MIŠO T
10.04.19,08:49
Zdravim, poradte mi v takejto situácii :
OTEC - SZČO, platca DPH, ma OMV v majetku od 10/18 odpisované,/ nema ZL na prenájom vozidiel/
SYN - SZČO, neplatca DPH , ZL v inej oblasti,
chce občas používat OMV na SC pri svojich podnik. aktivitách.
Ako by to bolo potrebné čo najlepšie vysporiadať ? Zmluva ?,Zápožička?, Int. smernica ?
Ako to bude s účtovaním nákladov pri SC / PHL, stravné,.... / kto ich bude účtovat do svojich nákladov ?
ivka70
10.04.19,08:58
a ja ze idu tankovat na znamu siet cerpacich stanic :) (OMV)
Tweety
10.04.19,08:59
Zmluva o výpožičke- teda bezplatne, pozri tu:https://podpora.financnasprava.sk/654389-Výpožička-auta-od-112017---PHM
MIŠO T
10.04.19,09:10
ˇžial nie, maju každy svoju kartu na svoju oblubenu cerpačku - humor
MIŠO T
10.04.19,09:28
dobre som pochopil ? to znamena - bezodplatná výpožička/zmluva/ a syn si dá do nákladov iba spotrebované PHL, podla bločkov a prejazdených km . Vystaví si CP a cez ID zaučtuje do svojho JU.
Tweety
10.04.19,09:32
Ale nemusí byť bezodplatne, moźete uzatvoriť aj inú, potom zaplatí nájom. CP si dá do výdavkov, rovnako aj PHM.
MIŠO T
10.04.19,09:35
ĎAKUJEM ------ takže horeuvedený postup je správny ? a napadlo mi, netreba riešiť TRANSFER ???? a je doležitý čas, na ako dlho ????
jakubzemko
12.04.19,20:18
Treba riešiť transfer. Preto to je výhodnejšie prenajať ako zbytočne umelo upravovať základ dane v daňovom priznaní.
MIŠO T
13.04.19,15:03
nerozumiem celkom. Veď bude prenajatý na základe zmluvy či nie? Myslite že do oči by bilo to bezodplatné požičanie ???? . zahrnem to aj do internej smernice na obidvoch stranách
besttracker
13.04.19,19:12
obchodujete so spriaznenými osobami ....... :-) inac zivnost na prenajomhnutelnych veci ty spravia na pockanie :-)
MIŠO T
14.04.19,15:49
ok, takže TRANSFER bude treba, ale ak by išlo o vypožičanie max 2-3x za mesiac s ubehnutými 1500 km - nestačila by len ZMLUVA O VYPOŽIČANI podľa Obč. zák. 40/1964 § 659-662, ako je to uvedené v hore linku od FS ???
jakubzemko
16.04.19,20:26
Samozrejme, môže byť prenajatý na základe zmluvy o výpožičke. Otec však bude musieť zvýšiť základ dane z príjmov o fiktívny nájom, ktorý by si medzi sebou dohodli za porovnateľnýc podmienok nezávislé osoby (predpokladám, že asi nebudete presviedčať daňový úrad, že otec by vypožičal auto aj mne bezodplatne). Plus nezabudnúť odviesť DPH v prípade ak je otec platiteľom DPH. Základom dane budú náklady na poskytnutie služby (ťažko povedať čo to vlastne je - minimálne odpisy motorového vozidla). Preto predpokladám, že popri celej tejto byrokracii bude asi lepšie auto prenajať za cenu trhovú. No a toto celé čo tu rozprávam sa volá transferove oceňovanie - preto transfer bude treba :)