xmircax
05.04.19,11:26
Dobrý deň,
bol mi doručený rozkaz o uložení pokuty za nepodrobenie sa EK a TK, spolu vo výške 330 eur. Vozidlo je už 4 roky zošrotované.
Priznávam, že chyba nastala aj na našej strane, nakoľko vozidlo nebolo korektne vyradené z evidencie. Mám len potvrdenie z roku 2015 o odovzdaní vozidla na spracovanie, kde sme odovzdali aj značky a technický preukaz, malý aj veľký. Pani na dopravnom inšpektoráte mi teraz oznámila, že v systéme eviduje, že značky aj doklady boli odovzdané ale neeviduje podanie žiadosti o vyradenie. V tom čase ešte nefungoval systém ako dnes, že vozidla vyraďujú priamo spracovatelia. Žiadosť som teda dodatočne vyplnila a auto bolo vyradené k dnešnému dňu. Podľa jej slov nie je možné vyradiť ho spätne.
Na okresnom úrade, kde pokutu uložili, mi oznámili, že ju budem musieť uhradiť, keďže bolo vyradené z evidencie až teraz. Chcela som teda podať odpor voči rozhodnutiu, na čo mi bolo povedané, že pravdepodobne mu nebude vyhovené a pokuta sa navýši o 30 eur. Navrhli mi, že si mám dodatočne vybaviť EK a TK a doložiť o tom doklad. Je pravda, že by to bolo lacnejšie ako zaplatiť pokutu ale toto riešenie mi príde ako úplný nezmysel. Riešiť kontrolu na vozidlo, ktoré už 4 roky neexistuje. Neviem, či by mi to vôbec niekto spravil, keďže od auta neexistujú už ani len doklady. Na polícii mi povedali, že doklady už boli skartované. Pre nich asi neplatí 5 ročná archivačná lehota.
Prosím teda o radu ako postupovať. Je možné sa nejakým spôsobom pokute vyhnúť? Lehota na podanie odporu ešte neuplynula.
Vopred ďakujem
Žabinka
05.04.19,09:35
tým, že vozidlo bolo zošrotované, ešte nebolo vyradené z evidencie vozidiel, a teda podanie odporu pravdepodobne nebude úspešné.. dodatočnú STK a EK bez dokladov neurobíš, a duplom ak už si aj vykonala administratívny úkon vyradenia vozidla na DI.. s pokutou už nič neurobíš, podľa mňa..
pozri si https://www.slovdekra.sk/blog/pokuta-za-neplatnu-stk-je-automaticka
skôr by som sa informovala na OÚ, či pre teba platí znížená sadzba v prípade zaplatenia do 15 dní..
misoft
05.04.19,09:37
Ak si dal zošrotovať, spracovávateľ ti predsa dal o tom doklad. A už pred štyrmi rokmi platilo, že pri vyradzovaní z evidencie sa predkladal doklad o zošrotovaní. Ja som zošrotoval auto pred ôsmymi rokmi a DI to POŽADOVAL pri vyradení z evidencie!
Žabinka
05.04.19,09:45
dnes to funguje tak, že ak spracovateľ doklad o vyradení nedá, sám vyradenie nahlási na DI.. alebo doklad dá, a o vyradenie musí požiadať DI držiteľ..
misoft
05.04.19,09:52
No vidíš - keď som ja vyradzoval - DI odo mňa požadoval ten doklad. Likvidátor vrakov mi ten doklad dal, ja som s nim šiel na DI a bolo to OK. Ako je to dnes - už neposúdim. Vtedy to ale tak platilo - minimálne asi do 2014-2015.
Žabinka
05.04.19,09:59
platilo to do 20.05.2018..;)
xmircax
05.04.19,11:00
Doklad o spracovaní auta som dostala, ale už som s ním nešla na DI. Áno moja chyba, viem. Nerozumiem ale tomu, prečo ho nemôžu vyradiť spätne keď preukázateľne prestalo vtedy existovať a všetky ostatné doklady boli v tom čase aj odovzdané. Keď už, tak nech mi dá pokutu DI za neodhlásenie vozidla a nie OU za nevykonanie kontrol na neexistujúcom vozidle.
Žabinka
05.04.19,11:58
vozidlo prestalo existovať dňom vyradenia z evidencie vozidiel, to sa však nestalo.. pre OÚ teda vozidlo stále existovalo, bez platnej STK a EK.. jeden úkon v systéme nadväzuje na druhý, a teda spätne niečo zaevidovať pravdepodobne nie je možné.. v systéme sú dátumy jedného aj druhého úkonu, a tie jednoducho "neoklameš"..
xmircax
05.04.19,13:10
To mi stále dookola opakovala aj pani na OÚ. Rozumiem, že pre nich vozidlo stále existovalo, keďže nebolo vyradené zo systému. Nerozumiem však prečo ho DI nedokáže spätne vyradiť, keďže viem preukázať, že bolo zošrotované. Auto nestálo v garáži pod plachtou.
Pracujem v zdravotke a keď klient doloží doklad, že pred 10 rokmi odišiel do zahraničia, ukončím ho spätne 10 rokov do zadu. Niekde to ide a inde nie. Ale to tu nevyriešime.
Pani ešte nezabudla dodať, že takých prípadov majú množstvo, takže len pribudla ďalšia cesta ako sa môžu obohatiť na obyčajných ľuďoch.
Žabinka
05.04.19,13:13
nuž, hovorí sa: kde je vôľa, tam je cesta.. ale na tom našom Slovensku to obvykle nechce takto fungovať..:rolleyes: