Dáša_
12.04.19,11:55
Okná skoro celého bytu máme obrátené na juh. Čochvíľa tu je zas leto a tak riešim otázku, či by pomohli vonkajšie žalúzie. Alebo sa radšej rovno o klimatizáciu zaujímať?
Vonkajšie žalúzie ma oslovujú zatiaľ trochu viac. Zlepšili by mi aj pozeranie na počítač (mám kanceláriu doma). Naviac mi príde, že inštalácia je menej náročná. Pri klimatizácii ma najviac straší odvod vodného kondenzátu. To si fakt neviem predstaviť, ako by sme vyriešili.

Má niekto skúsenosť s tými vonkajšími roletami? Pomôže to v teplách? Alebo ani nie? Zatiaľ mám cenovú ponuku iba na tie rolety. Klimatizáciu som zatiaľ nehľadala.
ivka70
12.04.19,10:04
Vonkajsie rolety pomozu znizit teplotu v miestnosti tak o 2-3 stupne (skusenost s bielymi) oproti stavu bez nich. Nebudu sa prehrievat okna a cez ne vzduch v miestnosti, budes mat ale v byte stale pritmie, lebo bude zatiahnute.
Kazdopadne neznizia teplotu ovzdusia, ak bude vonku 33, vo vnutri len roletami 25 stupnov nedosiahnes.
Pre mna je idealna kombinacia oboch rolety + klimatizacia.
Pretoze klimatizaciou vychladis miestnost na pozadovanu teplotu a dokazes ju permanentne udrzat, nemusis chladit na 20 stupnov, ak si v miestnosti doma v kancelarii cely den, tak mat tych 25-26 stupnov je znesitelne.
Co sa tyka odvodu kondenzatu - nie jeho az tak vela, takze uplne staci kamenom zatazene vedro na balkone - kam voda bude stekat a odkial sa bude aj odparovat.
pouzivame asi 4-5 litrovy cinovy obal na kvetinace s 2 kamenmi (aby ho neprevratil vietor a pod.) a este ho nebolo treba vylievat, vzdy sa tam voda drzala na primeranej urovni. dalsia moznost kam odvadzat vodu, je urobit spad do odkvapoved rury - ak ju mate niekde nablizku.
misoft
12.04.19,10:08
Neporadím, len popíšem.
Sused (pod strechou) má klímu. V lete chladí, v zime hreje. Ovšem, keď je slnko (okná východ-západ) - popoludní mu to svieti a tak zaťahuje.
Ja klímu nemám (balkán má žaluzie - transparent, okná vnútorné žaluzie) - ale v lete (pri vytiahnutých žaluziach na balkáne :D) len stiahnem vnútrookenné žaluzie, mne to stačí - je cítiť rozdiel pri vytiahnutých a zatiahnutých žaluziach v teplotách.
Pokiaľ by si si dala vonkajšie (nie do okna) - aj toto ovplyvní teploty - medzi žaluziami a oknom je istá medzera, ktorá pôsobí ako vzduchová izolácia.
Záleží na tebe, ale klíma potrebuje elektrinu, žaluzie nie. Klíma keď sa pokazá - potrebný servis, žaluzie sa dajú opraviť aj svojpomocne.
Dáša_
12.04.19,11:03
ja tu mám ponuku aj na elektrické aj na manuálne ovládanie žalúzii. ale na to elektrické mi vraj stačí zásuvka poblíž
Dáša_
12.04.19,11:07
ja som to hladala ohladom kondenzátu a čo majú pod barakom kancelárie, tam museli robit odvod do odpadového potrubia. teda cez celý barák. Naviac, na balkón je pre mna krajné riešenie. Tam by som to nerada. Tam mám volný iba jeden kúsok steny a na nej je popínavý ker.
Zatial úplne najlepšie by fakt vychádzla kombinácia oboch, len to je naraz celkom vela
misoft
12.04.19,11:14
To máš jedno, opravy mechanických častí žaluzií sú ľahšie, ako oprava klímy. Ak sa pokazí elektromotor, vymení sa len ten. Ak sa pokazí niečo v klíme, často sa musí celá odpájať. U žaluzií sú elektrické len elektromotor a koncové spínače (krajné polohy), ovládaš len spínačom - otvor/zatvor (dvojpolohový)
ivka70
12.04.19,11:16
Potom by som so skusenosti, co mam, preferovala klimu .... vonkajsia jednotka a da aj zavesit zvonku zabradlia alebo pod okno, aby neobmedzila priestor na balkone ....
misoft
12.04.19,11:23
Ak máš na mysli toto: https://www.klimy.net/wp-content/uploads/2017/05/Petr%C5%BEalka-vonkaj%C5%A1ia-jednotka-e1493991281811-169x300.jpg - tak na to pozor! Zábradlie na balkóne je spoločným majetkom. A niekomu by sa nepáčilo, aby takáto "škatuľa" visela nad voľným priestorom.
Dáša_
12.04.19,11:41
my sme si už odsúhlasili, že klima môže byť na fasáde. Sused už začal, len teda zboku domu
ivka70
12.04.19,12:03
Samozrejme, ze so suhlasom spoluvlastnikov, ale najst kompromis sa da, ak ludia chcu.
Dáša_
12.04.19,12:09
ešte ma zaujíma, kolko miestností chladíte jednou klimatizáciou?
vicktor
12.04.19,12:25
Ako uz bolo napisane, oboje.
Vonkajsie rolety - jednoduchsia montaz a na drahe elektricke ovladnie sa vykasli.
Klimatizacia - ovela lepsia, ale aj drahsia a technicky komplikovana. Motor je zvonka na mure a trubky rozvedene do miestnosti, ale to sa robila rekonstrukcia v prazdnom byte. Odpadova voda je zvedena do kanalizacie. Neviem si predstavit toto robit za plnej prevadzky.
Kamarat si dal iba jednu jednotku, a aj to pomoze. Staci chvilu sa osviezit v tej vychladenej miestnosti a pomoze to. Ventilatorom tlaci / posuva ten chladny vzduch aj inam.
ivka70
12.04.19,12:34
To zavisi od jej kapacity, kazda je urcena na nejaky objem m3 miestnosti. Mame aj 2 miestnosti, kazda ma vnutornu jednotku a maju 1 vonkajsiu, mame aj jednu silnejsiu klimu (1vnutorna+1vonkajsia jednotka), ktora zvladne velku miestnost + 2 male prilahle ... ale v tych uz nie je chladenie uplne ako v prvej, postacuje to ale..
Dáša_
12.04.19,12:36
jaaj, tak teraz už mám hlavu pomotanä že úplne :D
Dáša_
12.04.19,12:38
No presne, toho sa obávam, že tá montáž klimatizácie je príliš náročná. 6e to nie je iba zavesenie jednotky na vonkajšiu stenu
ivka70
12.04.19,17:44
Montaz klimatizacie nie je vobec narocna, viktor pise o rozvodoch po celom byte, zjavne viac jednotiek na jeden vyvod von. Ak si das jednu klimu a vonkajsiu jednotku na tej istej stene ako vnutornu, tak nemas vedene ziadne trubky, len jednu dieru smerom von.
pepsikova
12.04.19,19:03
..mám vonkajšie žaluzie už18 rokov..najprv som mala široké lamely a teraz po zateplení činžáku stačia také klasické, ako vnútorné, také mám aj vonkajšie..nie je s nimi problém, vietor ich nevytrhne, lebo múry sú široké a stačia schovať aj proti silnému vetru..celé leto sú stiahnuté,v byte chladno, lebo sa neprehrievajú plastové okná a teda v byte nie je teplo z nich, ani zo slnka..som spokojná..a to bývam na 5.poschodí,kde je veternejšie, ako v nižších ..doporučujem..cenove sú určite prístupnejšie, ako klíma a výhoda väčšia..
vicktor
15.04.19,06:45
Ale chladi iba jednu miestnost (lepsie nez nic) a potrebuje elektrinu - bud bude zavadzat kabel alebo ho treba zasekat to steny.
vicktor
15.04.19,06:51
Zaluzie co sa tyka teploty nemaju VACSIU vyhodu oproti klime, jedine taku ze su lacnejsie a montaz jednoduchsia.
Zaluzie na rozdiel od klimy 30 stupnovy vzduch neochladia.
pepsikova
15.04.19,07:09
..možno neuveríš, ale zabránia zohriatiu plastových okien odvonku a to natoľko, že tieto sú chladné , aj keď na ne pečie slnko celé popoludnie..tým, že sú sklá chladné, vnútorná teplota nie je taká vysoká, ako keď sklá nie sú chránené..stačí jednoduchý test-zakri okno odvonku, keď naň slnko svieti, a potom neskôr odokri..vnútorná teplota skiel sa rapídne zvýši..a aj vnútorná teplota priestoru..za tolko rokov skúseností viem, o čom píšem..je to jedno z riešení, pre mňa výhodné, pre teba možno nie..no nie každý zvládne klímu, ten vzduch a aj financie..asi tak..
vicktor
15.04.19,07:14
skla nie su chladene, iba tienene
pepsikova
15.04.19,07:33
..noo, to je fakt markantný rozdiel v tých dvoch slovách..ak zatieniš plastové sklo pred prudkým slnkom,automaticky sa ochladí..ako aj iný priestor, ktorý ochrániš..chladenie okien ,vyhriatych slnkom sa nedá zabezpečiť odvonku inak, len zatienením-no a tým sa zníži teplota,ktorá z nich sála..kdežto klíma-ti zmení vzduch v priestore,ochladí ho na primeraný stupeň-ale horúce sklá ti tú teplotu aj tak refundujú, lebo z nich ide teplo dovnútra..o čom sa bavíme..tieň-to je ochladenie..a prirodzené ochladenie priestoru aj o pár stupňov je isto zdravšie, ako klimatizovaný-stále cirkulujúci ten istý vzduch..chapeš, nyje?..
..a nemienim si tu brániť svoje, to je jasné..píšem o svojich skúsenostiach..ako odpoveď k otázke témy..či?..
ivka70
15.04.19,07:59
K tomu mam len malu poznamku: Dost zly argument o vymene vzduchu: zatieneny vzduch v miestnosti bez otvorenia okna a vpustenia tepleho vzduchu nevumenis, zatial co kazda klima meni cca. 30% vzduchu, ktory chladi, vacsina novsich to ma nastavitelne kolko
afrikánka
15.04.19,11:28
Niečo pridám...
Suseda túžila po klimatizácii. Po krátkej dobe používania sa to muselo odstaviť, začala mať zdravotné problémy, časté nádchy, kašeľ, angíny, bolesti kĺbov.
vicktor
15.04.19,11:40
Nemala mrazit na maximum a sediet pod fukarom.
bettylou
15.04.19,11:41
Jednoznačne zatieniť, veď aj tá klíma, tým že ide motorček ešte viac tepla pridáva, hoci to teplo odvádza vonku, plus hluk. Vonkajšie rolety sú účinnejšie aj celkove príjemnejšie. Na piatom vám asi stromy netienia predpokladám
vicktor
15.04.19,11:43
Vonkajsie rolety su ucinnejsie nez klima??? :)
bettylou
15.04.19,12:14
v endefekte áno, neohlušujú, a hlavne nevytvárajú ďalšie teplo spaľovaním energie. a tú klímu, ak sa nechceš prechladiť nastavuješ aj tak max 5C pod, a to ti dá aj žalúzia
marleau
16.04.19,07:47
klímu by som do domu nedával, netreba šetriť pri stavbe, potom sa to viackrát vráti
ivka70
16.04.19,07:50
To ti zaluzia neda a obetou za to je celodenne pritmie v izbach, ak mas vsetky okna na juh. A dnesne moderne klimy uz hlucne nie su, su typy, pod ktorymi sa da spat, taka chladnicka je hlucnejsia ako takato klima
afrikánka
16.04.19,08:10
Je pravda, ze nemame orientaciu vyslovene na juh, ale v lete dokazem udrzat vnutornu teplotu nizsiu cca o 6-7 stupnov...
Pocas dna sklopene zaluzie, neotvaram ziadne okno, balkon. V noci otvorene vetracky, zavcas rana vsetko otvorit, vyvetrat, vpustit chladnejsi vzduch (alebo v noci). Funguje to...ak k nam niekto pride, je prekvapeny teplotou v dome, aj napriek tomu, ze sme vlastne hore, pod strechou, ktoru mame rovnu, ale s malym krovom a plechom. Ta vzduchova medzera spravi vela, co sa neda porovnat s domami, ktore maju skvaru, ci ine.
Vysledny pocit...akoby sme mali klimatizaciu. To pritmie nie je az take velke, aby obmedzovalo beznu cinnost.
bettylou
16.04.19,08:11
pre Ivka70 :i tak sa dá, nič nemení na tom, že klíma vytvára ďalšie teplo, a stým hlukom, babka k babce...
vicktor
16.04.19,08:15
Ja som to uz vcera vzdal... :)
dmc
16.04.19,10:40
idealna by bola kombinacia. Aj vokajsie rolety a aj klimatizacia.