súdom vydá osvedčenie o dedičstve v prípade bezproblémového priebehu, teda ak je dedičom jediná osoba, dedičstvo pripadlo štátu, dedičia sa medzi sebou dohodli alebo uzavreli s veriteľmi poručiteľa dohodu o prenechaní predĺženého dedičstva na úhradu dlhov. Osvedčenie o dedičstve obsahuje označenie súdneho komisára, označenie dedičskej veci, označenie účastníkov a ich zástupcov, vyhlásenie dedičov o spôsobe a obsahu vyporiadania bezpodielového spoluvlastníctva manželov zaniknutého smrťou poručiteľa, obsah osvedčovanej skutočnosti, ak ide o spoluvlastníkov, výšku ich spoluvlastníckych podielov vyjadrených zlomkom z celku, údaj o odmene notára a o jeho hotových výdavkoch, ďalšie údaje, najmä údaje potrebné na zápis práva k nehnuteľnostiam do katastra nehnuteľností, podpisy účastníkov a ich vyhlásenie, že súhlasia s obsahom osvedčenia, poučenie o tom, že účastník konania môže do 15 dní od prevzatia osvedčenia o dedičstve požiadať súd o pokračovanie v konaní o dedičstve, miesto a dátum vydania osvedčenia o dedičstve, odtlačok úradnej pečiatky notára a jeho podpis.
https://www.notar.sk/%C3%9Avod/Dedi%C4%8Dstv%C3%A1/Dedi%C4%8Dsk%C3%A9konanie.aspx

U notára sme sedeli ani nie hodinu...a fertig.
...a o toto ide zadávateľovi, žiadne zbytočnosti.
veronikasad
04.04.19,17:16
Darovacej a môže to byť aj na tom istom sedení. Alebo možno tak ako píše Katy v komentári pod odpoveďou Mária27
Mária27
04.04.19,17:18
Pre istoru to vymažem, nech to iných nemýli.
veronikasad
04.04.19,17:21
Katy, napíš ten svoj komentár do odpovede, Maria27 svoju odpoveď zmazala.
Mária27
04.04.19,17:21
aby to nemýlilo
Katy a R
04.04.19,17:27
neviem, ako teraz? - ale pred 19timi rokmi to šlo presne ako píše zadávateľ:
takto to je zapísané ...
"pozostalej manželke xy z bezpodielového spoluvlastníctva patrí náhradová pohľadávka vo výške .... , ktorú si však pozostalá manželka nežiada vyplatiť."

- je to vlastne hodnota polovice BSM. Deťom potom ostal celý majetok - aj celá polovica po otcovi, aj tá jej polovica .
....
doplnenie - že aj v okolí je viac takýchto prípadov - ďalšie 2 konkrétne (2 a 3 roky dozadu). takže dúfam, že súdni komisári postupujú v súlade so zákonom;) ... no a to vecné bremeno aj zvyknú navrhnúť, ak náhodou účastníci na to nemyslia (sú vtedy iné starosti)
buchač
04.04.19,17:29
Katy a R (Dnes 20:06) veronika - pre19timi rokmi sa dalo - neviem, ako teraz?
---------------------------------
Veru dalo...ALE či sa zákon menil, to neviem...

======================
veronikasad (Dnes 20:16) Darovacej a môže to byť aj na tom istom sedení.
--------------------------------
...a to na kieho frasa ?
Len jedna vec mi prišla na um...fujtajbl, žeby tie kuewské poplatky ???
Mária27
04.04.19,19:10
To možno vedieť skutočne len zo skúsenosti. Ja som mala len takú skúsenosť, že to deti nechali napísať všetko na matku a potom dedili po nej.
Nikde v zákone nie je uvedená možnosť vyporiadať BSM s tretími osobami, len medzi manželmi - ich dohodou alebo súdom.
Zákon sa nemenil, ale toto je len na notároch a súdoch.
Notár ako súdny komisár to zrejme má častejšie ako prípad - veď kde nie je žalobcu, nie je ani sudcu.
vicktor
05.04.19,06:03
Da sa to, ale hladaj a najdes take otazky ze ake pravo ma takyto rodic dozit v "cudzom" byte/dome, preco su obaja rovnaki vlastnici, ked jeden sa o matku stara a druhy nie, ako sformulovat do dedicskej dohody to a ono, ...
Nech si matka svoju polovicu ponecha, az tolko neusetrite.
annova
05.04.19,19:41
Treba rozlisovat majetok, ktory spada do dedicstva po otcovi a majetok matky.
Pokial rodicia zili, pravdepodobne vlastnili kazdy 1/2, nebolo to bezpodielove-BSM.
Otec zomrel a do dedicskeho konania spada iba 1/2 majetku- vlastnik zomrely otec. Dedite len z 1/2 celku, cize kazdy 1/6 z celku. Matka sa moze vzdat vo vas prospech svojej 1/6 z celku. V tom pripade matka vlastnit 1/2, a vy kazdy po 1/4 majetku. V pripade, ze matka chce aby ste boli vlastnici len vy, dohodnite sa dopredu s notarom o spisani darovacej zmluvy na jej 1/2 majetku. Tento ukon nespada pod dedicske konanie.
Mária27
07.04.19,19:51
Takto to poznám aj ja, tak je to podľa zákona. Tu však zo skutočných skúseností poradáci odpovedajú, že matka sama môže vyporiadať v dedičskom konaní BSM aj tak, že sa vzdá svojho podielu a nechá ho zdediť deťom.
myma
08.04.19,09:59
hlavne nech si tam mamka nechá právo doživotného bývania, pokiaľ nebude figurovať už ani ako majiteľka čo len kúsočku majetku
annova
08.04.19,11:08
Preto som pisala, ze ak to nieje BSM, ale kazdy vlastni 1/2 majetku. V minulosti sa nepouzival statut BSM, ale vlastnil kazdy idealnu 1/2 majetku.
Samozrejme ziadat zapis vecneho bremena dozivotneho uzivania, aby sa jej nestalo, ze sa bratia nepohodnu, ak sa jedna o dom, tak ho predaju a co potom matka, kde bude byvat? Toto si kazdy povie, nam sa to nemoze stat, ale opak je pravdou.