janka0101
13.04.19,11:53
Ahojte poraďáci, známa mi poradila vašu stránku že viete dobre poradiť. Máme takúto starosť. Išli sme na záhradku, kladka odbitá, brána otvorená, maličká chalúpka nebola poškodená, no všetky okrasné tuje, živý plôtik a kríky niečim poliaté takže to uschlo všetko a najväčšia škoda napíšem to laicky lepšie by to vedel môj otec, najviac bola zničená vodovodná prípojka do chalúpky (odrezané rozvody) upresním to, spýtam sa ho. Čo to je za skutok ? Čoho sa vlastne dopustil/li neznámi páchatelia ? Ďakujem
Martuk
13.04.19,10:07
Jednoznacne zavolat policajtov, nech to zdokumentuju. Moze ist o vandalizmus, umyselne poskodenie cudzieho majetku, policajti budu lepsie vediet poradit. Toto je najlepsia rada, aku asi dostanes.
janka0101
13.04.19,10:33
Vandalizmus je považovaný za trestný čin ?
janka0101
13.04.19,10:35
na spresnenie: čo vlastne urobili keď nám vstúpili do záhrady rozbitím kladky a toto všetko čo som napísala v zadaní. Vie to niekto špecifikovať čoho sa to dopustil/li ?
Tweety
13.04.19,10:49
janka0101
13.04.19,11:13
Teda o niečom takom som nemala ani len potuchy. POLÍCIA tam bola, volali sme ihneď a ničoho sme sa nedotýkali, len sme sadli a otec plakal. Mňa však najviac zaskočil policajt, keď sfleku povedal že je to priestupok a čo bolo zvláštne, ani ho nezaujímalo to že bola odbitá kladka na bráne. Mňa ako prvé napadlo to, že nám niekto neoprávnene chodil po záhrade ktorá je vo vlastníctve. Toto sa mi nezdá. Prečo sa to bude šetriť ako priestupok ? Je aj toto tr.čin ak sme našli rozbitú kladku ?
Martuk
13.04.19,11:38
Vandalizmus je trestny cin. Poskodzovanie cudzieho majetku, neopravneny vstup na cudzi pozemok ci ako sa to presne vola. Tie dr3viny neviem presne, ako to je ale aj to je trestny cin, ak si dobre pamatam.
janka0101
13.04.19,12:27
Ďakujem ti, idem podať trestné oznámenie, už len kvôli chudákovi otcovi, ten je z toho úplne hotový. Prosím vás, skúste mi niekto presnejšie uviesť ako definovať čoho sa neznámy páchateľ / lia vlastne dopustili. To ozaj niekto môže odbiť kladku, vlámať sa a ničiť ? Pomôžte mi poprosím vás.
janka0101
14.04.19,05:16
Prosím Vás - mrknite sa na to, potrebovala by som nasmerovať s podaním trestného oznámenia. Dakujem
Martuk
14.04.19,05:24
najlepšie by ťa nasmeroval právnik a to ja nie som.
janka0101
14.04.19,07:51
OK, spýtam sa vás to takto.

Smie niekto odbiť klatku na bráne, chodiť po súkromnom pozemku, ničiť, kradnúť, devastovať ?
Viem kto to urobil. Je mi najviac ľúto otca. Preto by som to nechcela nechať len tak bez povšimnutia.
Martuk
14.04.19,08:07
Smie niekto odbiť klatku na bráne, chodiť po súkromnom pozemku, ničiť, kradnúť, devastovať ? NIE. Keď vieš, kto to bol, tak rovno podaj trestné oznámenie na konkrétnu osobu a hotovo.
Tweety
14.04.19,08:08
Ak vieš dokázať, kto to urobil, tak podaj TO priamo na neho, ak nie, tak na neznámeho páchateľa.
dmc
14.04.19,15:08
V tomto pripade bude hlavne kriterium vyska sposobenej skody. "Škoda malá" je od vysky 266 €. Aby mohol byt skutok povazovany za trestny cin (precin) je potrebne aby sposobena skoda bola nad 266,01 €...... Mozeme tu uvazovat o trestnom cine poskodzovania cudzej veci - § 245 trestneho zakona.

Poškodzovanie cudzej veci
§ 245

(1) Kto zničí, poškodí alebo urobí neupotrebiteľnou cudziu vec a spôsobí tak na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.

Pokial bola sposobena skoda pod 266 € posudzuje sa to ako priestupok.
bettylou
15.04.19,07:58
vandalizmus, inak asi máte dobré vzťahy a už predtým ste niekomu ublížili, a tak si to kompenzujú.
bettylou
15.04.19,07:59
asi máte "dobré" susdeské vzťahy, alebo ste už predtým niekomu ublížili a tým si to kompenzuje