dodokaj
27.08.06,10:34
dobry den ako môžem použivať a učtovať v JU ,auto ktore som si prenajal od znameho na dobu neurčitu a za najom platim podotykam že auto je z ČR ,ako vydavok plus za kilometre a musim zaplatit u nas cestnu daň dakujem
Danila
27.08.06,08:39
Môžeš si účtovať na základe cestovného príkazu náhrady za spotrebované PHM a 6,20/km, samozrejme, keď zaplatíš daň z motorových vozidiel. Taktiež sumu nájomného za vozidlo. Taktiež si uplatníš výdavky, spojené s údržbou vozidla. Je dôležité, ako je koncipovaná zmluva o nájme. Vo vyhľadávači nájdeš o tejto problematike úplne všetko.
Orsz
27.08.06,08:57
Ja tu vidím trochu problém. Ak máš auto v nájme, ako je robená zmluva, na fyzickú osobu ako občana, alebo na firmu - FO? Ak je to prvý prípad - teda na občana, nemáš nárok na uplatnenie si výdavkov za nájom a údržbu do nákladov - tam si uplatňuješ len cestovné náhrady vo výške 6,20Sk/km ( v tom je údržba, a všetky výdavky spojené s používaním vozidla)podľa zákona a daň z motorových vozidiel. Ak je to na firmu, vtedy nemáš nárok na náhrady 6,20/km, pretože tie sú možné len pri užívaní súkromného vozidla na podnikateľské účely ( za súkromné je považované aj vozidlo,ak je v nájme Teba ako občana nie ako živnostíka ). Ak je teda na firmu, máš nárok na uplatnenie si do výdavkov nájomného, údržby , spotrebovaného PHM podľa dokladov.
Danila
27.08.06,09:20
Ja tu vidím trochu problém. Ak máš auto v nájme, ako je robená zmluva, na fyzickú osobu ako občana, alebo na firmu - FO? Ak je to prvý prípad - teda na občana, nemáš nárok na uplatnenie si výdavkov za nájom a údržbu do nákladov - tam si uplatňuješ len cestovné náhrady vo výške 6,20Sk/km ( v tom je údržba, a všetky výdavky spojené s používaním vozidla)podľa zákona a daň z motorových vozidiel. Ak je to na firmu, vtedy nemáš nárok na náhrady 6,20/km, pretože tie sú možné len pri užívaní súkromného vozidla na podnikateľské účely ( za súkromné je považované aj vozidlo,ak je v nájme Teba ako občana nie ako živnostíka ). Ak je teda na firmu, máš nárok na uplatnenie si do výdavkov nájomného, údržby , spotrebovaného PHM podľa dokladov.Ak daňovník využije na cestovanie osobné motorové vozidlo nezahrnuté do odchodného majetku, uplatní výdavky do výšky náhrady za spotrebované PHM a základnej náhrady za každý jeden km jazdy v zmysle príslušných predpisov. Toto auto podľa môjho názoru nie je zahrnuté v obchodnom majetku.
renča1
28.08.06,15:39
Môžeš si účtovať na základe cestovného príkazu náhrady za spotrebované PHM a 6,20/km, samozrejme, keď zaplatíš daň z motorových vozidiel. Taktiež sumu nájomného za vozidlo. Taktiež si uplatníš výdavky, spojené s údržbou vozidla. Je dôležité, ako je koncipovaná zmluva o nájme. Vo vyhľadávači nájdeš o tejto problematike úplne všetko.

Nesúhlasím s náhradou 6,20 za /km, pretože os.automobil je v prenájme a nie je v osob.vlastníctve uživateľa. Dokonca aj pri os.autom.na leasing sa nemôže u nájomcu použiť náhrada 6,20/km.
renča1
28.08.06,15:43
Ja tu vidím trochu problém. Ak máš auto v nájme, ako je robená zmluva, na fyzickú osobu ako občana, alebo na firmu - FO? Ak je to prvý prípad - teda na občana, nemáš nárok na uplatnenie si výdavkov za nájom a údržbu do nákladov - tam si uplatňuješ len cestovné náhrady vo výške 6,20Sk/km ( v tom je údržba, a všetky výdavky spojené s používaním vozidla)podľa zákona a daň z motorových vozidiel. Ak je to na firmu, vtedy nemáš nárok na náhrady 6,20/km, pretože tie sú možné len pri užívaní súkromného vozidla na podnikateľské účely ( za súkromné je považované aj vozidlo,ak je v nájme Teba ako občana nie ako živnostíka ). Ak je teda na firmu, máš nárok na uplatnenie si do výdavkov nájomného, údržby , spotrebovaného PHM podľa dokladov.

AJ ked ide o fyz.osobu ako občana a aj ako o szčo nemôže si uplatniť kilom.náhradu, os.automobil nie je v jeho osob.vlastníctve (aj ked je splnená podmienka, že os.autom. nie je zaradené v majetku Os.autom, nemôže byť zaradené v obchod.majetku, pretože je v prenájme). Súhlasím s tým, že si môže uplatniť nájomné, daň z mot.vozidla, spotreba pHM a údržbu vtedy, ak je tak zmluvne dohodnuté.
Danila
29.08.06,13:11
AJ ked ide o fyz.osobu ako občana a aj ako o szčo nemôže si uplatniť kilom.náhradu, os.automobil nie je v jeho osob.vlastníctve (aj ked je splnená podmienka, že os.autom. nie je zaradené v majetku Os.autom, nemôže byť zaradené v obchod.majetku, pretože je v prenájme). Súhlasím s tým, že si môže uplatniť nájomné, daň z mot.vozidla, spotreba pHM a údržbu vtedy, ak je tak zmluvne dohodnuté.Tak tu práve dnes čítam, že daň z motorových vozidiel si nemôže uplatniť do daňových výdavkov nájomca, ale po dohode s prenajímateľom to tento po zaplatení môže zohladniť v nájomnom. Ing. Dušan Dobšovič.
lydinka
31.08.06,19:35
Tak tu práve dnes čítam, že daň z motorových vozidiel si nemôže uplatniť do daňových výdavkov nájomca, ale po dohode s prenajímateľom to tento po zaplatení môže zohladniť v nájomnom. Ing. Dušan Dobšovič.

Takže ked SZČo nemá auto zaradené do majetku, ale je v jeho osobnom vlastníctve, ale je kúpené na lízing, môže alebo nemôže uplatňovať cest. náhrady 6,20 sk na km? Má sám so sebou ako FO nepodnikateľom spísať nejakú zmluvu?
Ď:
Danila
01.09.06,05:36
Takže ked SZČo nemá auto zaradené do majetku, ale je v jeho osobnom vlastníctve, ale je kúpené na lízing, môže alebo nemôže uplatňovať cest. náhrady 6,20 sk na km? Má sám so sebou ako FO nepodnikateľom spísať nejakú zmluvu?
Ď:Aby si podnikateľ mohol uplatniť okrem spotreby PHL aj základnú
sadzbu náhrady,musí ísť o vlastné motorové vozidlo daňovníka, teda vozidlo tohto daňovníka, nie prenajaté, vypožičané apod. Použitý automobil nemá a nikdy nemal vložený do obchodného majetku/ do podnikania/ a neboli z neho uplatňované odpisy. V prípade automobilu obstaraného formou finančného lízingu si je potrebné uvedomiť, že počas trvania lízingu je automobil v prenájme a po skončení zmluvne dohodnutej doby dochádza ku kúpe automobilu od lízingovej spoločnosti.
Pepa
01.09.06,06:39
Aby si podnikateľ mohol uplatniť okrem spotreby PHL aj základnú
sadzbu náhrady,musí ísť o vlastné motorové vozidlo daňovníka, teda vozidlo tohto daňovníka, nie prenajaté, vypožičané apod. Použitý automobil nemá a nikdy nemal vložený do obchodného majetku/ do podnikania/ a neboli z neho uplatňované odpisy. V prípade automobilu obstaraného formou finančného lízingu si je potrebné uvedomiť, že počas trvania lízingu je automobil v prenájme a po skončení zmluvne dohodnutej doby dochádza ku kúpe automobilu od lízingovej spoločnosti.
Toto platilo v starom zákone /o DzP/.
Zákon hovorí - ak používa vlastný súkromný automobil nezahrnutý do obchodného majetku - podmienku, aby ho NIKDY nemal vložený do obchodného majetku som "neregistrovala".
Ak sa mýlim, opravte ma.
Danila
01.09.06,07:26
Toto platilo v starom zákone /o DzP/.
Zákon hovorí - ak používa vlastný súkromný automobil nezahrnutý do obchodného majetku - podmienku, aby ho NIKDY nemal vložený do obchodného majetku som "neregistrovala".
Ak sa mýlim, opravte ma.Skôr som reagovala na otázku, či auto na lízing vo vlastníctrve SZČO ako súkromnej osoby spĺňa podmienku pre uplatnenie nároku na sadzbu 6,20. Keďže som chcela citovať názor autora, a porovnávala som príspevky k tejto téme pre ujasnenie tejto otázky v slede niekoľkých rokov, nedopatrením som napísala stanovisko staršie, v ktorom sa žiaľ toto spojenie vyskytlo a ktoré som nevypustila, za čo sa ospravedlňujem. Podstatou bolo odpovedať zadávateľke na to, že pri takto obstaranom automobile / na lízing/ nie je možnosť základnej náhrady 6,20. Privítala by som Tvoj názor k tejto problematike.
Pepa
01.09.06,08:10
Môj názor? Môj názor je taký, že ak si SZČO "obstará" auto formou lízingu /nie na firmu/ počas doby jeho trvania nemá nárok na náhradu 6,20 - po skončení lízingu áno. A ďalší názor - táto problematika tu bola rozoberaná xy-krát - stačí zadať do vyhľadávača a "vysype" sa hromada odpovedí.
Danila
01.09.06,09:54
Môj názor? Môj názor je taký, že ak si SZČO "obstará" auto formou lízingu /nie na firmu/ počas doby jeho trvania nemá nárok na náhradu 6,20 - po skončení lízingu áno. A ďalší názor - táto problematika tu bola rozoberaná xy-krát - stačí zadať do vyhľadávača a "vysype" sa hromada odpovedí.Ja s Tvojou pripomienkou súhlasím. A len dodám, že neexistuje téma, ktorá by tu nebola detailne rozobraná, aj s kontroverznými názormi. Vlastne všetko sa tu dá vyhľadať. Existujú však nováčikovia a technicky menej zdatní. Takže komu to nerobí problém, a ma čas, odpovedá.
Pepa
01.09.06,10:07
mimotemy
Niektorí aj pohodlní.
mercuris
09.09.06,14:29
Ja ani nie tak odpovedať ako sa opýtať na túto tému "Ak je majiteľov auta fyzická osoba - podnikateľ a auto má zaradené v majetku a jeho manželka ho používa na svoje podnikanie . ako to potom má riešiť ona? Môže si uplatniť niečo a čo vôbec, tiež musí mať nejakú zmluvu a to auto je aj tak nadobudnuté ako BSM
Danila
09.09.06,14:33
Uplatňuje is náhrady za PHM.
Jana Acsová
16.09.06,14:38
V súvislosti s automobilom v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je možné uplatniť v daňových výdavkoch základnú náhradu a náhradu za spotrebované PHM u ktoréhokoľvek z manželov, ktorý použije vlastné vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku firmy na premiestnenie na iné miesto ako je miesto jeho pravidelného výkonu podnikateľskej činnosti.

Podmienkou je, že nie je zaradené do obchodného majetku firmy.
Jana Acsová
16.09.06,14:49
Nakoľko v tejto téme sa preplietajú rôzne názory a argumenty zhrniem problematiku:

Kto môže uplatniť náhradu za spotrebované PHM a základnú náhradu za každý km jazdy?
SZČO s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2.
Kedy?
V súvislosti s činnosťou vykonávanou na inom mieste ako je jej miesto pravidelného výkonu práce (činnosti).
Na aké vozidlo?
Vozidlo vlastné, ktoré patrí v rámci druhového členenia medzi osobné motorové vozidlá.
Môže sa uplatniť základná náhrada na vozidlo, ktoré je už v súkromnom majetku, ale napr. vlani bolo zaradené do obchodného majetku?
Áno.
Odkedy platí vyššie uvedená úprava?
Od 1. novembra 2004.

Kto nemôže?
SZČO, ktorá má príjmy z prenájmu.
Na aké vozidlo sa nemôže uplatniť základná náhrada?
Na vozidlo prenajaté, požičané, úžitkové ...