comodo
14.04.19,14:28
Pre stavebné povolenie pre rekonšrukciu rod. domu v r. 2004 som si musel dať do poriadku i “čierne stavby” a zapísali sme do katastra i garáž a pristavenú časť k domu , kde sa nachádza wc , letná kuchyňa a pivnica na zeleniu. Vtedy stavebný úrad vyžadoval , aby mi obec na každú túto stavbu pridelilo i súpisné číslo. Možno v rýchlosti a návale starostí som prehliadol skutočnosť , že garáž je evidovaná ako garáž , ale spomínaná prístavba ako hospodárska budova. Po niekoľkých rokoch ma zavolali z obce s tým , že robia nejaké poriadky so súpisnými číslami a že tie moje prístavby majú čísla domu zbytočne , tak že to zrušíme. OK. Je to bez čisla.
Teraz ako každý rok , som dostal výmer na zaplatenie dane z nehuteľnosti a konečne – po rokoch som si to lepšie pozrel skôr než to zaplatím. Zisťujem , že to neštastné pomenovanie prístavby ako hospodárska budova mi robí ínú sadzbu dane , než stavby na bývanie a to 1 euro , namiesto 14 centov. Dokopy to robí 40 eur navyše. A ja blb to vyše 10 rokov platím bez reptania. Jasne , že zahajím proces , aby sa to reklasifikovalo. Otázka – mal by som právo na vrátenie časti daní za nejaké roky ?
ivka70
14.04.19,12:38
Nie, nemas.
Dan bola vyrubena spravne - v sulade s klasifikaciou nehnutelnosti.
Narok na znizenu sadzbu budes mat az od nasledujuceho roka, kedy zmenis na katastri druh stavby.
Onko
14.04.19,12:54
Ešte by som doplnil, že okrem zmeny na katastri treba podať v januári 2020 daňové priznanie, v ktorom sa táto zmena prejaví.
profesional
19.04.19,10:50
Nemáš. Rozhodnutia o vyrubení dane nadobudli právoplatnosť a vykonateľnosť.