andea.r
09.04.19,13:00
Pozdravujem.
Som učiteĽka SOŠ. Zastupujem za kolegu, ktorý dlhodobo PN - 10 hodín týždenne od 1.2.2019, čo je v podstate môj nadčas. Riaditeľka to samozrejme odmieta. Nepreplatí, neuzná ani náhradné voľno, pretože je to v rámci mojej pracovnej doby, ktorá je v školstve 7,5 hod. SOm teda v škole od 7.30-15.00 a plný deň vykrytý vyučovaním. Podľa môjho názoru by mala zaplatiť nadpočetné hodiny + príplatok 25%. Je to tak? Som už z toho na nervy, vyčerpaná a vyhorená.
Teraz navrhla, že mi zmení úväzok a prac. zmluvu. Ale čo s tými dvoma mesiacmi - február, marec ?
ďakujem.
ivka70
09.04.19,11:04
MINEDU - Usmernenie k práci nadčas
https://www.minedu.sk/data/att/2931.pdf

U pedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení vymedzených v § 12 zákona č. 317/2009 Z. z. je práca nadčas upravená odlišne od Zákonníka práce, a to zákonom č. 317/2009 Z. z. Podľa § 3 ods. 5 uvedeného zákona sa za jednu hodinu práce nadčas považuje hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok pedagogického zamestnanca.
Podľa § 19 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov za hodinu práce nadčas patrí zamestnancovi hodinová sadzba jeho funkčného platu zvýšená o 30%, a ak ide o deň nepretržitého odpočinku v týždni, zvýšená o 60% hodinovej sadzby funkčného platu. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodli na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí mu príslušná časť funkčného platu a za každú hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; zvýšenie podľa prvej vety zamestnancovi nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych
mesiacov alebo v inom dohodnutom čase po vykonaní práce nadčas, patrí zamestnancovi zvýšenie podľa prvej vety tohto odstavca.
...
K citovanému zneniu zákona uvádzame.
Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi za hodinu práce nadčas buď plat + 30% hodinovej sadzby funkčného platu alebo zamestnávateľ poskytne zamestnancovi náhradné voľno za prácu nadčas namiesto zvýšenia platu a plat, ktorý by zamestnancovi prislúchal za odpracovaný čas v čase čerpania náhradného voľna.
andea.r
10.04.19,08:12
Ďakujem. Takže je to len na mne, či chcem s ňou bojovať a riešiť to ďalej. Jedná sa o cca 50 hodín. Na koho sa obrátiť? Na VUC na odbor školstva?
ivka70
10.04.19,08:15
Najskor jej daj odkaz na to usmernenie .... a skus iba spomenut, ze sa obratis na jej nadriadenych ,ak nebude postupovat v sulade so zakonom ....
milagros208
10.04.19,11:13
Ja len doplním, že podľa nariadenia vlády č. 422/2009 je v prílohe č. 1 uvedený základný úväzok pedagogických zamestnancov vykonávajúcich priamu vyučovaciu činnosť. Podľa tohto nariadenia je základný úväzok učiteľa strednej školy 22 hodín priamej vyučovacej činnosti. Každá odučená hodina prevyšujúca tento základný úväzok je prácou nadčas.