tomino1980
12.04.19,05:47
Dobrý deň

Mám nové zamestnanie s ročným prijmom vrátane odmien cca 32000eur

Doteraz v starom zamestnaní s nižšou mzdou som si vždy uplatňoval nezdaniteľnú položku mesačne.

Teraz mi ale pani na mzdovom vraví, aby som si to dal ročne, že je to výhodnejšie. Skúšam googliť ale nenašiel som nič že prečo.

Viete mi to vysvetliť prečo je lepšie od určitej výšky ročne?

Ďakujem za odpoveď
ivka70
12.04.19,04:00
Ak si ju nebudes uplatnovat, v RZD alebo DP ti nejaku malu cast dane vratia.
Ak si ju uplatnovat budes, v RZD alebo DP ti vznikne znacny nedoplatok, ktory by si v nasledujucom roku (cca. marec) musel jednorazovo zaplatit.
Vyplyva to z toho, ze na SK mame tzv. "milonarsku dan" , teda ze narok na nezdanitelnu cast zakladu dane sa so zvysujucim prijmom znizuje az na nulu.
Ak si budes zalohovo mesacne NCZD uplatnovat, moze sa stat, ze po konci roka vsetku danovu ulavu alebo jej cast uplatnenu mesacne budes musiet vratit.

Rozhodnutie je na tebe, mozes si ju uplatnovat, len treba pocitat s tym vratenim dane.
Mesacne naviac zaplltena dan pri takom prijme az tak neboli, ale ta rocna vratena je v jednom mesiaci slusna palka - najviac, co by si musel vratit za rok 2019 je 19% z 3 937,35 EUR - podla vysky rocneho prijmu.

https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/nezdanitelne-casti-zakladu-dane-2019
...
ak je základ dane daňovníka v roku 2019 vyšší ako 100 – násobok sumy platného životného minima (t. j. vyšší ako suma 20 507 eur), tak výška ročnej nezdaniteľnej časti základu dane je rozdiel 44,2 násobku platného životného minima (9064,094 eur) a ¼ základu dane,

ak sa základ dane daňovníka v roku 2019 rovná alebo je vyšší ako suma 36 256,37 eur, tak výška ročnej nezdaniteľnej časti základu dane je nula.
.....
veronikasad
12.04.19,07:03
Konečný výsledok je vždy rovnaký ... Ak si budeš uplatňovať mesačnú NČZD, budeš mať mesačne o cca 62€ vyššiu výplatu.
Keďže tvoj ročný príjem pravdepodobne presiahne sumu, od ktorej sa ročná NČZD kráti, treba v tomto prípade počítať s tým, že ti v ročnom zúčtovaní dane vznikne nedoplatok.

Ak si mesačnú NČZD neuplatníš, bude ti z celej zdanitelnej sumy zrazený mesačný preddavok (výplata bude o 62€ nižšia). V ročnom zúčtovaní dane vznikne nárok na uplatnenie časti NČZD a budeš mať preplatok na dani.
Katy a R
12.04.19,07:24
Len ktej tvojej otázke - že prečo je lepšie od určitej výšky uplatniť ročne ? - podľa mňa nikdy ;) samozrejme, je to na uvážení každého daňovníka, aj ako vie hospodáriť z peniažkami.
V konečnom dôsledku zaplatíš v obidvoch prípadoch rovnako - len ide o to, že kedy?
Ak si ju mesačne uplatníš - tak pri takom príjme budeš mať nedoplatok - ale môžeš to brať ako úver "sadarmo" od DU;) nedoplatok vyrovnáš až niekedy v marci, apríli budúceho roka.
Ale ak je pre teba jednoduchšie nemať podlžnosti - alebo tvoja peňaženka by to naraz nezvládla doplatiť (zase také strašné to nie je a dá sa aj v splátkach) - tak v takom prípade je lepšie neuplatňovať si NČZD - a potom v marci, apríli môžeš mať možno aj preplatok nejaký:)
tomino1980
12.04.19,17:08
Ďakujem, aj prispevajucim nižšie. Ten nedoplatok vznikne tým že mesačne by mi uplaňovali 12tinu plnej nezd. čiastky ale v ročnom zúčtovaní mi ako "milionárovi" prináleží menej, a z toho vznikne nedoplatok?
Tweety
12.04.19,17:18
Správne, budeš mať nižšiu NČZD.
veronikasad
12.04.19,17:38
K milionárskej dani (sadzba 25 %) máš ešte dosť ďaleko. Tú by si platil len z rozdielu zdanitelného príjmu (hrubá mzda znížená o poistné), ktorý presiahne ročnú sumu 36 256,37€. V tvojom prípade bude krátená len ročná NČZD.
vicktor
15.04.19,06:41
Pred x rokmi som mal docasne volne peniaze na sporiacom ucte 3,5% s moznostou kedykolvek a bez podmienok vybrat, tak som danovy nedoplatok vyrovnaval raz rocne. Ale "vyhoda" pominula.
Pred 3-5 rokmi som poziadal o mesacne danenie, nie je to taky "sok" v marci.
vicktor
15.04.19,06:42
Ale milonarska dan sa plati uz od pol miliona (v SKK).
Katy a R
15.04.19,08:39
- v jeho prípade až taký šok v marci by to asik nebol? - nechce sa mi prepočítať - ale tak bajočko 350-450 eur odhadujem - to by pri tom príjme zvládol ľavou zadnou - a nemusí ani zaplatiť naraz