pivko
12.04.19,06:42
Objednal som si auto na dovoz z Nemecka auto malo deklarovaný rok výroby 2017 aj v zmluve mám uvedený rok 2017 .
Firma doviezla auto a poslala mi doklady a zistilo sa že auto bolo vyrobené 29.09.2016 , overil som si to aj u predajcu AUDI. Prvé prihlásenie vozidla bolo 02/2017 .
Mám právo odstúpiť od zmluvy a požadovať vrátenie zálohy keď že auto nebolo vyrobené v roku 2017 ako mám v zmluve ?
ivka70
12.04.19,05:09
Prestuduj zmluvu, ci to tam mas definovane ako dovod na odstupenie od zmluvy.
Žabinka
12.04.19,06:10
ako to myslíš že bolo vyrobené, myslíš fyzicky vyrobené v továrni? lebo tento dátum nekorešponduje nikdy s tým dátumom, aký je uvedený v OEV.. v slovenskom OEV je jasne uvedené v kolonke B Dátum prvej evidencie (rok výroby)..
ak bolo prvýkrát prihlásené do evidencie 2/2017, tento dátum budeš mať zapísaný v OEV ako rok výroby..
pivko
12.04.19,06:15
Vyrobené znamená že vtedy bolo vyrobené v továrni tak že na skle bude posledné číslo 6 a nie 7 kedy bolo prihlasene.
V obstarávacej zmluve je jasne uvedené r.vyroby 2017.
vicktor
12.04.19,07:15
Dolezitejsi je stav auta a ci si spokojny ako jazdi. Tiez mam vyrobene v starom a prihlasene v novom roku. ani ma to netrapi, vsak za tych par mesiacov ho nikto neopotreboval.
Jedine ze by doslo k zmene modelu / faceliftu a doviezli starsi model. Lenze predpokladam ze to bolo v zmluve definovane.
vicktor
12.04.19,07:19
Mam pri sebe len malu karticku, rok vyroby tam nie je, ale pochybujem ze vo velkom preukaze je uvedeny datum vyroby rovnaky ako prvej evidencie.
Datum vyroby zistis napriklad analyzou VIN.
pivko
12.04.19,07:25
Ja som auto ešte neprevzal a otázka nieje ako jazdí , ale či môžem odstúpiť od zmluvy z uvedeného dóvodu.
Žabinka
12.04.19,07:28
keď je v obstarávacej zmluve uvedené r.výroby 2017, tak je to správne, ak je tento údaj uvedený ako rok výroby aj v nemeckom OEV.. že ide o model 2016, to sa v dokladoch od vozidla nikde neuvádza..
otázne je, ako ste poňali rok výroby keď ste dojednávali obchod, či ako rok vyrobenia v továrni alebo rok prvej evidencie (ktorý sa obvykle považuje za rok výroby)..
vicktor
12.04.19,07:38
Nesplnili tvoju poziadavku, to je pravda. Ale nie som pravnik ci je to taka podstatna zalezitost a urcite to nebude rychlo a jednoducho.
misoft
12.04.19,08:29
No - máš v tom trochu guláš. Dátum výroby (fyzicky) nikdy nekorešponduje s dátumom evidencie.
Prečo? Auto vyrobia (ako píšeš) 29.9.2016 a odstavili ho na plochu vo fabrike. Nie je v prevádzke, patrí stále fabrike. Keď ho dajú predajcovi v roku 2017 - ten zaplatí a je jeho majiteľom, ale auto ešte nie je evidované (je to len TOVAR, skladová položka) - o jeho VIN ešte nik nevie, nie je v žiadnych záznamoch (okrem obchodníka). Keď sa predá a ZAEVIDUJE a uvedie do prevádzky - toto je SKUTOČNÝ dátum, kedy bolo evidované a uvedené do prevádzky. A ten sa uvádza ako dátum výroby.
Rovnaké to máš aj u iných výrobkov (telku ti vyrobia v 2017 ako model 2018 a je na sklade, vyexpedujú a predajú v 2018).
misoft
12.04.19,08:31
NIE - nie je dôvod na odstúpenie - čítaj vyššie príspevky. Oni ťa neoklamali - vozidlo sa zaevidovalo v 2017, ako kus plechov, plastov, gumy stálo od doby, kedy zliezlo z výrobného pásu niekde na ploche, v predajni.