miro9062
10.04.19,07:42
Dobrý deň, viete mi poradiť či môj zamestnávateľ neporušuje zákon o Rekreačných poukazoch? Máme zvýhodnené výmenné pobyty v iných ubyt. zariadeniach. Je tam zvýhodnená cena ale z nej nám cez rekreačný poukaz odmieta preplatiť čo i len 1€ a ak tam nechceme ísť tak až potom máme nárok na preplatenie zákonnej výšky cez CALLIO kartu 275€ z pobytu v hodnote 500€. Nie je to porušenie zákona ak nás takto obmedzil? Nakoľko ak si vyberieme prvý prípad tak tam nám nepreplatí zamestnávateľ nič. Ďakujem.
Jana Motyčková
11.04.19,10:57
Neviem presne, čo je to zvýhodnená cena v iných ubytovacích zariadeniach (akých, aké zvýhodnenie). Takže ťažká odpoveď. Zamestnávateľ môže rozhodnúť, že namiesto rekreačného príspevku bude poskytovať rekreačný poukaz (to je tá CALLIO karta). Ak tak rozhodne, na žiadosť vydá kartu a žiadny iný rekreačný príspevok poskytovať nemusí. Ale ak máte nad 50 zamestnancov, podľa môjho názoru nemôže podmieňovať vydanie CALLIO karty tým, že ste neboli na zvýhodnenom pobyte. Môže to byť (v nejakom vnútornom predpise) ale nastavené tak, že rekreačný príspevok si môžete uplatniť len na určité zariadenia, inak máte nárok na rekreačný poukaz (CALLIO kartu)..
miro9062
11.04.19,11:53
Proste je to benefit, ktorý nám zamestnávateľ dáva ako benefit už niekoľko rokov a tak nás chce obmedziť, že ísť len na ten pobyt a tam je zazmluvnená cena za prenocovanie v cene 23€ / noc a tak ak to využijeme odmieta nám akýkoľvek iný poukaz preplatiť pritom tak nemá on ako zamestnávateľ žiadne výdavky s nami, nakoľko plnú sumu pobytu si platíme my.
Jana Motyčková
11.04.19,12:31
a máte nad 50 zamestnancov za minulý rok?
miro9062
11.04.19,12:32
Zamestnancov na TPP je viac ako 140
Jana Motyčková
12.04.19,07:43
Podľa §152a ods.3 Zamestnanca, ktorý požiada o RP nemožno nijakým spôsobom znevýhodniť oči tomu, čo nepožiada. Čiže na jednej strane, zamestnávateľ s viac ako 50 zamestnancami musí dať RP každému zamestnancovi, ktorý má zákonný nárok a požiada a nemôže to podmieňovať ďalšími podmienkami (napr. že nebol na zvýhodnenom pobyte). Na druhej strane, ak zamestnanec požiada o RP, nemôže ho obmedziť vo zvýhodnených pobytoch. Stále ale platí to, čo som napísala v prvom príspevku ohľadne vnútorného predpisu.