Dodho
09.04.19,19:50
Pekný deň prajem,potreboval by som odpoveď na otázku. V rámci diplomovej práce by som potreboval zistiť aké dodacie doložky Incoterms sa uplatnia pre nasledujúci príklad.Tento príklad je len fiktívny. Potenciálny dodávateľ zaobstará prepravu tovaru na moju adresu prostredníctvom DHL na vlastné náklady. Predpokladajme že sa jedná o dodávateľa pochádzajúceho z Číny, konkrétne z mesta Shenzhen. V tomto prípade bude využitá pravdepodobne kombinovaná doprava a to cestná doprava z miesta odoslania tovaru, resp. z továrne na najbližšie letisko. Ďalej za pomoci leteckej dopravy za daný tovar prepravy na územie SR, konkrétne do Košíc. Na tomto letisku je podrobený colnému konaniu. Nasleduje avízo od DHL, či chcem aby ma zastupovali v tomto konaní, ja súhlasím. Po vybavení príslušných formalít pokračuje zásielka z letiska na moju adresu firmy, ktorá sa nachádza približne 40 km od Košíc, prostredníctvom cestnej dopravy . Pri doručení tovaru na moju adresu vyplácam kuriérovi všetky poplatky spojené s colním konaním ako colný dlh, ktorý DHL uhradila vopred. Teda v skratke, všetky poplatky hradí dodavateľ, okrem colného dlhu a zabezpéky DHL. Prepáčte mi za ten komplikovaný popis, ale lepšie som daný príklad nevedel opísať.