ivi2
27.08.06,05:59
Ahojte, chcela by som zacat podnikat, zaujimalo by ma ake odvody budem platit prvý rok do sociálnej poisťovne?
DanielaSL
27.08.06,05:11
Od dňa začiatku podnikania sa odvody do SP neplatia , až po ukončení zdaňovacieho obdobia podľa toho ,aké ti budú vychádzať. Ale ak chceš , môžeš si dobrovoľne platiť z poistenia , ktoré si vyberieš. Môj názor - ja by som si aspoň nemocenské a dôchodkové platila.
veronika
27.08.06,08:33
V prvom roku podnikania povinne odvody do SP neplatis, mozes si platit dobrovolne, najma na nemocnske poistenia - 4,4perc. z min.mzdy /t.c.z 6900 sk/.Ak do konca roku 2006 dosiahnes prijem vo vyske 12-nasobku minimalnej mzdy- pozor trzby - nie zisk!!!/, od 1.7.2007 sa musis prihlasit ako povinny platitel odvodov do SP. Po splneni tejto podmienky bude vyska odvodov zavisiet aj od tvojho zisku, najnizsie odvody su z min. mzdy, t.c. su 2288,- sk mesacne
Orsz
27.08.06,09:03
V prvom roku podnikania povinne odvody do SP neplatis, mozes si platit dobrovolne, najma na nemocnske poistenia - 4,4perc. z min.mzdy /t.c.z 6900 sk/.Ak do konca roku 2006 dosiahnes prijem vo vyske 12-nasobku minimalnej mzdy- pozor trzby - nie zisk!!!/, od 1.7.2007 sa musis prihlasit ako povinny platitel odvodov do SP. Po splneni tejto podmienky bude vyska odvodov zavisiet aj od tvojho zisku, najnizsie odvody su z min. mzdy, t.c. su 2288,- sk mesacne
Veronika, trochu sa mi to zdá popletené. Tie tržby sa sledujú len v prípade, ak sa jedná o súbeh, to tnamená ak je popri živnosti aj zamestnaná. Inak nie. Od 1.7.2007 bude v každom prípade platiť poistenie z titulu živnosti, pričom nemá zamestnanie, i keby mala príjem na nule.Do 30.6.07 sa predloží výpis z DP za rok 2006 - pričom dôležitý pre výpočet výšky odvodov je daňový základ pred odpočtom nezdaniteľných položiek.
V podstate ten jeden rok dávajú možnosť živnostníkom, aby sa rozbehli bez výdavkov na uvedené poistenie. ja som si to platila - nielen pre nemocenské, ale aj dôchodkové účely, pretože tento rok sa potom do dôchodku nezapočítava.
abel
27.08.06,14:08
Veronika, trochu sa mi to zdá popletené. Tie tržby sa sledujú len v prípade, ak sa jedná o súbeh, to tnamená ak je popri živnosti aj zamestnaná. Inak nie. Od 1.7.2007 bude v každom prípade platiť poistenie z titulu živnosti, pričom nemá zamestnanie, i keby mala príjem na nule. Do 30.6.07 sa predloží výpis z DP za rok 2006 - pričom dôležitý pre výpočet výšky odvodov je daňový základ pred odpočtom nezdaniteľných položiek.
V podstate ten jeden rok dávajú možnosť živnostníkom, aby sa rozbehli bez výdavkov na uvedené poistenie. ja som si to platila - nielen pre nemocenské, ale aj dôchodkové účely, pretože tento rok sa potom do dôchodku nezapočítava.
Orsz, nemáš pravdu, je jedno či je alebo nie je súbeh, dôležité je, že ak prekročí stanovenú výšku obratu, musí sa stať platiteľom do SP zo zákona ako SZČO. V prípade, ak by bola aj zamestnaná, tak platí odvody aj zo zamestnania aj z podnikania.
Orsz
27.08.06,19:05
Orsz, nemáš pravdu, je jedno či je alebo nie je súbeh, dôležité je, že ak prekročí stanovenú výšku obratu, musí sa stať platiteľom do SP zo zákona ako SZČO. V prípade, ak by bola aj zamestnaná, tak platí odvody aj zo zamestnania aj z podnikania.
Abel, presne o tom som napísala. Treba čítať pozornejšie - skús to ešte raz. Ivi neuvádza, že je zamestnaná, je SZČO, takže bezohľadu na to, či by dosiahla za rok 2006 nejaký príjem, a NEBOLA BY ZAMESTNANÁ odvody by platila od 1.7.2007 zo živnosti. A jasne som napísala, že ak sa jedná o súbeh tak je obrat dôležitý, lebo ak by presiahla 12-násobok min,mzdy a BOLA BY zároveň ZAMESTNANÁ, začala by platiť odvody do SP aj z titulu živnosti. Prečítaj si môj príspevok ešte raz, myslím, že som to tam napísala dosť jasne.
abel
28.08.06,04:54
Tak teraz neviem, zrejme si nerozumieme. Ak nebude nikdy zamestnaná a za celú dobu podnikania nikdy neprekročí zákonom stanovený obrat, povinnosť platiť poistné jej nikdy nevznikne. Teda nikdy nehovor nikdy, ale aspoň podľa teraz platných predpisov.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.
Katarína STR
28.08.06,05:25
Ozsr si asi pletie platenie poistného do ZP a do SP.

Do SP sa platí len po dosiahnutý určitej výšky príjmu za daný rok bez ohľadu na to, či už je, alebo nieje SZČO inde poistená.
Čiže, ak by nebola nikde inde poistená a zo živnosti by nedosiahla stanovenú výšku príjmu, platiť odvody do SP nebude.

Do ZP musí SZČO platiť minimálne zo sumy 6900 ak nie je inde zdravotne poistený ako zamestnanec.

Ak by bol poistený zo zamestnania a zo SZČO by mu vyšlo platiť menej ako 100 korún, platiť ako SZČO nemusí.
Ak mu vyjde platitiť viac ako 100,- Sk a bude súčasne zamestnanec, bude platiť toľko, koľko mu skutočne vyjde. Netýka sa ho minimálna suma.
Orsz
28.08.06,08:54
Tak teraz neviem, zrejme si nerozumieme. Ak nebude nikdy zamestnaná a za celú dobu podnikania nikdy neprekročí zákonom stanovený obrat, povinnosť platiť poistné jej nikdy nevznikne. Teda nikdy nehovor nikdy, ale aspoň podľa teraz platných predpisov.

§ 21
Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby

(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

Abel, musím sa na to lepšie pozrieť, doteraz som bola v presvedčení, že nezávisle od toho, či presiahne obrat a nie je popri tom zamestnaný, platiť minimálne SP musí (samozrejme po roku). Teraz ma zaujíma, že v takom prípade ak podniká s príjmom pod tento VZ a neplatí SP (napr. može to trvať aj 2 roky - stretla som sa s tým, že podnikanie nešlo a trvalo to dlhšie, kým si to dotyčný uvedomil, a platil SP) tak ako je to s dobou na dôchodok, nemocenské atď? To sa zrejme nezapočítava. Iba ak by platil dobrovoľne. Našťastie teraz nemám taký prípad. No ďakujem za ďalšiu skúsenosť.
abel
28.08.06,09:00
Je to presne tak, ako teraz píšeš. Zo zákona platiť nemusí, ale ak chce, aby sa jej tá doba započítavala do odprac. rokov, môže sa prihlásiť dobrovoľne. Ale pri všetkých takýchto príspevkoch upozorňujem: Ak ste prihlásení dobrovoľne a vznikne Vám povinnosť platiť zo zákona, nezabudnite sa z dobrovoľného poistenia odhlásiť!!!
Orsz
28.08.06,09:01
Jasné Elenka, ešte raz ďakujem, zase som múdrejšia:).
elenka
30.08.06,06:11
Prosím - ak niekto vie, môžete poradiť ?
Znižuje sa vymeriavací základ do SP od 1. 8. 2006 pre SZČO o alikvotnú časť zaplateného životného poistenia (spĺňa podmienky zákona) ??
Ďakujem...
abel
30.08.06,06:21
Áno, pozri § 138 ods.7 zákona. Vymeriavací základ ale nesmie klesnúť pod minimálny, t. č. 6900.- Sk

7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Skús pozrieť aj tento príspevok
http://www.porada.sk/showpost.php?p=259403&postcount=38
elenka
30.08.06,06:54
Áno, pozri § 138 ods.7 zákona. Vymeriavací základ ale nesmie klesnúť pod minimálny, t. č. 6900.- Sk

7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.

Skús pozrieť aj tento príspevok
http://www.porada.sk/showpost.php?p=259403&postcount=38



Ďakujem, neistá som z toho dôvodu, že na SP v TA som sa pýtala, či mám zaslať oznámenie o novom vymeriavacom základe, a oni mi povedali, že SZČO sa to týka až od 1. 7. 2007 - majú metodický pokyn.A potom zaslať potvrdenie o zaplatení životného poistenia a výpis z daňového priznania - všetko za rok 2006.
A tak neviem ako mám konať.
Pekný deň.
Jozef Mihál
30.08.06,07:14
Zmena definície vymeriavacieho základu SZČO (§ 138 ods.7) je účinná od 1.8.2006, žiadne prechodné ustanovenia k tomu v zákone neexistujú, takže nie je žiaden dôvod prečo by sa mal "po novom" VZ SZČO posudzovať až od 1.7.2007.
abel
30.08.06,08:06
Tiež mám veľmi dobrú skúsenosť so SP Trnava. Niektorí moji klienti si od 1.1.2005 do 31.12.2005 uplatňovali zníženie o 0,5 % zo starobného poistenia na každé nezaopatrené dieťa. Pri žiadosti o potvrdenie, že majú vyrovnané záväzky, im toto zníženie figurovalo ako nedoplatok a ak chceli potvrdenie napr. k úveru, museli si celú sumu doplatiť, pretože v súčasnosti (hovorím o auguste 2006, kedy spomínané zníženie už 8 mesiacov neplatí) ešte stále nie je technicky možné toto zníženie v platbách uplatniť.
elenka
30.08.06,08:08
Zmena definície vymeriavacieho základu SZČO (§ 138 ods.7) je účinná od 1.8.2006, žiadne prechodné ustanovenia k tomu v zákone neexistujú, takže nie je žiaden dôvod prečo by sa mal "po novom" VZ SZČO posudzovať až od 1.7.2007.

Ďakujem za vysvetlenie .
Pekný deň.
elenka
31.08.06,08:09
Tiež mám veľmi dobrú skúsenosť so SP Trnava. Niektorí moji klienti si od 1.1.2005 do 31.12.2005 uplatňovali zníženie o 0,5 % zo starobného poistenia na každé nezaopatrené dieťa. Pri žiadosti o potvrdenie, že majú vyrovnané záväzky, im toto zníženie figurovalo ako nedoplatok a ak chceli potvrdenie napr. k úveru, museli si celú sumu doplatiť, pretože v súčasnosti (hovorím o auguste 2006, kedy spomínané zníženie už 8 mesiacov neplatí) ešte stále nie je technicky možné toto zníženie v platbách uplatniť.

No moja dnešná skúsenosť so SP TA : opäť to isté - oni majú program, že vymeriavacie základy sa menia len od 1.7.2006, o ničom neviedia, že by sa mohli aj od 1. 8. 2006 - mám volať vedúcu.
Jozef Mihál
31.08.06,08:30
Ak by pri zmenách zákonov postupovali aj zamestnávatelia tak, ako to vidíme z predošlého príspevku v prípade SP, tak by mohli povedať "my máme program, ktorý nám počíta dane, odvody atď...po starom" a ignorovať zmeny zákonov.

Štát v štáte.

...A nepochybujem o tom, že zmena nastavenia programu z dôvodu zmeny VZ SZČO bude stáť SP desiatky miliónov.
elenka
31.08.06,08:59
Ak by pri zmenách zákonov postupovali aj zamestnávatelia tak, ako to vidíme z predošlého príspevku v prípade SP, tak by mohli povedať "my máme program, ktorý nám počíta dane, odvody atď...po starom" a ignorovať zmeny zákonov.

Štát v štáte.

...A nepochybujem o tom, že zmena nastavenia programu z dôvodu zmeny VZ SZČO bude stáť SP desiatky miliónov.


Pán Mihál,
- takže pani vedúca mi povedala, že zákon je platný od 1. 8. 2006 - to znamená, že SZČO bude podávať daňové priznanie za rok 2006 až v r. 2007, preto pre SZČO vymeriavací základ znížený o platby na poistenia (životné, DDS...) platí až od 1. 7. 2007 a hotovo.....
liduska
31.08.06,09:24
Od dňa začiatku podnikania sa odvody do SP neplatia , až po ukončení zdaňovacieho obdobia podľa toho ,aké ti budú vychádzať. Ale ak chceš , môžeš si dobrovoľne platiť z poistenia , ktoré si vyberieš. Môj názor - ja by som si aspoň nemocenské a dôchodkové platila.


Aký význam vidíš v platení dôchodkového poistenia z min. mzdy./Predpokladám, že by bolo platenie iba z min. mzdy/
Jozef Mihál
31.08.06,09:28
Darebácky výklad. Iné slová na to nemám.

Logika zmeny VZ SZČO je tá, aby sa nadviazalo na zmenenú logiku stanovenia základu dane SZČO, kde sa napr. príspevky na DSS, účelové sporenie a životné poistenie stali odpočítateľnou položkou už pri výpočte dane za rok 2005. A tak sa malo potom postupovať pri stanovení VZ SZČO na účely zákona o soc.poistení od 1.7.2006 - vychádzajúc zo základu dane za rok 2005.

Pôvodne mala byť novela 310/2006 účinná už od 1.7.2006 a nebol by žiaden problém. Z dôvodu omeškania v legislatívnom procese (Národná rada sa nevedela dohodnúť, bola potreba ponechať SP určitú dobu na prípravu zmien atď.) sa termín posunul na 1.8.2006. Nikto si nedal námahu, aby do novely vložil prechodné ustanovenia, ktoré by kvalitne a úplne riešili problémy, ktoré takto vznikli (spomeňte si na diskusiu, ktorú na Porade vedieme ohľadom DVZ zamestnancov - dôchodcov - na účely stanovenia náhrady príjmu pri DPN). A podľa tohto výkladu SP potom na toto majú doplatiť SZČO...
Jozef Mihál
31.08.06,09:31
Aký význam vidíš v platení dôchodkového poistenia z min. mzdy./Predpokladám, že by bolo platenie iba z min. mzdy/
Ak máte "odpracovaných" povinných 10 rokov (tj. platili ste dôchodkové poistenie najmenej 10 rokov), nemá najmenší zmysel platiť si dobrovoľné dôchodkové poistenie z minimálneho základu. Iba čo si tak pokazíte priemerný osobný mzdový bod.

Ak si už platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie, tak len v určitých špecifických prípadoch a z vysokého základu.
ivi2
01.09.06,11:59
Dakujem vam za odpovede, takze ak spravne tomu rozumiem tak do SP do 30. 6. 2007 neplatím nic /ak nechcem byt dobrovolne poistená/ a do ZP minimálne 4% z minimálnej mzdy 966,- Sk . Este by ma zaujímalo ak sa zvýši minimálna mzda 1. 10. 2006 zvyšujú sa aj odvody do ZP z novej min. mzdy, alebo sa do konca roka 2006 platí 966,- SK.
abel
01.09.06,12:36
Do zdravotnej poisťovne sa mení vymeriavací základ až od 1.1.2007, to zn. že ak bude minimálna mzda 7500.- Sk, tak do 8.2.2007 bude treba zaplatiť 1050.- Sk za január 2007. Za 12/2006 ešte platíš 966.- Sk - to je nie 4, ale 14 % z min. mzdy.
anna 07
05.09.06,06:40
Dobry den, chcem sa opytat odkedy je platne zvysenie minim. mzdy, a ak mam v pracov. zmluvach uvedenu dohodnutu mzdu 6 900,- tak to sa automaticky meni alebo ako je to? musim to niekde uvadzat ...??

dikk
abel
05.09.06,06:46
Zatiaľ je zmena minim. mzdy vždy s platnosťou od 1. októbra. Môj názor je, že pokiaľ to prikazuje zákon, dodatky k prac. zmluvám nie je potrebné robiť a mení sa to automaticky.
anna 07
05.09.06,06:56
takze od 1.10. bude min. mzda 7500,-? a pri tvorbe vyplat mozem resp. musim automaticky zvysit mzdu z 6900,- na 7500,- ?

:)
Paula
05.09.06,07:01
Zo zákona musíš.
Martinella
05.09.06,07:02
takze od 1.10. bude min. mzda 7500,-? a pri tvorbe vyplat mozem resp. musim automaticky zvysit mzdu z 6900,- na 7500,- ?

:)

Hranica minimálnej mzdy musí byť dodržaná. Nemôžeš dať zamestnancovi za odpracovaný celý mesiac nižšiu mzdu ako určené minimum.
Blonde
10.09.06,13:35
Prosím Vás čo môžem očakávať v mojom prípade?
Do 31.10.2006 som zamestnaný a od 1.11.06 chcem začať podnikať ako SZČO. Aké odvody musím platiť ja po 1.11.06 ?
ZP 14% z min.7500,- (po 1.10.06) = 1050,-
SP nič? resp.dobrovoľne?
Nebude sa mi rátať VZ aj z predošlého pracoviska? Ako to je vlastne v takomto prípade?
Ďakujem
Pepa
10.09.06,14:56
Prosím Vás čo môžem očakávať v mojom prípade?
Do 31.10.2006 som zamestnaný a od 1.11.06 chcem začať podnikať ako SZČO. Aké odvody musím platiť ja po 1.11.06 ?
ZP 14% z min.7500,- (po 1.10.06) = 1050,-
SP nič? resp.dobrovoľne?
Nebude sa mi rátať VZ aj z predošlého pracoviska? Ako to je vlastne v takomto prípade?
Ďakujem
SZČO popri zamestnaní:
ZP - neplatíš nič, ale preddavky si môžeš určiť v akej výške uznáš za vhodné min. 100,- Sk /pri ročnom zúčtovaní ZP si to vysporiadaš/.
SP - neplatíš nič - môžeš dobrovoľne /povinnosť platiť odvody ti vznikne od 1.7.2007 v prípade ak tvoj príjem z podnikania - hrubý - presiahne 12-násobok min. mzdy a to minimálne z min. mzdy. Ak tvoj príjem nepresiahne zákonom stanovenú hranicu neplatíš nič až do 30.6. 2008./
Paula
10.09.06,15:07
Myslím, že Blonde od 1.11.06 nebude v pracovnom pomere....aspoň tak som pochopila.
Pepa
10.09.06,15:37
Myslím, že Blonde od 1.11.06 nebude v pracovnom pomere....aspoň tak som pochopila.
Paula - asi hej.
V prípade "čistej" SZČO - do SP - nič - môže dobrovoľne
do ZP - 966 (do konca r. 2006)
od januára 2007 14% z MM platnej
od 1.10.2006
dazap
13.09.06,18:53
Darebácky výklad. Iné slová na to nemám.

Logika zmeny VZ SZČO je tá, aby sa nadviazalo na zmenenú logiku stanovenia základu dane SZČO, kde sa napr. príspevky na DSS, účelové sporenie a životné poistenie stali odpočítateľnou položkou už pri výpočte dane za rok 2005. A tak sa malo potom postupovať pri stanovení VZ SZČO na účely zákona o soc.poistení od 1.7.2006 - vychádzajúc zo základu dane za rok 2005.

Pôvodne mala byť novela 310/2006 účinná už od 1.7.2006 a nebol by žiaden problém. Z dôvodu omeškania v legislatívnom procese (Národná rada sa nevedela dohodnúť, bola potreba ponechať SP určitú dobu na prípravu zmien atď.) sa termín posunul na 1.8.2006. Nikto si nedal námahu, aby do novely vložil prechodné ustanovenia, ktoré by kvalitne a úplne riešili problémy, ktoré takto vznikli (spomeňte si na diskusiu, ktorú na Porade vedieme ohľadom DVZ zamestnancov - dôchodcov - na účely stanovenia náhrady príjmu pri DPN). A podľa tohto výkladu SP potom na toto majú doplatiť SZČO...



Aj keby bola platná novela od 1.7.2006, zníženie VZ by bolo platné až od 1.7.2007. Nakoľko by ste mohli uplatniť zníženie na základe príspevkov uhradených u živnostného poistenia od 1.7.2006, tak ako teraz budete uplatňovať zníženie o príspevky uhradených u životného poistenia od 1.8.2006 a pri DDP o príspevky uhradených od 1.1.2006 (samozrejme ak je cely rok platná živnosť). A povinnosť a výška VZ je z roku 2006 platná od 1.7.2007.
Logika - ako sa môže zmeniť VZ od 1.8.2006 a doložiť potvrdenie za rok 2005. V zákone nie je uvedené "príspevky z predchádzajúceho kalendárneho roku".

PRAVIDLO CISLO 1 - povinnosť u SZČO a výška VZ sa posudzuje, stanovuje len raz ročne - 1.7. Jediná výnimka je opravné, dodatočné daňové priznanie, ktoré je pre účely povinnosti a výšky VZ platné od nasledujúceho mesiaca od podania na DU (nie so spätnou platnosťou).
Jana Motyčková
13.09.06,19:18
Aj keby bola platná novela od 1.7.2006, zníženie VZ by bolo platné až od 1.7.2007. Nakoľko by ste mohli uplatniť zníženie na základe príspevkov uhradených u živnostného poistenia od 1.7.2006, tak ako teraz budete uplatňovať zníženie o príspevky uhradených u životného poistenia od 1.8.2006 a pri DDP o príspevky uhradených od 1.1.2006 (samozrejme ak je cely rok platná živnosť). A povinnosť a výška VZ je z roku 2006 platná od 1.7.2007.
Logika - ako sa môže zmeniť VZ od 1.8.2006 a doložiť potvrdenie za rok 2005.
Ak by sme brali takúto logiku zákonov, tak keď sa zmenil k 1.1.2004 zákon, malo sa podľa neho postupovať pre SZČO až od 1.7.2005. Dôležité je, že SZČO platia poistné mesačne a pri platbe za august by mali postupovať podľa predpisov platných v auguste a vtedy ich VZ si stanovia podľa §138 ods.7 zákona platného od 1.8.2006.


V zákone nie je uvedené "príspevky z predchádzajúceho kalendárneho roku".

Áno, ale vzhľadom na definíciu rozhodujúceho obdobia, mal by sa VZ znížiť (zjednodušenie) o 1/12 príspevkov zaplatených minulý rok -
v §138 ods. 7 (kde sa hovorí aj o "spornom" životnom poistení) nie je uvedené ani z akého obdobia sa berie pomerná časť základu dane z príjmov . To obdobie ale stanovuje §139 ods.2, kde je uvedené čo je rozhodujúce obdobie. Keď rozhodujúce obdobie pre zistenie VZ pre prvú časť odseku 7 je minulý rok, tak predpokladám, že rozhodujúce obdobie aj pre druhú ćasť odseku je minulý rok.

§138 (7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.




PRAVIDLO CISLO 1 - povinnosť u SZČO a výška VZ sa posudzuje, stanovuje len raz ročne - 1.7. Jediná výnimka je opravné, dodatočné daňové priznanie, ktoré je pre účely povinnosti a výšky VZ platné od nasledujúceho mesiaca od podania na DU (nie so spätnou platnosťou).
Pravidlo č. 1 v zákone nie je uvedené (spoň som ho nenašla).
abel
15.09.06,12:18
Vzhľadom na bod č. 5 Jozefovho príspevku zrejme ani nemusíme o tom debatovať - pretože od 1. 7. 2007 už nebude v platnosti uplatnenie si nezd. častí za poistenie
http://www.porada.sk/t32364-ocakavane-zmeny-v-zdaneni-prijmov-fyz-osob-od-1-1-2007-a.html
dazap
15.09.06,19:04
Ak by sme brali takúto logiku zákonov, tak keď sa zmenil k 1.1.2004 zákon, malo sa podľa neho postupovať pre SZČO až od 1.7.2005. Dôležité je, že SZČO platia poistné mesačne a pri platbe za august by mali postupovať podľa predpisov platných v auguste a vtedy ich VZ si stanovia podľa §138 ods.7 zákona platného od 1.8.2006.

Áno, ale vzhľadom na definíciu rozhodujúceho obdobia, mal by sa VZ znížiť (zjednodušenie) o 1/12 príspevkov zaplatených minulý rok -
v §138 ods. 7 (kde sa hovorí aj o "spornom" životnom poistení) nie je uvedené ani z akého obdobia sa berie pomerná časť základu dane z príjmov . To obdobie ale stanovuje §139 ods.2, kde je uvedené čo je rozhodujúce obdobie. Keď rozhodujúce obdobie pre zistenie VZ pre prvú časť odseku 7 je minulý rok, tak predpokladám, že rozhodujúce obdobie aj pre druhú ćasť odseku je minulý rok.

§138 (7) Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac. Pri nedodržaní podmienok ustanovených osobitným predpisom, 78b) alebo ak životné poistenie zanikne z dôvodov ustanovených osobitným predpisom78c) sa suma vymeriavacieho základu zvýši o sumu príspevkov na doplnkové
dôchodkové sporenie, platieb poistného na životné poistenie a platieb účelového sporenia zaplatenú podľa osobitného predpisu78d) pripadajúcu na jeden kalendárny mesiac.



Pravidlo č. 1 v zákone nie je uvedené (spoň som ho nenašla).



Vymeriavací základ sa stanovuje, ak vznika povinnosť a povinnosť vznik - § 21 - 1.7.
Pokiaľ ste si znížili odvod poistného za mesiac august 2006, z dôvodu zníženia si VZ - vznikol Vám nedoplatok.
A co sa tyka znizenia o prispevky na zivotnom a na DDP - znizi sa, presne ako ste napisali o 1/12 príspevkov zaplatených minulý rok - príklad
klient ma DDP za rok 2006 - celkovo v sume 6000,- Sk (mesačne 500,-) a životné za rok 2006 - celkovo tiez v sume 6000,- Sk(mesačne 500,-). KEDZE novelizacia je platna od 1.8.2006 započíta sa:
DDP - 6000,- Sk
ŽIV.8-12/2006 á 500,- =2500,- Sk
SPOLU - 8500,- Sk a z toho 1/12 - 709,-
Samozrejme vymeriavací základ minimálny sa znižovať nemôže.
dazap
15.09.06,19:08
Vzhľadom na bod č. 5 Jozefovho príspevku zrejme ani nemusíme o tom debatovať - pretože od 1. 7. 2007 už nebude v platnosti uplatnenie si nezd. častí za poistenie
http://www.porada.sk/t32364-ocakavane-zmeny-v-zdaneni-prijmov-fyz-osob-od-1-1-2007-a.html

..bavíme sa o zákone o sociálnom poistení, zmena sa chystá v zákon o dani z príjmov..sociálne sa asi dotiahne až o rok po zmene v daňovom..:))
Jana Motyčková
17.09.06,07:08
Vymeriavací základ sa stanovuje, ak vznika povinnosť a povinnosť vznik - § 21 - 1.7..
§21 hovorí iba kedy vzniká povinnosť platiť poistné, nehovorí, kedy sa stanovuje VZ.

Pokiaľ ste si znížili odvod poistného za mesiac august 2006, z dôvodu zníženia si VZ - vznikol Vám nedoplatok.
A co sa tyka znizenia o prispevky na zivotnom a na DDP - znizi sa, presne ako ste napisali o 1/12 príspevkov zaplatených minulý rok - príklad
klient ma DDP za rok 2006 - celkovo v sume 6000,- Sk (mesačne 500,-) a životné za rok 2006 - celkovo tiez v sume 6000,- Sk(mesačne 500,-). KEDZE novelizacia je platna od 1.8.2006 započíta sa:
DDP - 6000,- Sk
ŽIV.8-12/2006 á 500,- =2500,- Sk
SPOLU - 8500,- Sk a z toho 1/12 - 709,-
Samozrejme vymeriavací základ minimálny sa znižovať nemôže.
Tiež nesúlasím stým, že od 1.7. by sa malo odpoČitavať životné poistenie zaplatené až od 1.8., zákon nehovorí, že odpočítať sa môže toto poistné iba od účinnosti novely. Ale tu sa môžeme sporiť koľko chceme, SP to vykladá tak, ako píšete - rozriešiť to môže iba súd, ak niekto pôjde do sporu so SP.
Jozef Mihál
17.09.06,16:09
PRAVIDLO CISLO 1 - povinnosť u SZČO a výška VZ sa posudzuje, stanovuje len raz ročne - 1.7. Jediná výnimka je opravné, dodatočné daňové priznanie, ktoré je pre účely povinnosti a výšky VZ platné od nasledujúceho mesiaca od podania na DU (nie so spätnou platnosťou).

dazap nám práve ukázala (ukázal) cestu, ak na to.

Takže milí živnostníci, ktorí ste za rok 2005 zaplatili životné poistenie-účelové sporenie, ktoré ste si uplatnili ako nezdaniteľnú čiastku - treba si čím skôr podať dodatočné daňové priznanie (dôvod prečo tak robíte sa daňovému úradu už nejaký zdôvodní) a na základe tohto potom šup do SP.
berta
18.09.06,13:12
Ahojte, ak začnem podnikať v novembri, do SP budem platiť od 1.7. 2007 ak dosiahnem viac ako 12 nás. min.mzdy. Alebo je to alikvotná časť, pretože budem podnikať len 2 mesiace v tomto roku ?/2 násobok min. mzdy./
dazap
18.09.06,18:37
dazap nám práve ukázala (ukázal) cestu, ak na to.

Takže milí živnostníci, ktorí ste za rok 2005 zaplatili životné poistenie-účelové sporenie, ktoré ste si uplatnili ako nezdaniteľnú čiastku - treba si čím skôr podať dodatočné daňové priznanie (dôvod prečo tak robíte sa daňovému úradu už nejaký zdôvodní) a na základe tohto potom šup do SP.

:-) aj keď podajú opravné, dodatočné za rok 2005, zmení sa VZ, ale živostné za rok 2005 sa nikdy neuzná. Uznajú sa príspevky uhradené až od 1.8.2006.
dazap
18.09.06,18:46
§21 hovorí iba kedy vzniká povinnosť platiť poistné, nehovorí, kedy sa stanovuje VZ.

Ak vzníká povinnosť - §21 - stanovuje sa VZ - § 138.


Tiež nesúlasím stým, že od 1.7. by sa malo odpoČitavať životné poistenie zaplatené až od 1.8., zákon nehovorí, že odpočítať sa môže toto poistné iba od účinnosti novely. Ale tu sa môžeme sporiť koľko chceme, SP to vykladá tak, ako píšete - rozriešiť to môže iba súd, ak niekto pôjde do sporu so SP.

Viem ako to SP vykladá:-) preto sa Vám snažím poradiť, pomôcť.
Jana Motyčková
18.09.06,18:52
Ahojte, ak začnem podnikať v novembri, do SP budem platiť od 1.7. 2007 ak dosiahnem viac ako 12 nás. min.mzdy. Alebo je to alikvotná časť, pretože budem podnikať len 2 mesiace v tomto roku ?/2 násobok min. mzdy./
Nie alikvotná časť, vždy je to 12 x minimálna mzda.
berta
21.09.06,06:21
Dakujem. Ráta sa do prijmu dotácia z úradu práce??
Jozef Mihál
21.09.06,06:25
Do príjmu sa ráta každý zdaniteľný príjem dosiahnutý v súvislosti s podnikaním. Sú to vlastne hodnoty príjmu z príslušného stĺpca v oddieli VI. daňového priznania fyz.osoby typ B.
dazap
24.09.06,20:24
Dotácia sa do účtovníctva zaeviduje ako príjem neovplyvňujúci základ dane.
liduska
25.09.06,04:29
dazap nám práve ukázala (ukázal) cestu, ak na to.

Takže milí živnostníci, ktorí ste za rok 2005 zaplatili životné poistenie-účelové sporenie, ktoré ste si uplatnili ako nezdaniteľnú čiastku - treba si čím skôr podať dodatočné daňové priznanie (dôvod prečo tak robíte sa daňovému úradu už nejaký zdôvodní) a na základe tohto potom šup do SP.

Dobre tomu rozumiem, čiže nebol nárok tých max. 12 000 za rok 2005 si dať do nezdaniteľných položiek ?
Jozef Mihál
25.09.06,05:37
liduska: Zle tomu rozumiete, nárok "tých max. 12 000 za rok 2005 si dať do nezdaniteľných položiek" bol.
evina
25.09.06,06:31
Môj názor na túto problematiku:

1. VZ povinne poistenej SZČO sa teraz určuje od 1.7.2006 do 30.6.2007 na základe daňového priznania 2005-ide o riadok 69 DP, t.j. riadok, kde nie sú uvedené odpočitateľné položky. Podľa mojej mienky paragraf 21 hovorí teda aj o tom, kedy sa stanovuje VZ. Tento paragraf hovorí o vzniku a zániku povinného poistenia v nadväznosti na § 138, teda aj určovanie VZ...


§ 21

Vznik a zánik povinného nemocenského poistenia a povinného dôchodkového poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby
1/ Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10, ak tento zákon neustanovuje inak.

2. Novela zákona účinná od 1.8.2006 nám dáva možnosť odpočítavať si určitú časť živ. poistenia atď. /uvedené presne paragrafovo vyššie/ od 1.8.2006-teda podľa môjho názoru životné poistenie, ktoré zaplatím za mesiac august 2006 si môžem odpočítať od VZ určeného v zmysle paragrafu 138 už v auguste 2006, teda pri úhrade poistného 9/2006.
Ani v zmysle nového znenia paragrafu nebudem uvažovať s VZ uvedeným v DP 2006 po odpočítaní si odpočitateľných položiek, t.j. vo výpise bude uvedený VZ bez týchto položiek /ktoré nám už aj tak zoberú :D/, teda pre kontrolu SP môže slúžiť jedine priložený doklad o platení ŽP z jednotlivých komerčných poisťovní.
Zákon mi jednoznačne dáva právo si toto poistenie odpočítať už platbou poistného za mesiac august 2006 /bez ohľadu na metodický pokyn SP/ a nemôžem počítať poistenie uhradené v roku 2005 /vtedy neumožnoval zákon takýto odpočet/.
Rozhodné obdobie je v zákone uvedené pre určenie VZ, a to nám je všetkým jasné, že od 1.7.2006 do 30.6.2007 to bude ZD z r. 2005 a zákon mi ďalej umožňuje od 1.8.2006 tento VZ upraviť o výšku platených príspevkov na ŽP v r. 2006 počnúc augustom 2006. Z môjho pohľadu sú to dva pojmy , ak to môžem tak povedať /a nakoniec to tak napísali aj Abel zo SP, ktoré stanovisko priložila vo svojom príspevku/.
Ak by ma niekto však presvedčil, že rozhodné obdobie sa vzťahuje aj na odpočítavanie živ. poistného /uvedené v jednom paragrafe v jednom odseku-myslím, že už tak v inej téme uvažovala aj Somij/, potom sa prikláňam k názoru SP /asi prvýkrát v živote/, že je potrebné prihliadať na tento odpočet až na základe DP za rok 2006 a odpočítavať platby od 1.7.2007, a to tie, ktoré sme zaplatili od 1.8.2006. Prečo? Lebo k 1.7.2006 sme už mali určený v zmysle vtedy platného zákona VZ z DP r. 2005, ktorý mi umožňuje odpočítať:
Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové poistenie podľa osobitného predpisu 76) najviac do výšky 3 % jednej dvanástiny jej základu dane.
a platnosť novely od 1.8.2006 sa v zmysle paragrafu 21 uplatní až za DP podávané za rok 2006
Dúfam, že som to neprekomplikovala:)