majkovrabel
11.04.19,14:50
Znama je tehotna a sice brigadovala ale nemala ziadnu dohodu s pravidelnym prijmom a tak ma 0 odpracovanych dni. V socialnej poistovni jej poradili, ze sa moze zamestnat a zaroven u ineho zamestnavatela na dohodu a ze tieto dni sa potom mozu scitat.... Cize stihla by 270 dni pred nastupom na matersku.

Vie niekto potvrdit, ze je to naozaj takto mozne urobit? V zakone sa pise, ze sa pocita kazdy ukonceny pracovny pomer, cize ak by sa ta dohoda pred nastupom na matersku ukoncila, tak teoreticky by sa to naozaj mohlo pocitat.

Napriek tomu, ze sa teme materskej venujem roky, toto je aj pre mna novinka.
veronikasad
11.04.19,13:25
Ak jej to poradili v SP, tak to este stále plati... Ale z dohody sa jej bude počítať len doba poistenia, mala by ju pred nastupom na matersku ukončiť. Dávku dostane len zo zamestnania.
Katy a R
11.04.19,15:04
Aj tu na porade k tomu nájdeš tému (aj viac - nie je to novinka) .
K dobe poistenia (napr ten PP) sa pripočíta doba UKONČENÉHO poistenia (to by mohla byť tá dohoda s pravidelným príjmom, kde sa platí poistné) . A ako píše veronika - ukončiť pred MD.
https://www.socpoist.sk/podmienky-naroku--matka--otec-dietata-a-i---/1293s#04
majkovrabel
11.04.19,15:30
jasne, mne to je jasne ze to dlho funguje... len som este nikdy nepocul o taky vyklad, ze by to bolo mozne pocitat subezne, ze ziskat 270 dni za 135 dni....
Katy a R
11.04.19,15:32
pohľadaj tú tému, rovnaký prípad (dá sa, aj na SP ti poradili) - sú tam aj oficiálne stanoviská - pre uistenie ☺
veronikasad
11.04.19,15:32
Kedy ma termin pôrodu a odkedy trvá pracovný pomer?
majkovrabel
11.04.19,15:56
este ani jedno nezacalo... odhadujem, ze je cca v 6. tyzdni.... cize ma cca tak 180-190 dni do nastupu na matersku.....
Katy a R
11.04.19,16:01
no ak chcete s tým niečo robiť - už sa mala na SP ( keď už tam bola) aspoň zatiaľ prihlásiť dobrovoľne. kým to zamestnanie vôbec bude ... ? Ak ale je problém so zamestnaním, teda vlastne s dvomi - tak to už hádam nechajte tak (lebo ľahko sa napíše... všetko musí byť správne spravené). Dobre premyslite a spočítajte.
majkovrabel
11.04.19,16:12
to dobrovolne by moc nepomohlo.... so zamestnanim problem nie je :) ja ju zamestnam na tu dohodu, jej mama na ten HPP....
Katy a R
11.04.19,16:20
pomohlo by, lebo každý deň je dôležitý v tomto prípade (už mohla mať pár dní)! prečo si ju už hneď ten deň nezamestnal ? (ak teda je taká možnosť;)). Vždy je ale lepšie myslieť na to skôr - nie takto!
majkovrabel
11.04.19,16:39
ja som uz dnes uctovnikovi poslal udaje na prihlasenie do socialnej poistovne... od soboty je u mna na dohode... je mi jasne, ze by bolo lepsie, keby sa vsetko vopred planovalo... nuz, neplanovala 3. dieta :)
veronikasad
11.04.19,17:08
Ešte pozor na výšku vymeriavacieho základu. Ak mzda na pracovnú zmluvu bude vyššia ako min.vymer.základ, poistenie bez PN musí do nástupu na MD trvať aspoň (alebo viac?) ako 90 kal.dní. Inak bude z materské z minima, aj keď bude mať vyššiu mzdu. Po 90 kal.dňoch môže nastúpiť na PN...