Vero1
12.04.19,13:30
Dobrý deň,
prevádzkujem malé ubytovacie zariadenie pre turistov z rôznych krajín, teda službu dodávam na území SR, som neplatca DPH.

Vystavila som faktúru pre potenciálneho hosťa z Česka, ktorému pobyt preplatí zamestnávateľ, tak ako niekoľkokrát doteraz, a to v mene EUR. Pobyt sa uskutoční až v júli, ale faktúru chcem mať zaplatenú vopred prevodom na môj účet do konca júna. Prvýkrát odo mňa ale chcú, aby som faktúru vystavila v CZK. Musím na to pristúpiť? Čo je mňa táto požiadavka znamená? Účtovníctvo si robím sama, nemám s tým skúsenosti. Ďakujem za radu!
ivka70
12.04.19,11:34
Nemusis na to pristupit.
Mozno by stacilo dopisat na fakturu poznamku, kde by bola hodnota celej faktury vycislena v CZK s kurzom.
kn-alka
12.04.19,11:39
a vieš prijímať platbu na účet v cudzej mene?
Vero1
12.04.19,12:54
Ako to zistím? Zatiaľ som sa s touto situáciou nestretla. Faktúry som už vystavovala viacerým národnostiam, ale vždy v EUR.
Vero1
12.04.19,12:55
Ďakujem za potvrdenie mojej domienky. Len by som potrebovala argumenty pre môj postoj. Doteraz odo mňa nikto nevyžadoval faktúru vo svojej mene.

A môžem vôbec vystavovať faktúry v cudzej mene? Čo by to z praktického hľadiska pre mňa predstavovalo?

Hostia prídu na pobyt až v lete, ale úhradu chcú realizovať vopred prevodom cez BÚ. Ak by som faktúru vystavila aj v CZK, aký kurz uvediem? Ak teda má byť uvedený reálne deň pred čerpaním služby, čo nastane o 3 mesiace?
JankaO
12.04.19,14:03
Vystavenie faktúry v cudzej mene je úplne bežná záležitosť, upravená aj legislatívou SR. Odberateľ v tomto odvetví to zväčša požaduje ak to má byť preplatené z fondu FKPS apod. Je na vás, či takejto požiadavke vyhoviete a na odberateľovi je zase, ak mu nevyhoviete, obrátiť sa na iného dodávateľa. Fa vystavíte v €, prepočítate kurzom ECB predchádzajúci deň. Fa môže obsahovať údaje v dvoch menách, nevidím v tom žiadny problém.
veronikasad
12.04.19,14:39
Fa bola uhradená v hotovosti ? Ak ano, v akej mene?
Vero1
12.04.19,16:56
Faktúru som im zaslala v EUR, uhradená má byť prevodom na BÚ až o cca 60 dní. Reálne na pobyt nastúpia hostia až v lete. Faktúra má byť uvedená vopred.